Jack Phillips

3. 3. 2022

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov ve středu varoval, že třetí světová válka by byla „jaderná a ničivá“ v souvislosti s invazí jeho země na Ukrajinu.

„Třetí světová válka bude jaderná a ničivá… Prezident Biden je zkušený muž a již dříve prohlásil, že jedinou alternativou k válce jsou sankce,“ řekl Lavrov v rozhovoru pro arabský kanál Al-Džazíra, aniž by to blíže specifikoval, uvedly Gazeta, další ruská média a agentura Reuters.

Lavrov rovněž uvedl, že pokud by Ukrajina někdy získala jaderné zbraně, Rusko by se ocitlo ve „skutečném nebezpečí“. Neexistují žádné důkazy o tom, že by se Ukrajina pokoušela získat jaderné zbraně od Západu, a Ukrajina se svých jaderných zbraní vzdala na počátku 90. let po rozpadu Sovětského svazu.

Začátkem tohoto týdne se objevila hrozba jaderné války, když ruský prezident Vladimir Putin nařídil, aby byly strategické odstrašující síly jeho země, které provozují část ruského jaderného arzenálu, ve stavu zvýšené pohotovosti. Někteří analytici poznamenali, že cílem tohoto rozkazu bylo zastrašit Spojené státy a NATO, aby se nezapojily do konfliktu na Ukrajině.

Rusko, stejně jako Spojené státy, vlastní tisíce jaderných zbraní, ale obě země v průběhu let zdůrazňovaly, že jaderná válka by vedla ke zničení obou stran, neboli k vojenské doktríně známé jako vzájemně zaručené zničení.

Začátkem tohoto týdne byl Biden dotázán, zda by se Američané měli obávat jaderné války. Biden odpověděl: „Ne.“

„Vyhodnocujeme směrnici prezidenta Putina. A v tuto chvíli nevidíme důvod měnit naše vlastní stupně pohotovosti,“ sdělila v pondělí novinářům tisková mluvčí Bílého domu Jen Psakiová a dodala, že Spojené státy se po Putinových komentářích a rozkazu nebudou pokoušet stupňovat rétoriku. „Myslíme si, že podobná provokativní rétorika týkající se jaderných zbraní je nebezpečná, zvyšuje riziko chybné kalkulace, měli bychom se jí vyhnout a nebudeme se jí dopouštět,“ dodala.

Mezinárodní agentura pro atomovou energii, dozorčí orgán OSN pro jaderné otázky, uvedla, že Rusko agentuře sdělilo, že jeho armáda převzala kontrolu kolem největší ukrajinské jaderné elektrárny, ale provoz v ní pokračuje normálně.

Na této zprávě se podílela agentura Associated Press.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

ČR by podle migračního paktu přispívala půlmiliardou Kč ročně, řekl Rakušan
ČR by podle migračního paktu přispívala půlmiliardou Kč ročně, řekl Rakušan

Česká republika by podle ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) přispívala na základě migračního paktu částkou zhruba 480 milionů korun ročně.

Díky vyzbrojování Ukrajiny se z opraváře tanků ze SSSR stal miliardář
Díky vyzbrojování Ukrajiny se z opraváře tanků ze SSSR stal miliardář

Otec Michala Strnada s opravami bojových vozidel začal v 90. letech. Nyní jeho syn díky válce na Ukrajině vydělává obrovské peníze a stará továrna na okraji moravského Šternberku je součástí komplexu, který produkuje těžkou techniku v situaci, kdy je v Evropě nejsilnější poptávka po zbraních od konce studené války.

Cizinci ze sedmi zemí nebudou v ČR potřebovat povolení k práci dle nového návrhu vládního nařízení
Cizinci ze sedmi zemí nebudou v ČR potřebovat povolení k práci dle nového návrhu vládního nařízení

Cizinci z Austrálie, Japonska, Kanady, Jižní Koreje, Nového Zélandu, Británie a USA nejspíš nebudou potřebovat od července v Česku pracovní povolení či zaměstnanecké karty.

Jihočínská provincie Kuang-tung se po silném dešti připravuje na stoleté povodně
Jihočínská provincie Kuang-tung se po silném dešti připravuje na stoleté povodně

Silný vytrvalý déšť v jihočínské provincii Kuang-tung by mohl způsobit vylití velkých řek, umělých vodních toků a nádrží z břehů a rozsáhlé záplavy, které mohou ohrozit až 127 milionů lidí v regionu.

Zákon o miliardové vojenské pomoci Tchaj-wanu prošel Sněmovnou reprezentantů USA
Zákon o miliardové vojenské pomoci Tchaj-wanu prošel Sněmovnou reprezentantů USA

Americká Sněmovna reprezentantů dnes většinou 385 ku 34 hlasům přijala návrh zákona, který vyčleňuje téměř osm miliard dolarů (190 miliard korun) ve vojenské pomoci pro Tchaj-wan a další americké spojence v jihovýchodní Asii.