Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov ve středu varoval, že třetí světová válka by byla „jaderná a ničivá“ v souvislosti s invazí jeho země na Ukrajinu.

„Třetí světová válka bude jaderná a ničivá… Prezident Biden je zkušený muž a již dříve prohlásil, že jedinou alternativou k válce jsou sankce,“ řekl Lavrov v rozhovoru pro arabský kanál Al-Džazíra, aniž by to blíže specifikoval, uvedly Gazeta, další ruská média a agentura Reuters.

Lavrov rovněž uvedl, že pokud by Ukrajina někdy získala jaderné zbraně, Rusko by se ocitlo ve „skutečném nebezpečí“. Neexistují žádné důkazy o tom, že by se Ukrajina pokoušela získat jaderné zbraně od Západu, a Ukrajina se svých jaderných zbraní vzdala na počátku 90. let po rozpadu Sovětského svazu.

Začátkem tohoto týdne se objevila hrozba jaderné války, když ruský prezident Vladimir Putin nařídil, aby byly strategické odstrašující síly jeho země, které provozují část ruského jaderného arzenálu, ve stavu zvýšené pohotovosti. Někteří analytici poznamenali, že cílem tohoto rozkazu bylo zastrašit Spojené státy a NATO, aby se nezapojily do konfliktu na Ukrajině.

Rusko, stejně jako Spojené státy, vlastní tisíce jaderných zbraní, ale obě země v průběhu let zdůrazňovaly, že jaderná válka by vedla ke zničení obou stran, neboli k vojenské doktríně známé jako vzájemně zaručené zničení.

Začátkem tohoto týdne byl Biden dotázán, zda by se Američané měli obávat jaderné války. Biden odpověděl: „Ne.“

„Vyhodnocujeme směrnici prezidenta Putina. A v tuto chvíli nevidíme důvod měnit naše vlastní stupně pohotovosti,“ sdělila v pondělí novinářům tisková mluvčí Bílého domu Jen Psakiová a dodala, že Spojené státy se po Putinových komentářích a rozkazu nebudou pokoušet stupňovat rétoriku. „Myslíme si, že podobná provokativní rétorika týkající se jaderných zbraní je nebezpečná, zvyšuje riziko chybné kalkulace, měli bychom se jí vyhnout a nebudeme se jí dopouštět,“ dodala.

Mezinárodní agentura pro atomovou energii, dozorčí orgán OSN pro jaderné otázky, uvedla, že Rusko agentuře sdělilo, že jeho armáda převzala kontrolu kolem největší ukrajinské jaderné elektrárny, ale provoz v ní pokračuje normálně.

Na této zprávě se podílela agentura Associated Press.