Ve městě Cherson na jihu země nezůstaly žádné ukrajinské ozbrojené síly, uvedl jeho starosta, když ruské jednotky pronikly do budovy zastupitelstva více než týden poté, co Moskva zahájila plnohodnotnou invazi proti Ukrajině.

Starosta Chersonu Igor Kolychajev v prohlášení uvedl, že vyzval ruské vojáky, aby nestříleli na civilisty poté, co pronikli do budovy městské správy.

„Jednoduše jsem je požádal, aby nestříleli do lidí,“ řekl Kolychajev. „Ve městě nemáme žádné ukrajinské síly, pouze civilisty a lidi, kteří zde chtějí ŽÍT.“

Jeho vyjádření přišlo po několika dnech těžkých bojů v Chersonu, klíčovém přístavním městě s 280 000 obyvateli na řece Dněpr nedaleko Černého moře. Podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro lidská práva utrpěla Ukrajina od 1. března 752 civilních obětí, z toho 227 mrtvých a 525 zraněných.

Ruské ministerstvo obrany již ve středu ráno tvrdilo, že převzalo kontrolu nad Chersonem, ale poradce ukrajinského prezidenta Volodymyr Zelenskyj uvedl, že město stále brání ukrajinské síly.

Ve středu pozdě večer Kolychajev uvedl, že ve výkonném výboru města jsou „ozbrojení návštěvníci“.

„Já a můj tým jsme mírumilovní lidé – neměli jsme žádné zbraně a z naší strany nedošlo k žádné agresi,“ uvedl v prohlášení.

„Nic jsem jim nesliboval… Jen jsem je požádal, aby nestříleli do lidí,“ napsal starosta.

Kolychajev neupřesnil, zda město padlo do rukou ruských sil, ale uvedl, že přemýšlí o tom, jak by po útocích mohl „město obnovit“. Ukrajinští představitelé také zatím nepotvrdili, zda je město nyní pod ruskou kontrolou.

„Ukázali jsme, že pracujeme na zabezpečení města a snažíme se odstranit následky invaze,“ uvedl starosta s tím, že úředníci mají „obrovské“ potíže s dodávkami potravin a léků a se sběrem a pohřbíváním mrtvých.

„Zajímá mě pouze normální život našeho města!“ dodal.

Starosta nastínil seznam šesti požadavků, které musí občané dodržovat, aby ruská armáda „nebyla vyprovokována“.

Občané mohou chodit do centra města pouze v odpoledních hodinách a dodržovat zákaz vycházení od 20:00 do 6:00, uvedl. Do města mohou jezdit pouze auta s potravinami a léky a bude obnovena veřejná doprava, která umožní některým pracovníkům dostat se do práce.

Lidé mohou chodit ve skupinách maximálně po dvou, řekl starosta a vyzval občany, aby se nedostávali do konfliktu s ruskými silami. Auta musí jezdit pomalu a řidiči musí být kdykoli připraveni ukázat, co převážejí.

„Zatím je to dobré. Vlajka nad námi je ukrajinská. A aby zůstala stejná, bude třeba splnit tyto požadavky,“ řekl starosta.

Ruské síly poprvé pronikly do strategicky položeného města 24. února, v první den invaze na Ukrajinu. Podle agentury Associated Press by ruské síly, pokud by se jich Moskva zmocnila, mohly odblokovat vodní kanál a obnovit dodávky vody na Krymský poloostrov.

Mezitím Charkov, druhé největší ukrajinské město s přibližně 1,5 milionu obyvatel, se ve středu opět dostal pod těžkou palbu. Satelitní snímky z Maxaru zároveň ukazují obrovskou kolonu ruských tanků a dalších vozidel, která se táhne kilometry za Kyjevem.

Mariupol, hlavní přístav východní Ukrajiny, byl obklíčen pod těžkým bombardováním, bez vody a elektřiny. Úřady tvrdí, že nemohou evakuovat zraněné. Městská rada přirovnala situaci k obléhání Leningradu za druhé světové války.

Zdroj.