Vláda schválila na návrh ministryně obrany Jany Černochové mandát, který umožní příslušníkům Armády České republiky působit v mnohonárodní jednotce NATO na Slovensku do 30. června 2023. Návrh ještě musí schválit obě komory parlamentu. Informoval o tom zástupce tiskového oddělení ministerstva obrany Jakub Fajnor na stránkách ministerstva.

V případě, že návrh bude schválen, armáda by do bojového uskupení NATO mohla vyslat až 650 vojáků.

„Věřím, že se podaří mandát schválit v co nejkratší možné době. Ve světle Putinovy bezprecedentní invaze na Ukrajinu není čas otálet. Chceme našim slovenským partnerům pomoci vybudovat battlegroup, které bychom i veleli, co nejdříve,“ citovalo ministerstvo ministryni Černochovou.

Vytvoření bojového uskupení na Slovensku má být podle ministerstva součástí snahy posílit východní křídlo Severoatlantické aliance v reakci na prudké zhoršení bezpečnostní situace kvůli ruskému útoku na Ukrajinu. NATO proto rozhodlo o přípravě ustavení stálé alianční přítomnosti na Slovensku, v Maďarsku, Rumunsku a Bulharsku.

V uskupení by mělo působit zhruba 1500 vojáků a zapojí se do něj také Německo, Slovensko, Polsko, Slovinsko, USA a Nizozemsko. Jeho vytvoření má zabrat několik měsíců. České republice byla podle ministerstva nabídnuta role vedoucí země. Náklady spojené s vysláním vojáků a jejich působením na Slovensku se odhadují na 540 milionů Kč.