16. 3. 2022

Tento vizuální zážitek je něco, co byste chtěli vidět naživo vícekrát. Je to jen letmý okamžik, kdy hejno špačků vytvoří přesný tvar čajové lžičky plné cukru, aby se pak zase rychle přetvořilo do nových plujících tvarů. Tento okamžik se podařilo zachytit izraelskému fotografovi Albertu Keshetovi, který jej zmrazil v čase svým přístrojem.

Neobyčejný záběr byl pořízen jednou brzy ráno v severní části Jordánského údolí. Keshet je zvyklý fotit ptáky v letu a pozorováním hejna špačků strávil několik hodin. Jak tak kompozice ptáků tančily a poletovaly v jednom šiku, ohromilo ho, když se mu před očima zformovala lžíce plná cukru.

Trvalo to jen pouhé mrknutí oka, kdy se špaččí lžička vytvořila a ohýbala bizarními způsoby a jemu se to naštěstí podařilo zachytit na fotoaparát. Snímek se dočkal na sociálních sítích nadšeného přijetí.

Jedním z obdivovatelů byl i sám legendární ohýbač lžic, iluzionista Uri Geller. Toho fotografie zaujaly natolik, že si je nechal vyvěsit ve svém muzeu v Tel Avivu.

Vzdušné tance špačků jsou jedním z nejúchvatnějších přírodních úkazů. Společné shlukování ptáků jim zajišťuje bezpečnost, protože dravci se nemohou snadno zaměřit na jednoho ptáka uprostřed tisíců.

Další obrazce, které špačci ve světě vytvořili zahrnují např. obří ptáky, velryby, srdce, kachnu, geparda, luční kobylku, a dokonce i pár skákajících delfínů.

Keshet, který často zaměřuje svůj objektiv také na krásu bohaté izraelské flóry, měl neuvěřitelné štěstí na načasování a místo své výpravy.

(poskytl Albert Keshet)

Jordánské údolí je významným místem výskytu volně žijících živočichů a rostlin, kde se vyskytuje obrovské množství různých druhů ptáků. Během jarní a podzimní migrace se v Izraeli shromažďuje přibližně 500 milionů ptáků. Albert Keshet fotografuje divokou přírodu v zemi už asi 10 let, ale snímek lžíce považuje za jednu z nejúžasnějších věcí, které byl kdy svědkem.

Při stejném focení se talentovanému fotografovi podařilo zachytit také hejno čápů prolétajících kolem formace špačků na pozadí bezchybně modré ranní oblohy.

Zdroj.

Související témata