Britský ministr obrany Ben Wallace ve čtvrtek 17. března uvedl, že Velká Británie vyšle do Polska raketový systém středního doletu a 100 příslušníků armády jako obsluhu, aby chránili vzdušný prostor země před ruskou agresí.

Wallace označil Polsko při návštěvě Varšavy za starého spojence. „Je velmi správné, že Velká Británie stojí při Polsku, protože Polsko nese velkou část břemene důsledků této války a statečně se staví proti hrozbám ze strany Ruska,“ řekl Wallace na tiskové konferenci.

Od 24. února, kdy začala ruská invaze na Ukrajinu, Polsko přijalo téměř 1,9 milionu uprchlíků a bylo také hlavní trasou pro dodávky zásob na Ukrajinu.

Oznámení o rozmístění systému protiraketové obrany Sky Sabre v Polsku přichází po nedělním ruském raketovém útoku na vojenské cvičiště Javorov na západní Ukrajině, vzdálené pouhých 20 kilometrů od polských hranic.

Ministr britské vlády Michael Gove tehdy uvedl, že údery na cíle tak blízko Polska, které je členem NATO, znamenají „významnou eskalaci“ konfliktu. Oficiální mluvčí premiéra Borise Johnsona ve čtvrtek uvedl, že nasazení raket bude „podporou polských ozbrojených sil na žádost polské vlády“.

Dodal, že „jde jako vždy o čistě obranné schopnosti, které Polsku poskytujeme na bilaterální bázi“ s tím, že půjde o „krátkodobé nasazení“ a raketový systém „zůstane po celou dobu pod kontrolou Velké Británie.“

Polský premiér Mateusz Morawiecki a šéf polské vládnoucí strany Jaroslaw Kaczynski v úterý společně s českým premiérem Petrem Fialou a slovinským premiérem Janezem Jansou odcestovali do ukrajinského hlavního města Kyjeva, kde se setkali s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským a premiérem Denisem Šmyhalem.

V projevu v Kyjevě Morawiecki znovu vyzval Evropskou unii k urychlenému přijetí Ukrajiny do bloku a přislíbil další vojenskou pomoc.

Ve středu sdílel na Twitteru video z jednání v Kyjevě, v němž vyzval západní Evropu, aby se „probudila“ a rázněji podpořila Ukrajinu.

„Ukrajinský národ připomněl celé Evropě, jak vypadá boj za svobodu, co je to odvaha a co je to velikost,“ uvedl a dodal: „Je nejvyšší čas, aby se stará Evropa, ospalá a lenivá Evropa, probudila a dala se do pohybu, aby prolomila svou hradbu apatie a dala Ukrajině naději.“

Zdroj. Přeložil: O.H.