TÉMA: Crossfire Hurricane
Americký exprezident Donald Trump 24. března zažaloval bývalou demokratickou soupeřku kandidující na post prezidenta USA Hillary Clintonovou a muže, který na něj sestavil nechvalně proslulý spis, jejž si objednala kampaň Clintonové.
V žalobě podané u federálního soudu na Floridě se uvádí, že Clintonová a bývalý britský špion Christopher Steele spolu s dalšími asi třiceti lidmi uskutečnili spiknutí s cílem „zosnovat falešný narativ“ o tom, že Trump tajně spolupracuje s ruskými aktéry.
„Kroky podniknuté pro podporu jejich plánu – falšování důkazů, klamání orgánů činných v trestním řízení a zneužívání přístupu k vysoce citlivým zdrojům dat – jsou natolik pobuřující, podvratné a štvavé, že ve srovnání s nimi blednou i události aféry Watergate,“ uvádí se ve 108stránkové žalobě.
„Pod záminkou ‚opozičního výzkumu‘, ‚analýzy dat‘ a dalších politických lstí se obžalovaní hanebně snažili ovlivnit důvěru veřejnosti,“ dodává. „Spolupracovali navzájem s jediným, zištným cílem: očernit Donalda J. Trumpa. Jejich dalekosáhlé spiknutí mělo ve skutečnosti za cíl ochromit Trumpovu kandidaturu na prezidenta vykonstruovaným skandálem, který by byl využit k zahájení nepodloženého federálního vyšetřování a k rozpoutání mediálního šílenství.“
Steele sestavil spis na základě informací, o kterých tvrdil, že jsou z vnitřních ruských zdrojů. V roce 2020 vyšlo najevo, že jeho hlavním zdrojem byl Igor Danchenko, který byl vyšetřován federálními agenty pro podezření ze špionáže pro Rusko.
Steele byl za svou práci, kterou před volbami v roce 2016 poskytl několika novinářům, placen Demokratickým národním výborem (DNC) a kampaní Clintonové.
Trump nakonec volby nad Clintonovou vyhrál, ale obvinění z tajných dohod ho pronásledovalo ještě několik let poté, co se stal prezidentem. Zvláštní vyšetřovatel Robert Mueller nakonec nenašel žádné důkazy o spiknutí nebo koordinaci mezi Trumpem (či jeho kampaní) a Rusy.
Mnohá tvrzení obsažená ve spisu byla později potvrzena jako nepravdivá, zatímco jiná nebyla nikdy prokázána.
Mezi žalovanými jsou v podání uvedeni Clintonová, Steele, DNC a další, např. firma Fusion GPS a její pracovníci, kteří pomáhali vytvářet a distribuovat spis; Danchenko a právník Clintonové Michael Sussman, oba obvinění ze lhaní FBI v rámci vyšetřování zvláštního poradce Johna Durhama; bývalí představitelé FBI James Comey a Andrew McCabe; a bývalí agenti a zaměstnanci FBI Lisa Pageová, Peter Strzok a Kevin Clinesmith.
Infografika Skandálu SpyGate
Deník Epoch Times od počátku sleduje vývoj událostí ohledně údajného spolčení Donalda Trumpa s Ruskem, které je doprovázeno rozsáhlým vyšetřováním. Pracují na něm zejména Jeff Carlson a Jasper Fakkert.
Pro zvětšení infografiky klikněte na zde. (Epoch Times)
Obžalovaní bezprostředně nereagovali na žádosti Epoch Times o komentář, nebo je nebylo možné zastihnout.
Žaloba obsahuje obvinění z trestných činů včetně spiknutí, krádeže obchodního tajemství a maření výkonu spravedlnosti.
Trump požaduje náhradu škody ve výši nejméně 24 milionů dolarů a soudní proces s porotou.
Případ byl přidělen federálnímu soudci Donaldu Middlebrooksovi, který byl do funkce nominován Billem Clintonem. Podle soudní doložky může ale část nebo celé řízení vést tzv. smírčí soudce Shaniek Maynard.
Překlad a redakční úprava původního článku: J. S.