Katabella Roberts

30. 3. 2022

V rámci fiskálního roku 2022 zaznamenají Spojené státy již každým dnem přes milion nelegálních uprchlíků na jižní hranici, informoval 29. března šéf Pohraniční stráže Raul Ortiz.

Ortiz naznačil, že situace s imigranty má globální charakter, a uvedl, že pohraničníci zatím narazili na uprchlíky nebo zadrželi uprchlíky ze 157 různých zemí.

Podle statistik Úřadu celní a pohraniční ochrany (CBP) došlo jen v únoru k 164 973 „setkáním“. V roce 2021 to bylo 101 099 „setkání“ a v roce 2020 pouze 36 687.

Úřad rovněž zaznamenal v únoru více než stoprocentní meziměsíční nárůst u dvou skupin ilegálních imigrantů – rodin a nezletilých bez doprovodu.

Od začátku fiskálního roku 2022 (tj. od října 2021) až do února 2022 (včetně) přišli pohraničníci na jižní hranici do styku s celkem 838 685 ilegály.

Březnová čísla sice ještě nebyla oficiálně zveřejněna, ale očekává se, že budou vyšší než únorová a počet „setkání“ tak přesáhne jeden milion za pouhých šest měsíců fiskálního roku.

Ortiz v úterý poznamenal, že Pohraniční stráž má v současné době nedostatek personálu a čelí dalším komplikacím v důsledku probíhající pandemie covidu-19.

Epoch Times Photo
Texaský strážník zatýká občana USA, který převážel tři ilegální imigranty do San Antonia 20. října 2021 v okrese Kinney v Texasu (Charlotte Cuthbertson / The Epoch Times)

Ortiz rovněž vyjádřil stejné obavy jako republikán Michael McCaul (kongresman za Texas), který v neděli varoval, že v nadcházejících měsících se bude snažit dostat do Spojených států ještě více lidí.

„Bude to ještě horší. Bude to mnohem horší vzhledem k jaru a létu, bude jich přicházet stále více. A v podstatě dostávají tohle sdělení: ‚Hej, máme nového prezidenta, přijďte, jsme otevřeni kšeftu převaděčů‘,“ řekl McCaul v rozhovoru pro pořad This Week na ABC.

„Odhaduji, že do léta se do naší země pokusí dostat [další] milion lidí,“ dodal McCaul.

Prezident Joe Biden čelí kritice republikánů za svůj přístup ke krizi na hranicích. Mnozí se domnívají, že se situace zhoršila kvůli tomu, že nová administrativa rozvolnila Trumpovu imigrační politiku.

Bidenova administrativa v současné době zvažuje, zda ukončí kontroverzní výnos „Title 42“ z doby pandemie, kterou zavedl Trump a která umožňovala pohraničníkům okamžitě vracet většinu nelegálních přistěhovalců zpět do Mexika, pokud představovali zdravotní hrozbu v souvislosti s covidem-19.

Krátce po Bidenově nástupu do funkce počátkem roku 2021 Spojené státy přestaly vyhošťovat nezletilé bez doprovodu s tím, že je to kruté a nehumánní. Administrativa také zrušila Trumpův program „Zůstaň v Mexiku“, v rámci kterého byli zadržení ilegálové vrácení do Mexika, kde museli čekat na řádné vyřízení žádostí o azyl. Nejvyšší soud nařídil Bidenovu kabinetu tento program obnovit.

V polovině letošního března Bidenova administrativa oznámila, že potenciálně změní pravidla (Title 42), protože v souvislosti s nelegálním přistěhovalectvím již ve Spojených státech neexistuje vážné nebezpečí přenosu covidu-19.

To by ale vedlo k dalšímu přílivu ilegálů, s čímž nesouhlasila řada zákonodárců, včetně některých demokratických senátorů jako Mark Kelly a Kyrsten Sinema, kteří vyzvali Bidena, aby neukončoval onen výnos, dokud nebude mít k dispozici „komplexní plán“.

„Vzhledem k dopadům, které by změny Title 42 mohly mít na pohraniční oblasti, bezpečnost hranic a migranty, naléhavě žádáme Vaši administrativu, aby neprováděla žádné změny Title 42, dokud nebudete zcela připraveni realizovat a koordinovat komplexní plán, který zajistí bezpečný, řádný a humánní proces na hranicích,“ uvedli senátoři.

Biden 21. března novinářům v Bílém domě řekl, že pro řešení rostoucího počtu nelegálních migrantů překračujících hranici Spojených států by se dalo udělat „mnohem více“.

„Nyní na tom pracujeme, včetně zajištění toho, abychom obnovili, co existovalo dříve – tedy že mohou zůstat na místě a vyřídit si svůj případ ze svých rodných zemí,“ dodal.

Překlad a redakční úprava původního článku: J. S.

Související témata

Přečtěte si také

Ceny potravin stále rostou. Proč? V novém originálním dokumentu Válka proti farmářům pátráme po příčinách
Ceny potravin stále rostou. Proč? V novém originálním dokumentu Válka proti farmářům pátráme po příčinách

A je to tady, konečně můžete sledovat českou premiéru dokumentárního filmu o válce proti farmářům vedené od Nizozemska přes Srí Lanku až po Kalifornii. Snímek deníku The Epoch Times s názvem Válka proti farmářům (No Farmers No Food) mapuje situaci cíleného ničení podnikání farmářů pod rouškou „snižování emisí CO2“.

Senátor Fischer vnímá návštěvu Tchaj-wanu jako „příležitost posílit hlavní směry spolupráce mezi našimi zeměmi“
Senátor Fischer vnímá návštěvu Tchaj-wanu jako „příležitost posílit hlavní směry spolupráce mezi našimi zeměmi“

Senátor Fischer vyzdvihuje možnosti spolupráce s Tchaj-wanem, kterým však mnohdy na mezinárodní scéně brání tlak Komunistické strany Číny. Od ministra zahraničí převzal ocenění.

Průzkum: S ukotvením manželství jako svazku muže a ženy do ústavy souhlasí většina Čechů
Průzkum: S ukotvením manželství jako svazku muže a ženy do ústavy souhlasí většina Čechů

Nový průzkum zjistil, že většina české společnosti souhlasí s tím, aby bylo manželství uzákoněno v Listině základních práv a svobod jako svazek muže a ženy.

ČR nikdy nepřijme povinné kvóty pro přerozdělování migrantů, řekl Rakušan
ČR nikdy nepřijme povinné kvóty pro přerozdělování migrantů, řekl Rakušan

Český ministr vnitra Vít Rakušan dnes na jednání v Bruselu zopakoval, že Česká republika nikdy nepřijme povinné kvóty pro přerozdělování migrantů.

NKÚ: Miliardy od státu a EU na pandemickou pomoc byly vyhozeny neúčelně
NKÚ: Miliardy od státu a EU na pandemickou pomoc byly vyhozeny neúčelně

Nejvyšší kontrolní úřad došel při kontrole programu Antivirus k šokujícím zjištěním. Stát se dopustil řady pochybení, která stála poplatníky miliardy korun.