V rámci fiskálního roku 2022 zaznamenají Spojené státy již každým dnem přes milion nelegálních uprchlíků na jižní hranici, informoval 29. března šéf Pohraniční stráže Raul Ortiz.

Ortiz naznačil, že situace s imigranty má globální charakter, a uvedl, že pohraničníci zatím narazili na uprchlíky nebo zadrželi uprchlíky ze 157 různých zemí.

Podle statistik Úřadu celní a pohraniční ochrany (CBP) došlo jen v únoru k 164 973 „setkáním“. V roce 2021 to bylo 101 099 „setkání“ a v roce 2020 pouze 36 687.

Úřad rovněž zaznamenal v únoru více než stoprocentní meziměsíční nárůst u dvou skupin ilegálních imigrantů – rodin a nezletilých bez doprovodu.

Od začátku fiskálního roku 2022 (tj. od října 2021) až do února 2022 (včetně) přišli pohraničníci na jižní hranici do styku s celkem 838 685 ilegály.

Březnová čísla sice ještě nebyla oficiálně zveřejněna, ale očekává se, že budou vyšší než únorová a počet „setkání“ tak přesáhne jeden milion za pouhých šest měsíců fiskálního roku.

Ortiz v úterý poznamenal, že Pohraniční stráž má v současné době nedostatek personálu a čelí dalším komplikacím v důsledku probíhající pandemie covidu-19.

Epoch Times Photo
Texaský strážník zatýká občana USA, který převážel tři ilegální imigranty do San Antonia 20. října 2021 v okrese Kinney v Texasu (Charlotte Cuthbertson / The Epoch Times)

Ortiz rovněž vyjádřil stejné obavy jako republikán Michael McCaul (kongresman za Texas), který v neděli varoval, že v nadcházejících měsících se bude snažit dostat do Spojených států ještě více lidí.

„Bude to ještě horší. Bude to mnohem horší vzhledem k jaru a létu, bude jich přicházet stále více. A v podstatě dostávají tohle sdělení: ‚Hej, máme nového prezidenta, přijďte, jsme otevřeni kšeftu převaděčů‘,“ řekl McCaul v rozhovoru pro pořad This Week na ABC.

„Odhaduji, že do léta se do naší země pokusí dostat [další] milion lidí,“ dodal McCaul.

Prezident Joe Biden čelí kritice republikánů za svůj přístup ke krizi na hranicích. Mnozí se domnívají, že se situace zhoršila kvůli tomu, že nová administrativa rozvolnila Trumpovu imigrační politiku.

Bidenova administrativa v současné době zvažuje, zda ukončí kontroverzní výnos „Title 42“ z doby pandemie, kterou zavedl Trump a která umožňovala pohraničníkům okamžitě vracet většinu nelegálních přistěhovalců zpět do Mexika, pokud představovali zdravotní hrozbu v souvislosti s covidem-19.

Krátce po Bidenově nástupu do funkce počátkem roku 2021 Spojené státy přestaly vyhošťovat nezletilé bez doprovodu s tím, že je to kruté a nehumánní. Administrativa také zrušila Trumpův program „Zůstaň v Mexiku“, v rámci kterého byli zadržení ilegálové vrácení do Mexika, kde museli čekat na řádné vyřízení žádostí o azyl. Nejvyšší soud nařídil Bidenovu kabinetu tento program obnovit.

V polovině letošního března Bidenova administrativa oznámila, že potenciálně změní pravidla (Title 42), protože v souvislosti s nelegálním přistěhovalectvím již ve Spojených státech neexistuje vážné nebezpečí přenosu covidu-19.

To by ale vedlo k dalšímu přílivu ilegálů, s čímž nesouhlasila řada zákonodárců, včetně některých demokratických senátorů jako Mark Kelly a Kyrsten Sinema, kteří vyzvali Bidena, aby neukončoval onen výnos, dokud nebude mít k dispozici „komplexní plán“.

„Vzhledem k dopadům, které by změny Title 42 mohly mít na pohraniční oblasti, bezpečnost hranic a migranty, naléhavě žádáme Vaši administrativu, aby neprováděla žádné změny Title 42, dokud nebudete zcela připraveni realizovat a koordinovat komplexní plán, který zajistí bezpečný, řádný a humánní proces na hranicích,“ uvedli senátoři.

Biden 21. března novinářům v Bílém domě řekl, že pro řešení rostoucího počtu nelegálních migrantů překračujících hranici Spojených států by se dalo udělat „mnohem více“.

„Nyní na tom pracujeme, včetně zajištění toho, abychom obnovili, co existovalo dříve – tedy že mohou zůstat na místě a vyřídit si svůj případ ze svých rodných zemí,“ dodal.

Překlad a redakční úprava původního článku: J. S.