Rozhořčení nad „zvěrstvy“ páchanými na civilistech ve městě Buča nedaleko Kyjeva neutichá. Ukrajinské úřady očekávají objevení dalších obětí na místech, odkud se stáhla ruská armáda. Rusko obvinění z válečných zločinů odmítá.

Vývoj událostí

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj požaduje kompletní vyšetření zločinů proti civilistům ve městě Buča a dalších ukrajinských městech.

Za tímto účelem, jak uvedl ve svém prohlášení nahraném na videozáznamu, spolupracuje mimo jiné s Evropskou unií a Mezinárodním trestním soudem. Vzhledem ke smrti více než 400 civilistů požaduje německá politická strana CSU posílit dodávky zbraní pro Ukrajinu.

Ukrajinská generální prokuratura předložila více než 7 000 oznámení o válečných zločinech, které v oblasti kolem hlavního města Kyjeva přičítá jednotkám ruské armády. Nejvíce obětí bylo zjištěno v Borodjance, uvedla podle agentury Unian ukrajinská generální prokurátorka Iryna Venediktová.

„Myslím, že o Borodjance budeme jednat zvlášť,“ uvedla Venediktová a dodala, že generální prokuratura pracuje na vyšetřování případů válečných zločinů v Irpini, Buči a Vorzeli.

Děsivé snímky z města Buča

Reakce lidí, kteří se shromáždili u masového hrobu ve městě Buča severozápadně od ukrajinského hlavního města Kyjeva 3. dubna 2022. (Sergei Supinsky / AFP via Getty Images)

O víkendu vyvolaly mezinárodní znepokojení snímky z ulic města Buča, které se nachází nedaleko hlavního města Kyjeva. Po stažení ruských vojsk byly na ulicích nalezeny četné mrtvoly civilního obyvatelstva. Ukrajinská generální prokurátorka uvedla, že byla odvezena těla 410 mrtvých civilistů. 140 z nich prošlo podrobným ohledáním specialistů. Více zde…

Ukrajinská vláda z masakru viní ruské jednotky, které město obsadily. Moskva obvinění odmítá. Ruský velvyslanec v OSN Vasilij Nebensja tento případ nazval „zinscenovanou provokací“. Rusko chce Radě bezpečnosti OSN předložit údajné důkazy, že vraždění civilistů na Ukrajině nemá na svědomí ruská armáda.

Podle amerického ministerstva obrany jsou za vraždění civilistů v ukrajinském městě Buča zodpovědné ruské vojenské síly. „Myslím, že je zcela zřejmé – nejen nám, ale i celému světu – že za zvěrstva v Buči jsou zodpovědné ruské síly,“ řekl mluvčí Pentagonu John Kirby.

Ukrajinský prezident Zelenskyj uvedl, že se bude zasazovat za to, aby byli lidé odpovědní za masakr více než 400 civilistů hnáni k odpovědnosti. „Přijde doba, kdy se každý Rus dozví celou pravdu o tom, kdo vraždil mezi jeho spoluobčany (na Ukrajině). Kdo dával rozkazy. Kdo zavíral oči před vraždami,“ řekl ukrajinský prezident.

Zelenskyj vyzval novináře z celého světa, aby si prohlédli zničená ukrajinská města: „Ať svět vidí, co Rusko udělalo!“ Zelenskyj, který město Buča navštívil v pondělí, se obává, že se ruští vojáci nyní budou snažit „zahladit stopy svých zločinů“.

Těla lidí nalezených na ulicích ve městě Buča jsou nakládána do transportního vozu, 3. dubna 2022. (SERGEI SUPINSKY / AFP via Getty Images)
Masový hrob objevený v ukrajinském městě Buča nedaleko hlavního města Kyjeva, 3. dubna 2022. Těla jsou již zabalena v igelitových pytlích. (Alexey Furman / Getty Images)

Záběry na mrtvá těla v ulicích městě Buča (Aljazeera)

Fotografie z místa od agentury Reuters (zde) Videozáběry z místa od stanice BBC. (zde)


Německá CSU požaduje více zbraní pro Ukrajinu

Předseda německé politické strany CSU Alexander Dobrindt vyzval německou vládu, aby podpořila Ukrajinu dalšími dodávkami zbraní. „Snímky z města Buča pronikají až do morku kostí a ukazují nepopsatelné porušení civilizace ze strany Ruska,“ řekl Dobrindt v rozhovoru s německým listem Augsburger Allgemeine.

„Nyní je třeba dále posílit obranyschopnost Ukrajiny zbraněmi, chráněnými vozidly a průzkumnou technikou s bezpilotními letouny, které musí dodat nejen Bundeswehr, ale také průmysl,“ uvedl Alexander Dobrindt.

Baerbocková hájí kurz na dodávky energie z Ruska

Německá ministryně zahraničí Annalena Baerbocková varovala před přehnaným očekáváním okamžitého embarga na dodávky energie z Ruska. „Kdybyste zítra vyhlásili úplné embargo, kdyby to zastavilo válku, pak bychom to udělali okamžitě,“ řekla zelená politička v pořadu Tagesthemen na německé televizní stanici ARD.

Takové embargo by podle Baerbockové skutečně zvýšilo cenu této války, „ale nevedlo by to k tomu, že by se zítra přestalo zabíjet“. Úplné ukončení dodávek fosilní energie z Ruska by v takovém případě bylo nejenom připraveno, ale i „masivně zahájeno“, uvedla Baerbocková.

Ukrajina očekává silné útoky na Charkov

Ukrajinské ministerstvo obrany očekává další útoky ruských ozbrojených jednotek na již obléhané město Charkov na východě Ukrajiny. Ruské jednotky se připravují na dobytí města, uvedl podle listu Ukrajinska pravda mluvčí ukrajinského ministerstva obrany v Kyjevě Olexander Motusjanyk. Ruské jednotky podle ministerstva obdržely posily i v dalších oblastech na východě Ukrajiny.

Podle ukrajinských zdrojů bylo při útocích na jihoukrajinské město Mykolajiv zabito a zraněno několik lidí. Guvernér oblasti Vitalij Kim informoval o 11 mrtvých a 62 zraněných. Během noci byl vyhlášen letecký poplach také v Poltavské, Charkovské a Dněpropetrovské oblasti a v Sumské, Černihovské, Luhanské, Doněcké a Záporožské oblasti.

Ukrajina má v současné době asi 600 ruských válečných zajatců

Podle listu Ukrajinska pravda je na Ukrajině v zajetí přibližně 600 ruských vojáků, kteří mají status válečných zajatců, uvedla to v pořadu ukrajinské televize Jednota zástupkyně ukrajinské vlády Iryna Vereščuková a dodala, že ukrajinské úřady hledají způsoby, jak se dostat prostřednictvím Červeného kříže k Ukrajincům v ruském zajetí, a chtějí přimět Rusko, aby je propustilo.

Ukrajina: Rekonstrukce mostů bude trvat dva až tři měsíce

Rekonstrukce mostů zničených během války v Kyjevské oblasti potrvá přibližně dva až tři měsíce, oznámilo to podle agentury Unian ukrajinské ministerstvo infrastruktury. Očekává se, že práce budou zahájeny v nejbližších dnech.

Pomoc Moldavské republice

Německá ministryně zahraničí Baerbocková chce prostřednictvím konference posílit mezinárodní pomoc Moldavské republice, kam přichází mnoho ukrajinských válečných uprchlíků.

Zelenskyj chce mluvit s Radou bezpečnosti OSN

Prezident Zelenskyj chce promluvit ke členům Rady bezpečnosti OSN prostřednictvím videospojení.

Z původního článku německé redakce deníku The Epoch Times přeložil M. K

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Jak jste to dokázali? Modlili jsme se. Nejoblíbenější světový vůdce o vítězství nad gangy
Jak jste to dokázali? Modlili jsme se. Nejoblíbenější světový vůdce o vítězství nad gangy

Tucker Carlson v rozhovoru s Nayibem Bukelem konstatuje, že pokud se malá a chudá země jako Salvador dokázala bez mezinárodní pomoci zbavit násilí a organizovaného zločinu, dokáže to i každý jiný stát.

Fotografie Mléčné dráhy roku 2024 přináší ty nejoslnivější fotografie naší galaxie – každý snímek má příběh k vyprávění
Fotografie Mléčné dráhy roku 2024 přináší ty nejoslnivější fotografie naší galaxie – každý snímek má příběh k vyprávění

Nejlepší snímky Mléčné dráhy pořízené po celém světě.

Indické volby jsou vítězstvím, vítězstvím a zase vítězstvím na celé čáře
Indické volby jsou vítězstvím, vítězstvím a zase vítězstvím na celé čáře

Dlouholeté klišé říká, že každé tvrzení o Indii je pravdivé, ale stejně tak je pravdivý i opak.

Fanoušci cestující do Německa na Euro by měli počítat se zdržením na hranicích
Fanoušci cestující do Německa na Euro by měli počítat se zdržením na hranicích

Čeští fanoušci by měli počítat se zdržením kvůli přísnějším kontrolám německé policie na hranicích - na dálnicích, silnicích i ve vlacích.

Za 77 tanků Leopard 2A8 by měla česká vláda zaplatit 52 miliard, oznámil Fiala
Za 77 tanků Leopard 2A8 by měla česká vláda zaplatit 52 miliard, oznámil Fiala

Vláda dnes udělala další krok k jejich nákupu, rozhodla o přistoupení k dohodě o společném pořízení tanků s dalšími evropskými zeměmi v čele s Německem.