Lynn Jafee

7. 4. 2022

Začátkem tohoto měsíce jsem se nachladila. Byla to taková ta rýma, při které mi neustále teklo z nosu, až jsem měla pocit, že ztrácím mozkovou hmotu. Pak se mi na několik dní ucpalo pravé ucho, takže jsem slyšela, jako bych měla hlavu uvězněnou v plechovce. Rýmu a chraplavý hlas jsem zvládala bez většího dramatu, ale z toho ucha jsem byla trochu šílená a velmi podrážděná.

Je v lidské povaze o věcech příliš nepřemýšlet, dokud se něco nepokazí, a uši nejsou výjimkou. V poslední době jsme na klinice zaznamenali řadu pacientů, kteří měli problémy přímo či nepřímo související s ušima. Ačkoli se může zdát, že vše, co souvisí s ušima, je poměrně jednoduché, z oblasti čínské medicíny toho o uších víme hodně, včetně následujících informací:

Jako akupunkturisté považujeme příznaky související s ušima za příznaky související se soustavou ledvin v tradiční čínské medicíně. Vaše ledviny jsou orgánem, který je zodpovědný za celkovou tělesnou konstituci a domovem životně důležitých látek, jako je jin a jang.

Každý orgánový systém má smyslovou složku a pro ledviny je touto složkou sluch a vaše uši. Ledviny jsou spojeny s růstem, vývojem, plodností, a dokonce i s tím, jak dobře stárneme. Když jsou vaše ledviny vyčerpané, jedním z častých příznaků, který se často projevuje, je ztráta sluchu nebo zvonění či šelest v uších (tinnitus). Pokud byste přišli na naši kliniku s tinnitem nebo ztrátou sluchu, vždy bychom si s vámi chtěli promluvit o zdraví vašeho ledvinového systému.

S přibývajícím věkem se tinnitus a ztráta sluchu mohou stát samozřejmostí. Je to známka toho, že neustálý úpadek esence vašich ledvin neboli tělesné konstituce ovlivňuje i vaše uši. Tinnitus lze zmírnit pomocí čínské medicíny, ale může to trvat dlouho – především proto, že naší prací je odbourat léta pálení svíčky na obou koncích a práce v neustálém stresu – obojí vyčerpává váš ledvinový systém.

Ze západního pohledu je tinnitus způsob, jakým váš mozek kompenzuje ztrátu sluchu. Pracuje přesčas, aby vám pomohl slyšet. Představte si to, jako když zapnete stereo systém a nastavíte hlasitost na nejvyšší stupeň, jen bez hudby. Slyšíte bzučení, protože reproduktory jsou zesílené, ale žádný zvuk z nich nevychází.

Je přirozené, že s přibývajícím věkem dochází i ke ztrátě sluchu. Tato ztráta však může být urychlena vystavením hlasitým zvukům – hlučná doprava, život v blízkosti letiště, účast na příliš mnoha rockových koncertech, to všechno vám může sluch poškodit.

Také nadměrné užívání aspirinu může způsobit zvonění v uších. To proto, že salicyláty obsažené v aspirinu se vylučují ledvinami a stres ledvin může způsobit zvonění v uších. Dobrou zprávou v tomto případě je, že když přestanete aspirin užívat a ten se z vašeho těla zcela vyloučí, tinnitus by měl ustat.

Problémy s ušima mohou vzniknout i z jiných příčin. Noční zatínání čelistí a problémy s temporomandibulárním kloubem (kloub přímo před ušima spojující spánkový a čelistní kloub) mohou ovlivnit sluch a způsobovat bolest v uších.

Ucpané Eustachovy trubice mohou zacpat uši a ovlivnit tak kvalitu sluchu. Tento druh ucpání by měl během několika dní odeznít, pokud je způsoben nachlazením nebo chřipkou, ale pokud trpíte chronickými problémy s ušima či dutinami, je pravděpodobné, že se ve vašem těle hromadí hleny a vlhkost kvůli problémům s trávením.

Součástí smyslového systému ucha je také vnitřní ucho, které je zodpovědné za udržování rovnováhy a propriocepci (pocit, kde se nacházíte v prostoru). Závratě a točení hlavy jsou problémy vnitřního ucha, které bývají v čínské medicíně diagnostikovány jako vnitřní vítr.

Za vítr se považuje pohyb tam, kde by neměl žádný být, a kromě závratí a točení hlavy může zahrnovat i malátnost, třes, záškuby, a dokonce i necitlivost a brnění. Ve většině případů je vnitřní vítr způsoben vyčerpáním ledvinového jinu, což způsobuje, že aktivní jang stoupá vzhůru a spouští vaše příznaky.

Moje ušní příznaky naštěstí trvaly jen krátce. Rýma, ucpané uši a podrážděnost mě přešly během několika dní. I když o svých uších a sluchu moc nepřemýšlíte, dokud se něco nestane, dobrou prevencí je vyhýbat se opravdu hlasitým zvukům a udržovat si ledvinový systém co nejzdravější.

Pro začátek je dobré dostatečně odpočívat, vyhýbat se dlouhodobému stresu a jíst hodně tmavě zbarvených potravin, které si sami připravíte. Vaše ledviny vám poděkují!

Lynn Jaffee je licencovaná akupunkturistka a autorka knihy „Jednoduché kroky: Čínská cesta k lepšímu zdraví“. Tento článek byl původně publikován na stránkách AcupunctureInThePark.com.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Jak strávit 24 hodin v Barceloně
Jak strávit 24 hodin v Barceloně

Máte-li na návštěvu hlavního města Katalánska jen jeden den, poradíme vám, jak poznat jeho vynikající kuchyni, architektonické ikony a bujarý pouliční život.

Ano, i vy můžete pěstovat růže – není to tak složité, jak si myslíte
Ano, i vy můžete pěstovat růže – není to tak složité, jak si myslíte

Odborníci na růže vyvracejí běžné mýty a odhalují tajemství bujných a zdravých květů.

Bývalá agentka tajné služby radí: šest způsobů, jak naučit děti vyhýbat se nebezpečí
Bývalá agentka tajné služby radí: šest způsobů, jak naučit děti vyhýbat se nebezpečí

Získejte cenné rady od bývalé agentky tajné služby, jak chránit svou rodinu a připravit děti na životní výzvy.

Kurkuma: Přírodní první pomoc při zánětech, bolestech, horečce a dalších potížích
Kurkuma: Přírodní první pomoc při zánětech, bolestech, horečce a dalších potížích

Kurkuma je koření, které pochází z oddenku rostliny Curcuma longa. Jako potravina i lék se bezpečně používá již více než 5 000 let.

Unijní lídři budou řešit nejvyšší posty v EU, nejspíš podpoří von der Leyenovou
Unijní lídři budou řešit nejvyšší posty v EU, nejspíš podpoří von der Leyenovou

Vzhledem k vítězství Evropské lidové strany (EPP) by měla funkci předsedkyně Evropské komise obhájit Ursula von der Leyenová.