David Zhang

11. 4. 2022

Podle historika Kevina Robertse představuje čínský režim pro Spojené státy největší výzvu v historii a američtí představitelé ji dodnes nedokázali účinně a důrazně odrazit.

„Za celou historii Spojených států neexistoval protivník, který by představoval větší hrozbu pro americký způsob života, a tedy i pro svobodu ve světě než Čína,“ řekl nedávno Roberts, prezident washingtonského konzervativního think tanku Heritage Foundation, v pořadu „China Insider“ na EpochTV.

„Komunistická strana Číny buduje prostřednictvím svého zlovolného totalitního zřízení režim velmi nepřátelský vůči Spojeným státům,“ dodal.

Podle Robertsova názoru americká politická elita dosud nedokázala adekvátně reagovat na potenciální újmy, které by mohly od Komunistické strany Číny (KS Číny) vzejít. Uvedl, že Bidenova administrativa neprokázala při vypořádání se s různými hrozbami režimu žádné pevné postoje.

Bílý dům dle něj udělal několik chybných kroků i v jiných oblastech zahraniční politiky, včetně chaotického stažení z Afghánistánu či odmítnutím poskytnout Ukrajině stíhačky, které by této sužované zemi mohly významně pomoci.

Podobné incidenty by mohly vést čínského vůdce Si Ťin-pchinga k závěru, že „americký stát je neschopný a slabý“, uvedl Roberts.

Další chybou je dle něj to, že američtí představitelé obou politických spekter zastávají jako nejlepší přístup k režimu ten smířlivý.

Takový druh postoje připomíná ten, který zastával britský premiér Arthur Neville Chamberlain, známý především svým appeasementem vůči Adolfu Hitlerovi.

Roberts uvedl, že selhání britského premiéra, který se nedokázal postavit Hitlerovi, by mělo být pro Spojené státy „největší lekcí v moderních dějinách“, a dodal, že Washington si nemůže dovolit udělat stejnou chybu ve vztahu ke KS Číny.

Jedno z nebezpečí čínského režimu vychází z jeho schopnosti infiltrovat americkou společnost prostřednictvím rozsáhlých obchodních vazeb. „Čína přiměla Ameriku, aby se více podobala Číně,“ řekl.

„Musíme eliminovat investice KS Číny do amerických univerzit. Musíme eliminovat investice KS Číny do jakýchkoli našich národních bezpečnostních zájmů. Musíme vytrhnout kořeny a osekat větve, které má KS Číny v této zemi,“ dodal.

Podle Robertse by americké vedení mělo mít k odstrašení čínského režimu stejné odhodlání, jaké měl prezident Ronald Reagan, když tvrdě bojoval proti Sovětskému svazu, aby ukončil studenou válku.

„Prezident Reagan měl politickou odvahu navzdory všem radám, které dostával od jiných, a od zastánců politiky usmiřování z OSN, donutil Sověty uhnout a říct: ‚Zbořte tu zeď,‘“ řekl.

„Pokud se nebudeme pouštět do těchto velkých bitev za morální čistotu, za svobodu, pak bychom nejspíš sami neměli jako země vůbec existovat,“ dodal.

Na článku se podílela Hannah Ng.

Překlad původního článku newyorské redakce: J. S.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

ČR by podle migračního paktu přispívala půlmiliardou Kč ročně, řekl Rakušan
ČR by podle migračního paktu přispívala půlmiliardou Kč ročně, řekl Rakušan

Česká republika by podle ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) přispívala na základě migračního paktu částkou zhruba 480 milionů korun ročně.

Díky vyzbrojování Ukrajiny se z opraváře tanků ze SSSR stal miliardář
Díky vyzbrojování Ukrajiny se z opraváře tanků ze SSSR stal miliardář

Otec Michala Strnada s opravami bojových vozidel začal v 90. letech. Nyní jeho syn díky válce na Ukrajině vydělává obrovské peníze a stará továrna na okraji moravského Šternberku je součástí komplexu, který produkuje těžkou techniku v situaci, kdy je v Evropě nejsilnější poptávka po zbraních od konce studené války.

Cizinci ze sedmi zemí nebudou v ČR potřebovat povolení k práci dle nového návrhu vládního nařízení
Cizinci ze sedmi zemí nebudou v ČR potřebovat povolení k práci dle nového návrhu vládního nařízení

Cizinci z Austrálie, Japonska, Kanady, Jižní Koreje, Nového Zélandu, Británie a USA nejspíš nebudou potřebovat od července v Česku pracovní povolení či zaměstnanecké karty.

Jihočínská provincie Kuang-tung se po silném dešti připravuje na stoleté povodně
Jihočínská provincie Kuang-tung se po silném dešti připravuje na stoleté povodně

Silný vytrvalý déšť v jihočínské provincii Kuang-tung by mohl způsobit vylití velkých řek, umělých vodních toků a nádrží z břehů a rozsáhlé záplavy, které mohou ohrozit až 127 milionů lidí v regionu.

Zákon o miliardové vojenské pomoci Tchaj-wanu prošel Sněmovnou reprezentantů USA
Zákon o miliardové vojenské pomoci Tchaj-wanu prošel Sněmovnou reprezentantů USA

Americká Sněmovna reprezentantů dnes většinou 385 ku 34 hlasům přijala návrh zákona, který vyčleňuje téměř osm miliard dolarů (190 miliard korun) ve vojenské pomoci pro Tchaj-wan a další americké spojence v jihovýchodní Asii.