Buďte přátelští

Snažte se své sousedy poznat, ale tak, abyste nepůsobili jako zvědavá Kelišová. Procházka se psem je často skvělým způsobem, jak se seznámit s lidmi v okolí. Za předpokladu, že váš pes – a jejich pes – je dobře vychovaný, máte přirozený důvod k zahájení konverzace. Pokud je potkáte na dvoře, přátelské zamávání a „Zdravíčko!“ může vést k pravidelnějšímu rozhovoru. Možná dokonce zjistíte, že máte mnoho společného a stanou se z vás přátelé.

Buďte nápomocní

Pokud uvidíte sousedku či souseda, jak se potýká s popelnicí nebo velkým balíkem od kurýra, nabídněte jim pomoc. Většinou vám řeknou, že to není třeba, ale z vaší strany jde o projev přátelství. Totéž platí, pokud vidíte, že mají problémy se sekačkou na trávu nebo s čištěním okapů. Jen dávejte pozor, abyste je nevylekali, a nejdřív se zeptejte, jestli jim můžete pomoci. Nejlepší sousedé jsou ti, kteří jsou ochotni podat pomocnou ruku.

Buďte zdvořilí

Být dobrým sousedem je snadné, když se ke svým sousedům chováte tak, jak byste chtěli, aby se oni chovali k vám. Pokud omylem obdržíte jejich poštu, doručte jim ji. Pokud je vidíte, můžete jim to vysvětlit, ale pokud ne, jednoduše jim ji nechte ve schránce. Uklízejte po svých domácích mazlíčcích a dětech a dbejte na to, aby večírky neprobíhaly příliš dlouho nebo aby nebyly příliš hlučné (jedině, že byste pozvali celé sousedství).

Pečujte o svůj majetek

Stav a vzhled vašeho domu má vliv na celou komunitu a zejména na domy v blízkosti toho vašeho. Posekaný trávník, zastřižené stromy, udržovaná zahrádka i dům, to vše přispívá ke kvalitě vašeho života a hodnotě nemovitosti, ale je také projevem úcty k sousedům. Jděte dobrým příkladem. I když se úkony spojené s údržbou domu stanou po nějaké době rutinou, nezapomínejte, že noví majitelé nemovitosti v sousedství vaše zkušenosti nemusí mít.

Buďte obezřetní

Pokud se budete setkávat se svými sousedy a znát jejich děti, domácí mazlíčky, a dokonce i jejich vozidla, snadno si všimnete, když bude něco v nepořádku. Aniž byste byli takovým člověkem, co sleduje své sousedy dalekohledem a zapisuje si poznávací značky, všímejte si aut zaparkovaných u prázdných domů nebo cizích lidí, kteří opakovaně projíždějí sousedstvím. Pokud uvidíte souseda, jeho dítě nebo domácího mazlíčka v nesnázích, nabídněte jim pomoc – stejně jako doufáte, že by to udělali oni pro vás.

Zdroj.