Lídr republikánské menšiny ve Sněmovně reprezentantů Kevin McCarthy byl v neděli na Fox News dotázán, zda se republikáni pokusí o impeachment prezidenta Joea Bidena, pokud v dolní komoře Kongresu získají většinu.

Jestli republikáni v nadcházejících „midterm“ (průběžných) volbách získají ve Sněmovně reprezentantů většinu, McCarthy by se mohl stát její předsedou a nahradit tak demokratku Nancy Pelosiovou. Když byl dotázán na impeachment (ústavní žalobu) Bidena, odpověděl, že proces impeachmentu nechce zneužívat.

„Podívejte, poučili jsme se z toho, co udělali demokraté, a to, že impeachment využili z politických důvodů,“ řekl 10. dubna Marii Bartiromo z Fox News.

Demokraté se snažili sesadit prezidenta Donald Trump skrze impeachment dvakrát. Tyto impeachmenty však nakonec neprošly Senátem.

„Věříme v právní stát,“ řekl McCarthy. „Nebudeme si vybírat to nejvýhodnější jen proto, že má někdo moc. Budeme prosazovat zákon. Kdykoli někdo poruší zákon a povede to k impeachmentu, půjdeme tou cestou, ale nebudeme ho využívat k politickým účelům.“

Republikáni by se podle něj měli zaměřit na jiné záležitosti, jako je bezpečnosti hranic, inflace a energetika.

„Zaměříme se na zabezpečení našich hranic, na to, abychom byli energeticky nezávislí, na zbrzdění rostoucích cen, na to, aby naše školy a ulice byly opět bezpečné, a na to, aby současná administrativa byla pohnaná k odpovědnosti,“ řekl republikánský kongresman za Kalifornii. „A budeme pracovat s fakty všude, kde budou dostupná, protože Amerika už toho zažila příliš mnoho s lidmi, kteří si s konceptem impeachmentu hrají na politiku. Ale pokud to dojde až k takové úrovni, necháme rozhodnout zákonem.“

Z historického hlediska se stává často, že prezidentova strana v nadcházejících průběžných volbách křesla v Kongresu ztrácí. Demokraté drží v současné době jen malou většinu ve Sněmovně reprezentantů. V Senátu jsou síly sice vyrovnané 50:50, ale rozhodující hlas může přidat viceprezident(ka) coby předseda Senátu.

Lídr republikánské senátní menšiny Mitch McConnell byl v rozhovoru z 10. dubna na Fox News optimistický. Řekl, že demokraty čeká v listopadu „pěkný výprask“.

Politika prezidenta Joea Bidena „nefunguje, počínaje zbrklým a nepromyšleným stažením z Afghánistánu, které se stalo jakousi metaforou nekompetentnosti, která se během této administrativy naplno projevila,“ řekl senátor z Kentucky. „Žádná z politik, o kterou se snaží, nedopadla dobře.“

„Je zřejmé, že budeme muset s vládou spolupracovat, abychom věděli, na čem se můžeme dohodnout,“ řekl McConnell, který by pravděpodobně mohl být zvolen předsedou senátní většiny, pokud by republikáni horní komoru ovládli. „Biden kandidoval jako umírněný … pokud budu lídrem senátní většiny a Kevin McCarthy bude předsedou Sněmovny reprezentantů, zajistíme, aby Joe Biden umírněný byl.“

Překlad původního článku: J. S.