Pentagon ve středu uvedl, že Rusko informovalo Spojené státy o svém zkušebním odpalu mezikontinentální balistické rakety. První ruský testovací odpal mezikontinentální balistické rakety Sarmat, nového přírůstku do jaderného arzenálu, nebyl dle Pentagonu považován za „hrozbu“ pro Spojené státy a jejich spojence.
Ruský prezident Vladimir Putin ve státní televizi označil raketu za „vskutku unikátní zbraň“.
Zbraň „umocní bojový potenciál našich ozbrojených sil, spolehlivě zajistí bezpečnost Ruska před vnějšími hrozbami a poskytne podnět k zamyšlení těm, kteří se v zápalu zběsilé agresivní rétoriky snaží ohrozit naši zemi,“ řekl Putin.
„Nový komplex má taktické a technické vlastnosti nejvyšší úrovně a je schopen překonat všechny moderní prostředky protiraketové obrany. Ve světě nemá, a ještě dlouho nebude mít obdoby,“ dodal ruský prezident.
Raketu RS-28 Sarmat NATO přezdívá jako „Satan 2“. Je považována za nejsilnější ruskou mezikontinentální balistickou raketu.
Pentagon v reakci uvedl, že test považuje za rutinní.
„Testování je rutinní a nebylo překvapením,“ řekl na tiskovém brífinku mluvčí Pentagonu John Kirby.
Kirby uvedl, že ministerstvo obrany „nepovažuje test za hrozbu pro Spojené státy nebo jejich spojence“.
Podle Výzkumné služby Kongresu USA se očekává, že Rusko nasadí Sarmat ještě letos s 10 nebo více hlavicemi na každé raketě.
Ruské ministerstvo obrany ve středu uvedlo, že raketa byla odpálena odpoledne toho dne z kosmodromu Pleseck, který se nachází asi 800 km severně od Moskvy, v severní Archangelské oblasti. Zasáhla cíle na poloostrově Kamčatka vzdálené přibližně 6 000 km.
„Odpal je prvním v rámci vládního testovacího programu. Po dokončení testovacího programu se testovaný raketový systém Sarmat stane součástí strategických raketových sil,“ uvedla ruská armáda v prohlášení po raketovém testu.
Na Putinův proslov navázalo ruské ministerstvo obrany, které dále uvedlo, že Sarmat zvýší sílu jaderného potenciálu Moskvy.
„Raketa Sarmat má jedinečné vlastnosti, které jí umožňují spolehlivě překonat všechny stávající i budoucí systémy protiraketové obrany,“ uvedlo ministerstvo.
Ke zkušebnímu odpalu došlo v okamžiku mimořádného geopolitického napětí v důsledku ruské invaze na sousední Ukrajinu, která začala 24. února.
Pentagon „se nadále soustředí na nezákonnou a nevyprovokovanou agresi Ruska proti Ukrajině“, řekl Kirby novinářům.
Překlad původního článku newyorské redakce: J. S.