Redakce Epoch Times

27. 4. 2022

Podle prezidenta Miloše Zemana Rusko přerušením dodávek plynu do Polska porušilo platné smlouvy z hlediska termínu, ale i z hlediska formy placení. Řekl to na dnešním setkání s polským prezidentem Andrzejem Dudou. Oba prezidenti spolu jednali na Pražském hradě. O setkání informoval tiskový odbor prezidenta republiky na stránkách Hradu.

„Chtěl bych vyjádřit naprosto jednoznačnou podporu České republiky postojům Polska v ukrajinské krizi. Řekl jsem panu prezidentovi, že v době, kdy Brusel kritizoval Polsko, jsem tuto kritiku označil jako vměšování se do vnitřních polských záležitostí. Nyní vidíme, že právě Polsko se stalo hlavním obráncem evropských hodnot a profilující zemí v odporu proti ruské agresi na Ukrajině, “ uvedl prezident na společné tiskové konferenci obou prezidentů. Polského prezidenta označil Miloš Zeman za svého „přítele“.

„Chtěl bych rovněž vyjádřit Polsku plnou podporu v problematice dodávek ruského plynu do Polska, protože Rusové zastavením těchto dodávek porušili existující smlouvy jak z hlediska termínu, tak z hlediska formy placení,“ zkritizoval Zeman jednání Ruské federace.

Prezidenti Miloš Zeman (vpravo) a Andrzej Duda. (hrad.cz)

Miloš Zeman se dále vyjádřil k česko-polským vztahů, které jsou podle jeho názoru mimořádné. „Naše bilaterární vztahy jsou skvělé a myslím si, že až překonáme společným úsilím tuto krizi, která zahrnuje i společnou pomoc ukrajinským uprchlíkům, tak si oddechneme a budeme říkat, že svět je jiný, než byl před touto válkou, ale chci věřit, že bude lepší, protože dokážeme společným úsilím, aby agrese nebyla úspěšná,“ dodal.

Polský prezident na tiskové konferenci poděkoval za pozvání, na kterém mu podle jeho slov „velmi záleželo“, protože je Zeman zkušeným politikem, který se již desetiletí pohybuje v české a evropské politice.

„V několika desetiletích od roku 1989 nikdy nedošlo k vojenské agresi v takovém měřítku, aby tu agresi způsobila země, která je současně i nukleární mocností. A stalo se to bez jakékoliv příčiny, kterou bychom mohli objektivně uznat,“ uvedl Duda. Rusko přitom podle něj zároveň předstírá, že žádná válka neprobíhá, ale jde o „speciální operaci“. Rusko podle polského prezidenta tím vlastně obchází mezinárodní právo a porušuje jeho normy.

„Proto bych chtěl také panu prezidentovi poděkovat, že jednoznačně nazval jednání Ruska jako agresi vůči svobodné zemi a jednoznačně tuto agresi odsoudil,“ dodal Duda.

Přečtěte si také

Senátní komise podpořila korespondenční volbu. Canov poukázal na možnost voliče „rozmyslet se“
Senátní komise podpořila korespondenční volbu. Canov poukázal na možnost voliče „rozmyslet se“

Na půdě Senátu se dnes projednával návrh zákona upravující korespondenční volbu v zahraničí. Byť senátoři možnost podporují, poukázali na možnost „rozmyslet si“ volbu a další nedostatky.

Evropská komise z obav před oteplováním plánuje monitorovat saze a další zplodiny z letadel
Evropská komise z obav před oteplováním plánuje monitorovat saze a další zplodiny z letadel

Evropská komise hodlá rozšířit sledování emisí z letecké dopravy o zplodiny jako saze, oxidy síry či dusíku. Mezinárodní asociace leteckých dopravců lobbuje za výjimku u dlouhých letů. Nízkonákladovky proti tomu protestují.

Harrisová souboj s Trumpem označila za volbu mezi chaosem a svobodou
Harrisová souboj s Trumpem označila za volbu mezi chaosem a svobodou

Za volbu mezi chaosem a svobodou označila americká viceprezidentka Kamala Harrisová souboj o Bílý dům mezi ní a kandidátem republikánů Donaldem Trumpem.

Německá vláda zakázala Islámské centrum v Hamburku
Německá vláda zakázala Islámské centrum v Hamburku

Německé ministerstvo vnitra zakázalo Islámské centrum v Hamburku (IZH) a organizace, které pod něj spadají.

Šéfka Tajné služby USA po atentátu na Trumpa rezignovala
Šéfka Tajné služby USA po atentátu na Trumpa rezignovala

Šéfka Tajné služby Spojených států Kimberly Cheatleová rezignovala kvůli atentátu na bývalého prezidenta Donalda Trumpa, uvedla agentura AP s odkazem na e-mail, který Cheatleová zaslala svým podřízeným.