Nejbohatší muž světa Elon Musk se stal terčem levicových organizací poté, co oznámil, že plánuje odkoupit Twitter, aby podpořil svobodu projevu na této platformě.
Generální ředitel společnosti Tesla 3. května vyzval k vyšetřování skupin, které v dopise vyzvaly podniky, aby bojkotovaly Twitter, pokud Musk změní praktiky moderování obsahu této sociální sítě, a to týden poté, co uzavřel dohodu o převzetí platformy.
„Kdo financuje tyto organizace, které chtějí kontrolovat váš přístup k informacím? Pojďme to prošetřit …“ napsal Musk 3. května na Twitteru. „Sluneční světlo je nejlepší dezinfekce.“
Muskova reakce přišla poté, co CNN informovala o dopise (pdf) podepsaném více než dvěma desítkami levicových organizací.
„Zajímavé. Zajímalo by mě, zda si ti, kdo tyto organizace financují, plně uvědomují, co tyto organizace dělají,“ napsal Musk následující den v reakci na článek v Daily Mail.
Článek, který Musk sdílel, odhalil, že „George Soros, Clintonovi a Obamovi zaměstnanci a evropské vlády stojí za antimuskovskou kampaní“, která vyzvala velké korporace, aby po Muskově akvizici bojkotovaly Twitter.
Organizace zaslaly dopis velkým značkám, včetně Coca-Coly, Applu, Kraftu a Disney, v němž je žádají, aby stáhly své reklamy z Twitteru, pokud Musk nebude dodržovat konkrétní pravidla. Mezi tato pravidla patří zachování zákazu působení veřejných osobností a politiků, kteří byli z platformy odstraněni.
Mezi těmito organizacemi byly například Black Lives Matter Network Foundation, NARAL Pro-Choice America, Women’s March, Media Matters for America a GLAAD.
Podle dopisu tyto subjekty varovaly, že „jako přední inzerenti na Twitteru riskujete, že vaše značka bude spojována s platformou posilující nenávist, extremismus, zdravotní dezinformace a konspirační teorie“.
Uvedly, že Twitteru hrozí, že se pod Muskovým vedením zvrhne v „žumpu dezinformací“.
Článek v Daily Mail tvrdil, že tyto organizace podporují „skupiny jako Open Society Foundation George Sorose, nevládní organizace založené bývalými zaměstnanci Clintonovy a Obamovy administrativy, bohatí dárci demokratů a jejich rodinné nadace, odborové svazy a vlády evropských zemí“.
Dopis podepsalo 26 skupin v čele s organizacemi Accountable Tech, Media Matters for America a UltraViolet.
Sponzoři
Mezi signatáři dopisu je i nezisková organizace Access Now, která vznikla v roce 2009 s cílem hájit a rozšiřovat digitální občanská práva lidí na celém světě. Skupina se na svých internetových stránkách staví proti převzetí Twitteru Elonem Muskem.
Více než 60 % finančních prostředků organizace pochází podle jejích webových stránek od vlád a rozvojových agentur.
Mezi největší dárce organizace v loňském roce patřilo německé spolkové ministerstvo zahraničí, švédská vládní agentura Sida, Global Affairs Canada a nizozemské ministerstvo zahraničních věcí.
Významným dárcem skupiny je také nadace Open Society Foundations George Sorose.
Accountable Tech, další signatář dopisu, je washingtonská skupina, kterou spoluzaložila Nicole Gillová, politická aktivistka a zakladatelka Pochodu za daně 2017, který v roce 2017 pořádal demonstrace po celé zemi s cílem vyvinout tlak na bývalého prezidenta Donalda Trumpa, aby zveřejnil svá daňová přiznání.
Gillová založila organizaci Accountable Tech v květnu 2020 společně s Jessem Lehrichem, který je bývalým mluvčím prezidentské kampaně Hillary Clintonové v roce 2016. Lehrich je také synovcem Davida Axelroda, bývalého hlavního poradce prezidenta Baracka Obamy, uvádí se v článku Daily Mail.
„Obři sociálních médií narušují naši konsenzuální realitu a posouvají demokracii na okraj,“ uvádí organizace na svých webových stránkách. „Accountable Tech se brání.“
Media Matters for America, která je pod dopisem rovněž spolupodepsána, je organizace pro sledování médií, kterou v roce 2004 založil David Brock, bývalý pravicový investigativní novinář, který se stal liberálem. Časopis Time v roce 2015 označil Brocka za „jednoho z nejvlivnějších operativců v Demokratické straně“.
UltraViolet, další signatář dopisu, je skupina na obranu žen založená v roce 2012. Tato progresivní nezisková organizace sama sebe popisuje jako „mocnou a rychle rostoucí komunitu lidí mobilizovaných k boji proti sexismu a vytváření inkluzivnějšího světa“.
Podle článku v Daily Mail skupinu podporuje několik odborových svazů, včetně AFL-CIO a Americké federace učitelů, a také řada rodinných nadací, například nadace NoVo Foundation založená synem miliardáře Warrena Buffetta.
Společnosti Access Now, Accountable Tech, Media Matters for America a UltraViolet na žádost The Epoch Times o komentář bezprostředně nereagovaly.
Kritici se obávají, že Musk umožní, aby na platformě sociálních médií bujely nenávistné projevy a škodlivé dezinformace.
Musk však pochybuje o tom, zda si sponzoři, kteří tyto skupiny financují, zcela uvědomují, co dělají.
Miliardář 27. dubna na Twitteru přiznal, že útoky proti němu „přicházejí ze všech stran“, ale většinou „zleva, což není žádné překvapení“.
„Měl bych však zdůraznit, že pravice bude téměř jistě také naštvaná,“ uvedl Musk ve svém tweetu. „Mým cílem je maximalizovat plochu pod křivkou celkové lidské spokojenosti, což odpovídá 80 % jedinců, kteří spadají někam do středu.“
Musk se minulý měsíc dostal na titulní stránky novin tím, že podal nabídku na převzetí Twitteru. Dne 25. dubna Twitter přijal miliardářův návrh na 54,20 dolaru za akcii v hotovosti, což firmu ocenilo na přibližně 44 miliard dolarů. Očekává se, že transakce bude uzavřena v letošním roce.
Na této zprávě se podílel Jack Phillips.