Jack Phillips

9. 5. 2022

Několik vrcholných představitelů Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA), včetně komisaře Roberta Califfa, připustilo, že Američané nyní budou muset přijmout covid-19 jako další respirační virus, a přirovnalo jej ke chřipce.

Califf, hlavní náměstkyně komisaře Janet Woodcocková a ředitel Centra pro biologický výzkum spadající pod FDA, dr. Peter Marks, napsali pro časopis Journal of the American Medical Association, že covid-19 tu v blízké budoucnosti stále bude, a zároveň naznačili, že bude nutné každoroční očkování vakcínami zaměřenými na nejnebezpečnější varianty viru.

„Široce rozšířená imunita vyvolaná očkováním a infekcí by v kombinaci s dostupností účinných terapeutik mohla otupit účinky budoucích epidemií,“ uvedli představitelé. „Nicméně je na čase přijmout fakt, že přítomnost viru SARS-CoV-2, který způsobuje covid-19, bude běžná věc.“

Virus „bude pravděpodobně v dohledné budoucnosti cirkulovat po celém světě a zaujme své místo vedle dalších běžných respiračních virů, jako je chřipka. A pravděpodobně bude vyžadovat podobné každoroční zvažování aktualizace složení vakcín po konzultaci s [FDA],“ pokračovali zástupci úřadu.

Jde o odklon od rétoriky, kterou vyjadřovali představitelé amerického veřejného zdravotnictví v letech 2020 a 2021. Koncem října 2020 například současný poradce Bílého domu pro covid-19 Anthony Fauci prohlásil, že Trumpova přirovnání ke chřipce jsou nepravdivá, a řekl tehdy televizi NBC, že „není správné říkat, že je to stejné jako chřipka“.

Zhruba o rok později Fauci pro CBS News uvedl, že Američané se s covidem-19 „pravděpodobně“ budou muset vypořádat podobně jako s chřipkou. „Je to zcela myslitelné a pravděpodobné, ve skutečnosti nebudeme v situaci takového stupně intenzity donekonečna,“ řekl na dotaz ohledně varianty omikron.

Údaje zveřejněné americkým Centrem pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) ukazují, že ačkoli počet případů ve Spojených státech má mírně stoupající tendenci, jedná se o zlomek případů, které byly hlášeny v polovině ledna, kdy se sedmidenní průměr pohyboval kolem 800 000 případů denně. K 6. květnu činil sedmidenní průměr přibližně 68 000 případů denně.

V článku v časopise Journal of the American Medical Association tři představitelé FDA prohlásili, že do léta 2022 bude třeba vydat rozhodnutí „o tom, kdo by měl mít nárok na očkování dalšími posilujícími vakcínami, a ohledně složení vakcíny“.

„Podání dalších dávek vakcíny proti covidu-19 vhodným osobám letos na podzim v době obvyklé očkovací kampaně proti chřipce má potenciál ochránit vnímavé osoby před hospitalizací a úmrtím, a proto bude předmětem úvah úřadu FDA,“ dodali zástupci.

Přeloženo z původního článku newyorské redakce. (jas)

Související témata

Přečtěte si také

Opouštíme kvalitní technologie, a přitom přicházíme o investice do nových, říká manažer Škodovky
Opouštíme kvalitní technologie, a přitom přicházíme o investice do nových, říká manažer Škodovky

Hlavní důvod, proč u nás Volkswagen nepostaví gigatovárnu na baterie, je násobně dražší elektřina ve srovnání se Severní Amerikou. Na úterní senátní konferenci „Green Deal s rozumem“ to uvedl ředitel vnějších vztahů Škoda Auto...

Účinnost vakcíny proti covidu-19 byla ve studiích nadhodnocena v důsledku efektu HVE, říkají experti
Účinnost vakcíny proti covidu-19 byla ve studiích nadhodnocena v důsledku efektu HVE, říkají experti

Na mezinárodním zdravotním portálu vyšla českým expertům studie, v níž docházejí k závěru, že účinnost vakcíny proti covidu-19 je v observačních studiích „nadhodnocena“ v důsledku tzv. efektu zdravého očkovaného.

Vlna žalob na předsedkyni Evropské komise von der Leyenovou
Vlna žalob na předsedkyni Evropské komise von der Leyenovou

Jde o miliardový obchod s vakcínami, který byl uzavřen prostřednictvím textové zprávy se šéfem společnosti Pfizer Albertem Bourlou. Mluvčí von der Leyenové jsou zdrženliví.

Brusel se pokusil zrušit sjezd evropských konzervativců. Způsobilo to politický skandál
Brusel se pokusil zrušit sjezd evropských konzervativců. Způsobilo to politický skandál

Konference Národní konzervatismus, která probíhá 16. a 17. dubna v Bruselu, přežila tři pokusy o zrušení. Na poslední místo přijela policie, aby akci uzavřela. Organizátorů se zastal belgický i britský premiér...

Vrcholoví manažeři jsou v Česku nedostatkovým zbožím, říkají headhunterské agentury
Vrcholoví manažeři jsou v Česku nedostatkovým zbožím, říkají headhunterské agentury

Česko patří za posledních několik let mezi země s nízkou nezaměstnaností. Najít vhodného kandidáta pro obsazení manažerské pozice trvá podle personálních agentur někdy i měsíce. Překážkou je nízká kvalifikace i neochota nést zodpovědnost za chod firmy.