Jack Phillips

9. 5. 2022

Několik vrcholných představitelů Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA), včetně komisaře Roberta Califfa, připustilo, že Američané nyní budou muset přijmout covid-19 jako další respirační virus, a přirovnalo jej ke chřipce.

Califf, hlavní náměstkyně komisaře Janet Woodcocková a ředitel Centra pro biologický výzkum spadající pod FDA, dr. Peter Marks, napsali pro časopis Journal of the American Medical Association, že covid-19 tu v blízké budoucnosti stále bude, a zároveň naznačili, že bude nutné každoroční očkování vakcínami zaměřenými na nejnebezpečnější varianty viru.

„Široce rozšířená imunita vyvolaná očkováním a infekcí by v kombinaci s dostupností účinných terapeutik mohla otupit účinky budoucích epidemií,“ uvedli představitelé. „Nicméně je na čase přijmout fakt, že přítomnost viru SARS-CoV-2, který způsobuje covid-19, bude běžná věc.“

Virus „bude pravděpodobně v dohledné budoucnosti cirkulovat po celém světě a zaujme své místo vedle dalších běžných respiračních virů, jako je chřipka. A pravděpodobně bude vyžadovat podobné každoroční zvažování aktualizace složení vakcín po konzultaci s [FDA],“ pokračovali zástupci úřadu.

Jde o odklon od rétoriky, kterou vyjadřovali představitelé amerického veřejného zdravotnictví v letech 2020 a 2021. Koncem října 2020 například současný poradce Bílého domu pro covid-19 Anthony Fauci prohlásil, že Trumpova přirovnání ke chřipce jsou nepravdivá, a řekl tehdy televizi NBC, že „není správné říkat, že je to stejné jako chřipka“.

Zhruba o rok později Fauci pro CBS News uvedl, že Američané se s covidem-19 „pravděpodobně“ budou muset vypořádat podobně jako s chřipkou. „Je to zcela myslitelné a pravděpodobné, ve skutečnosti nebudeme v situaci takového stupně intenzity donekonečna,“ řekl na dotaz ohledně varianty omikron.

Údaje zveřejněné americkým Centrem pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) ukazují, že ačkoli počet případů ve Spojených státech má mírně stoupající tendenci, jedná se o zlomek případů, které byly hlášeny v polovině ledna, kdy se sedmidenní průměr pohyboval kolem 800 000 případů denně. K 6. květnu činil sedmidenní průměr přibližně 68 000 případů denně.

V článku v časopise Journal of the American Medical Association tři představitelé FDA prohlásili, že do léta 2022 bude třeba vydat rozhodnutí „o tom, kdo by měl mít nárok na očkování dalšími posilujícími vakcínami, a ohledně složení vakcíny“.

„Podání dalších dávek vakcíny proti covidu-19 vhodným osobám letos na podzim v době obvyklé očkovací kampaně proti chřipce má potenciál ochránit vnímavé osoby před hospitalizací a úmrtím, a proto bude předmětem úvah úřadu FDA,“ dodali zástupci.

Přeloženo z původního článku newyorské redakce. (jas)

Související témata

Přečtěte si také

„Chemická válka“ zabíjí každým rokem 70 000 Američanů
„Chemická válka“ zabíjí každým rokem 70 000 Američanů

V USA raketově roste počet lidí závislých na fentanylu a podobných drogách. Experti tvrdí, že Čína záměrně podporuje obchod s fentanylem jako součást strategie vůči USA. USA by měly posílit kontrolu a účinněji zasáhnout kartely.

Hurikán Helene v USA má 227 obětí, půl milionu domácností je bez proudu
Hurikán Helene v USA má 227 obětí, půl milionu domácností je bez proudu

Počet obětí hurikánu Helene ve Spojených státech stoupl na 227, další dvě úmrtí dnes ohlásily úřady státu Jižní Karolína. Ve čtvrtek bilance uváděla 200 úmrtí.

Jak si koupit svetr, který skutečně vydrží
Jak si koupit svetr, který skutečně vydrží

Ať už vás zahřeje a zajistí vám pohodlí při vašich venkovních dobrodružstvích, nebo když si vychutnáváte šálek kávy a sledujete, jak venku padá sníh, každý si zaslouží mít svetr, který má rád.

Proč podle sociologa lidé potřebují uzavírat manželství a mít rodinu?
Proč podle sociologa lidé potřebují uzavírat manželství a mít rodinu?

O významu manželství s profesorem sociologie a ředitelem Národního projektu manželství Bradem Wilcoxem.

V pondělí začne předávání vědeckých Nobelových cen, APA má 22 favoritů
V pondělí začne předávání vědeckých Nobelových cen, APA má 22 favoritů

Mezi favority letošních Nobelových cen za fyziologii a lékařství, fyziku, chemii a ekonomii patří vědci, díky nimž lidstvo dosáhlo pokroku v oblastech čisté energie, kardiovaskulárních chorob, nanotechnologií, kvantových počítačů nebo při porozumění ekonomickým dopadům korupce.