Svědomí národa

19. 5. 2022

TÉMA: Diskuse o protiepidemických opatřeních

S nějakou formou vymáhání vládních nařízení se setkali mnozí občané, v případě paní Františky Procházkové se však konflikt kvůli potvrzení o bezinfekčnosti hodně vyhrotil.

Předvánoční koncert sourozenců Ulrychových navštěvuje se svou sestrou pravidelně. Podle vládního nařízení směli vloni před Vánocemi navštěvovat kulturní akce pouze lidé, kteří byli očkovaní proti covidu nebo covid v posledních 180 dnech prodělali.

Paní Františka zakoupila vstupenky a věřila, že v případě potřeby personálu divadla vysvětlí, že ji jako platící divačku nemohou diskriminovat a znemožňovat jí užít si zaplacený koncert.

K domluvě s personálem ale nedošlo a po několika desítkách minut přetahování s uvaděčkami proti paní Františce zasáhla přivolaná policie v počtu čtyř příslušníků. „Přistupovali ke mně jako ke zločinci. Nejsem konfliktní, nikdy jsem nikomu neublížila. Chci se s tím svěřit veřejnosti, protože mě to hrozně zasáhlo,“ říká paní Františka.

Kvůli traumatickému zážitku z divadla měla zkažené Vánoce a když se jí ani po delší době nepodařilo s prožitou situací srovnat, rozhodla se vyhledat pomoc odborníka. Případů nespravedlivého vymáhání nařízení, která nakonec soud prohlásil za nezákonná, je podle ní hodně a mělo by se o nich mluvit.

Policista jí oznámil, že jí předvolává na stanici a ve čtyřech ji násilím vytáhli z divadla. Nedovolili jí odejít na toaletu. Když odešla na toaletu na policejní služebně na ní policista křičel, když se zamknula na záchodě, že se nesmí uzamykat, když je zadržená…

Videozáznam vytvořil Nadační fond Svědomí národa.

Měl to být kulturní zážitek, návštěva koncertu v předvánočním období. Místo toho paní Františka Procházková zažila neurvalé vymáhání vládních nařízení, která nakonec i soud označil za nezákonná. “V životě se na mě nikdo s takovou nenávistí nepodíval,” vzpomíná na uvaděčky, které se s ní přetahovaly kvůli nepředložení “potvrzení o bezinfekčnosti” a které ji nechaly odvézt z divadla policií.

S traumatickým zážitkem z onoho předvánočního dne se dle svých slov zatím nedokázala zcela vyrovnat a dodnes si nese psychické následky.

Paní Františka Procházková pochází z velké moravské rodiny. Vystudovala střední školu zaměřenou na telekomunikace a spoje a většinu života pracovala na poště. Při zaměstnání absolvovala bakalářské studium na vysoké škole. Nyní je v částečném invalidním důchodu a pracuje jako administrativní pracovnice ve společnosti, která pomáhá lidem s psychickými problémy při začleňování do běžného života. Žije v malé obci nedaleko Brna. Má dvě dospělé děti, které již mají své vlastní rodiny.

Přečtěte si také

Čína je bezpochyby největším podporovatelem Ruska, řekl Pavel
Čína je bezpochyby největším podporovatelem Ruska, řekl Pavel

Čína je bezpochyby největším podporovatelem Ruska, především v technologiích, které se mu nedostávají.

Babiš odmítl zvýšení televizních a rozhlasových poplatků jako plošnou daň a korupci
Babiš odmítl zvýšení televizních a rozhlasových poplatků jako plošnou daň a korupci

Vládní návrh na zvýšení televizních a rozhlasových poplatků dnes ve Sněmovně opět kritizoval předseda opozičního hnutí ANO Andrej Babiš.

Astma: Příznaky, příčiny, léčba a přírodní postupy
Astma: Příznaky, příčiny, léčba a přírodní postupy

Astmatem trpí na celém světě téměř 340 milionů lidí, z toho přibližně 800 tisíc v České republice. Počet nemocných stále roste.

Rozhovor s francouzským publicistou: „Zažíváme kolaps politického systému“
Rozhovor s francouzským publicistou: „Zažíváme kolaps politického systému“

Analýza výsledků parlamentních voleb ve Francii: Nová lidová fronta na čele, Macronova strana na druhém místě.

Rozhovor: Jak mít krásná a zdravá chodidla nejen v létě, radí odbornice z pedikérského salonu
Rozhovor: Jak mít krásná a zdravá chodidla nejen v létě, radí odbornice z pedikérského salonu

Začíná léto a s ním i doba nošení sandálů, pantoflí či „žabek“. Jak se starat o naše chodidla, aby vypadala krásně a zdravě, nám poradí spolumajitelka pedikérského salonu v Prešově Andrea Prokopčáková.