Článek byl původně vydán 23. května 2022. Informace v článku jsou aktuální k tomuto datu.

Podle pondělního sdělení představitelů Světové zdravotnické organizace (WHO) se nedávné ohnisko viru opičích neštovic v Severní Americe a Evropě šíří především pohlavním stykem, přičemž bylo potvrzeno zatím asi 200 případů.

Samotný virus není sexuálně přenosnou infekcí, ale podle představitelů WHO je nedávný nárůst případů spojen s homosexuálními muži. Uvedli však, že opičími neštovicemi, které se obecně vyskytují pouze ve střední a západní Africe, se může nakazit kdokoli.

„Za posledních pět let jsme zaznamenali několik případů v Evropě, a to pouze u cestovatelů, ale toto je poprvé, kdy vidíme případy v mnoha zemích najednou u lidí, kteří necestovali do endemických oblastí v Africe,“ uvedla v přenosu na sociálních sítích doktorka Rosamund Lewisová, která vede výzkum neštovic v rámci WHO.

Spojené státy zatím potvrdily nejméně dva případy a třetí podezřelý případ vyšetřují úředníci na Floridě. Případy byly hlášeny v New Yorku a Massachusetts.

„Mnoho nemocí se může šířit pohlavním stykem. Pohlavním stykem se můžete nakazit kašlem nebo nachlazením, ale to neznamená, že se jedná o pohlavně přenosnou nemoc,“ uvedl Andy Seale, který je poradcem WHO v oblasti HIV, hepatitidy a dalších pohlavně přenosných chorob neboli STD. Seale řekl, že opičí neštovice nejsou považovány za pohlavně přenosnou chorobu.

Mezitím Dr. David Heymann, který předsedal zasedání poradní skupiny Světové zdravotnické organizace pro infekční nemoci, řekl agentuře Associated Press, že hlavní teorií, která vysvětluje šíření nemoci, je sexuální přenos na akcích konaných ve Španělsku a Belgii. Opičí neštovice dosud nevyvolaly rozsáhlé epidemie mimo Afriku, kde se endemicky vyskytují u zvířat.

„Víme, že opičí neštovice se mohou šířit při těsném kontaktu s lézemi někoho, kdo je nakažený, a vypadá to, že sexuální kontakt nyní tento přenos zesílil,“ řekl Heymann.

„Je velmi pravděpodobné, že se někdo nakazil, objevily se u něj léze … a pak je při sexuálním nebo těsném fyzickém kontaktu přenesl na další osoby,“ řekl Heymann a dodal, že „tyto mezinárodní události … zasely epidemii do celého světa, do USA a dalších evropských zemí“.

Minulý týden belgické úřady oznámily, že zavedou povinnou 21denní karanténu pro osoby, které se nakazily opičími neštovicemi. Podle vládní zprávy pro zákonodárce, kterou získala agentura AP, má Německo čtyři potvrzené případy spojené s expozicí na „večírcích …, kde došlo k sexuální aktivitě“ na španělských Kanárských ostrovech a v Berlíně.

„Nejedná se o COVID,“ řekl Heymann agentuře AP. „Musíme ji zpomalit, ale nešíří se vzduchem a máme vakcíny, které proti ní chrání.“

Heymann uvedl, že by měly být urychleně provedeny studie, které by zjistily, zda mohou být opičí neštovice šířeny lidmi, které nejeví žádné příznaky nemoci, a že populace ohrožené touto nemocí by měly přijmout preventivní opatření na svou ochranu.

Mezi příznaky patří horečka, bolesti těla a vyrážka. Ačkoli jsou příbuzné viru pravých neštovic, jsou příznaky opičích neštovic obvykle méně závažné. Od neštovic se liší zejména výskytem zduřelých lymfatických uzlin během symptomatické fáze viru, které bezprostředně předchází zduřelá vyrážka, jež se šíří na vnitřní stranu úst a na ruce a nohy.

Na této zprávě se podílela agentura Associated Press.

Z původního článku newyorské redakce deníku The Epoch Times přeložil M. K.