Film Top Gun: Maverick sklízí ovace nejen za to, že je lepší než jeho předchůdce z roku 1986, ale i za to, že se postavil Komunistické straně Číny, poté, co producenti filmu znovu umístili tchajwanskou vlajku na bundu, kterou nosí postava námořního pilota Toma Cruise.

V původním filmu Top Gun nosí Cruisova postava Petea Mavericka Mitchella bomberovou bundu s nášivkami tchajwanské a japonské vlajky. Obě vlajky však byly při uvedení traileru k pokračování v roce 2019 nahrazeny emblémy.

Od té doby se objevují spekulace, že rozhodnutí o odstranění vlajek mohla ovlivnit Komunistická strana Číny (KS Číny), protože film částečně produkovala společnost Tencent Pictures, filmová odnož čínského technologického gigantu Tencent. Tato společnost je známá tím, že v Číně dodržuje cenzurní pravidla Pekingu a prostřednictvím své populární aplikace pro zasílání zpráv WeChat rozšiřuje sledování a cenzuru i na uživatele v USA.

Vlajky se znovu objevily ve verzi filmu, která byla minulý týden uvedena do celosvětové distribuce. K 30. květnu film vydělal ve Spojených státech 156 milionů dolarů a celosvětově 282 milionů dolarů.

Na Tchaj-wanu bylo pokračování filmu Top Gun také hitem, když podle tchajwanské centrální tiskové agentury vydělalo za pět dní po uvedení do kin 25. května přes 81,5 milionu tchajwanských dolarů (asi 2,8 milionu Kč). Někteří tchajwanští filmoví diváci od té doby na Facebooku vyjadřují nadšení z toho, že na velkém plátně vidí vlajku své země na Maverickově bundě.

Film nemá v Číně zajištěno datum premiéry a cenzoři čínského režimu pravděpodobně zablokují vstup filmu do kin kvůli uvedení tchajwanské vlajky. Komunistická strana považuje Tchaj-wan za součást svého území a odmítá cokoli, co by mohlo naznačovat, že ostrov je de facto národním státem.

Chris Fenton, dlouholetý hollywoodský manažer a filmový producent, nedávno na Twitteru uvedl, že rozhodnutí producentů filmu Top Gun 2 obnovit vlajky je povzbudivým znamením.

„Kalkulace rizika a odměny pro #čínský trh je nyní nejasná,“ napsal. „Výsledek: #Hollywood může [mít] opět #FreeSpeech & #FreedomOfCreativity.“

V samostatném tweetu Fenton prohlásil, že Hollywood „vrací úder“, a v souvislosti s tím poukázal na rozhodnutí o filmu Top Gun 2 a také na rozhodnutí společnosti Marvel, která do scény v pokračování filmu Doctor Strange umístila novinový box s čínským nápisem The Epoch Times. Více zde…

Ve filmu „Doctor Strange v mnohovesmíru šílenství“ se ve scéně objevuje žlutý novinový box s čínskými znaky pro The Epoch Times. (Snímek obrazovky / IMDb / YouTube)

Ve filmu Doctor Strange v mnohovesmíru šílenství se žlutá novinová skříňka nachází v pozadí během bojové scény, kdy se titulní postava utká v ulicích New Yorku s monstrem zvaným Gargantos. Krabice s čínskými znaky 大紀元時報 slouží k distribuci výtisků čínského vydání deníku The Epoch Times.

Fenton již dříve sdělil v rozhovoru s deníkem The Epoch Times, že se domnívá, že nový film Doctor Strange bude v Číně čelit cenzuře. Film společnosti Marvel zatím nemá v Číně zajištěno datum premiéry.

„Tento nedávný vývoj, kdy je The Epoch Times považován za jednu z hlavních hvězd filmu, rozhodně hází klacky pod nohy jakýmkoli šancím, které měli, aby se na tento trh dostali,“ řekl Fenton.

Anglicky a čínsky psané internetové stránky deníku The Epoch Times, které jsou známé svým necenzurovaným zpravodajstvím o aktuálním dění v Číně, jsou v Číně cenzurovány.

Tchajwanské velvyslanectví ve Spojených státech, které se oficiálně nazývá Tchajpejské hospodářské a kulturní zastoupení, bylo také nadšeno návratem tchajwanské vlajky do filmu Top Gun 2.

„Konečně Hollywood někde na cestě udělal správnou věc!“ napsal tchajwanský úřad na Twitteru.

Skutečnost, že Peking nepožadoval, aby byly vlajky odstraněny, mohla souviset s rozhodnutím společnosti Tencent přerušit vazby s produkcí Paramount Pictures. Podle deníku The Wall Street Journal se Tencent z produkce stáhl kvůli obavám, že by Peking mohlo rozzlobit spojení technologického giganta s filmem oslavujícím americkou armádu, přičemž se odvolává na nejmenované zdroje.

Ian Easton, vrchní ředitel think tanku Project 2049 Institute se sídlem ve Virginii, s odvoláním na zprávu deníku Journal na Twitteru napsal, že je „skvělou zprávou“, že film Top Gun 2 přerušil styky s Pekingem.

„Po střetu s protiamerickou cenzurou se Top Gun 2 zbavil vazeb na čínskou vládu a získal zpět svou duši,“ napsal Ian Easton. „Kolik dalších amerických filmů obětovalo své hodnoty a zásady na [oltář] čínských investic?“ upozorňuje ředitel think tanku.

Z původního článku newyorské redakce deníku The Epoch Times přeložil M. K.