Milan Kajínek

16. 6. 2022

Zástupci Společnosti pro obranu svobody projevu (SOSP) předali petici Proti omezování svobody slova na sociálních sítích Petičnímu výboru Poslanecké sněmovny ČR. Petici přijali osobně dva poslanci, členové petičního výboru, kteří mají o téma omezování svobody slova na sociálních sítích zájem a chtějí jeho projednání v rámci petičního výboru podpořit.

Petici, kterou na internetu podepsalo více než 25 tisíc obyvatel České republiky (zdroj), předali Gabriela Sedláčková a Marian Kechlibar. Osobně převzali petici poslanci Nina Nováková (KDU-ČSL) a Stanislav Berkovec (ANO).

„Lidé, kteří petici podepsali, jsou pouze malým zlomkem lidí, kteří oblast svobody slova na sociálních sítích vnímají jako problém, i když mají odlišné představy o tom, jak ho řešit,“ říká Marian Kechlibar.

Velké množství případů „mazání příspěvků“ podle Kechlibara vykonávají robotické mechanismy, „které nám (lidem) vůbec nerozumějí“. Zásahy do svobody slova jsou tak podle něj mnohdy „nelogické“.

„Nejenom, že to má prvky tyranie, ale je to navíc tyranie, která nemá hlavu a patu,“ řekl Kechlibar v rozhovoru s deníkem The Epoch Times po předání petičních archů.

„Tohle bude těžké vyřešit, protože jsou sociální sítě postavené na tak zvláštním modelu, kdy se snaží poskytovat uživatelům běžný servis zadarmo,“ a tím pádem nemohou vydělávat dost peněz na to, aby diskuse moderovali živí lidé (zaměstnanci).

Autoři petice si od předání podpisů sněmovnímu petičnímu výboru, kterému nyní předsedá Tomio Okamura (SPD), slibují zahájení „pořádné diskuse“.

„Chceme, aby se mluvilo o tom, že toto je nové veřejné fórum, které je zcela v soukromých rukou, a musí se na to nějak reagovat,“ míní Kechlibar.

Obsah petice

Globální sociální sítě podle autorů petice dnes „představují hlavní fóra veřejné diskuse a jsou také významným fórem politickým“.

„Jejich vliv na politickou soutěž a volební výsledky je srovnatelný s největšími tištěnými, rozhlasovými nebo TV médii. Vlastníci platforem mají na trhu prakticky monopolní pozici a nejsou politicky neutrální,“ uvádí text petice. „Naopak, selektivní filtrací obsahu a blokací nepohodlných uživatelů systematicky porušují právo na svobodu projevu a ustanovení o nepřípustnosti cenzury, základní kameny ústavního pořádku ČR.“

Absolutní moc nad sociálními sítěmi podle autorů petice drží nadnárodní korporace s dominantní pozicí na trhu. „Rovný přístup zde není garantován, jednotlivé názory nemají stejnou šanci být publikovány.“

„Správu obsahu vykonávají podle neprůhledných, vágních a nekonzistentně aplikovaných pravidel. Zcela legitimní názory běžných uživatelů (již dávno nejde jen o kontroverzní ,radikály‘) odstraňují tyto firmy ze společenské diskuze bez možnosti se bránit,“ říká petice. „Cenzurují se už i prostá historická fakta. Transparentnost, které se v moderním světě nevyhne ani starosta malé obce, v případě těchto obřích korporací stát nevyžaduje.“ Více zde…

Související články

Přečtěte si také

Trump přežil pokus o atentát. Shrnutí událostí
Trump přežil pokus o atentát. Shrnutí událostí

Trump byl lehce postřelen do ucha při pokusu o atentát na předvolebním mítinku. Zemřel návštěvník a střelec byl zlikvidován.

4 stoické principy, jak obstát ve světě
4 stoické principy, jak obstát ve světě

Senecovy dopisy inspirovaly miliony lidí, aby si vypěstovali vyrovnanost a žili skvělý život uprostřed trápení a nejistot.

Shromáždění ve Washingtonu vyzývá k ukončení 25 let trvajícího pronásledování Falun Gongu ze strany Komunistické strany Číny
Shromáždění ve Washingtonu vyzývá k ukončení 25 let trvajícího pronásledování Falun Gongu ze strany Komunistické strany Číny

Američtí politici a vedoucí lidskoprávní osobnosti odsoudili zvěrstva komunistického režimu v oblasti lidských práv, včetně násilného odebírání orgánů.

Vliv počasí na obnovitelné zdroje aneb co je to Dunkelflaute
Vliv počasí na obnovitelné zdroje aneb co je to Dunkelflaute

Obnovitelné zdroje energie jsou závislé na počasí. Mraky nebo bezvětří způsobí, že větrná a solární zařízení produkují málo energie nebo vůbec žádnou. Tento problém se popisuje německým termínem „dunkelflaute“. Jak nahradit výpadek?

Ani válka nezastíní návrat k tradiční kráse a ženskosti. Tatiana z Ukrajiny inspiruje výrobou kabelek k naději
Ani válka nezastíní návrat k tradiční kráse a ženskosti. Tatiana z Ukrajiny inspiruje výrobou kabelek k naději

Ve společnosti se často diskutuje o roli mužů a žen, přičemž tradiční vnímání mužské a ženské identity prochází výraznými změnami, které ovlivňují i vztahy.