Prezident Joe Biden prohlásil, že jeho administrativa potřebuje více finančních prostředků nejen na vakcíny proti covidu-19, ale i na plánování reakce na další pandemii.

„Potřebujeme více peněz,“ řekl Biden novinářům v úterý odpoledne. „Nepotřebujeme nakonec jen více peněz na vakcíny pro děti. Potřebujeme více peněz na plánování druhé pandemie. Bude další pandemie.“ Podrobněji se k tomu nevyjádřil.

„Musíme myslet dopředu,“ řekl a dodal, že právě proto „potřebujeme peníze“.

Biden tyto poznámky pronášel v době, kdy se začaly zavádět vakcíny proti covidu-19 pro děti od 6 měsíců poté, co Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) i Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) schválily vakcíny společností Pfizer a Moderna.

Některé obce o víkendu oznámily, že tyto vakcíny budou podávány od úterý. V pondělí byl federální svátek.

Biden uvedl, že s posledním úterním zavedením vakcín je „konečně klid“, a označil to za „monumentální krok vpřed“ v reakci na covid-19 jeho administrativy.

Federální vláda již dala státům a poskytovatelům zdravotní péče k dispozici nejméně 10 milionů dávek vakcíny proti covidu-19 a bude spoléhat na pediatry a další poskytovatele zdravotní péče, že je budou aplikovat, uvedli úředníci. Vakcíny budou podávat také lékárny a další poskytovatelé zdravotní péče.

Co ukazují údaje

Z federálních údajů vyplývá, že od října 2021 je po schválení vakcíny společnosti Pfizer považováno za plně očkované pouze přibližně 29 % dětí ve věku 5 až 11 let. Asi 36 % v této věkové skupině dostalo jednu dávku.

Studie mezitím také ukázaly, že děti a zejména malé děti mají ve srovnání s ostatními skupinami výjimečně nízkou úmrtnost a hospitalizaci. Obecně jsou vakcínou proti covidu-19 nejvíce ohroženi starší lidé a jedinci s oslabeným imunitním systémem.

Některé průzkumy zaměřené na rodiče malých dětí ukazují, že naprostá většina těchto rodičů nechce, aby jejich děti očkování podstoupily, přestože některé mainstreamové zpravodajské kanály a zdravotničtí úředníci tvrdí, že rodiče „netrpělivě očekávají“ zavedení očkování. Květnový průzkum nadace Kaiser Family Foundation ukázal, že pouze 18 % amerických rodičů s velmi malými dětmi plánuje, že je nechá očkovat.

Podle mluvčí guvernéra Rona DeSantise Christiny Pushawové je Florida jediným státem, který nezadal žádnou objednávku na vakcíny proti covidu-19 pro děti mladší pěti let. DeSantis 20. června svůj názor zopakoval a sdělil, že jeho úřad nedoporučuje „očkovat děti“.

„Nebudeme mít žádný program, v němž bychom se snažili píchat šestiměsíčním miminkům mRNA. Taková je prostě realita,“ řekl republikánský guvernér. „Naše ministerstvo zdravotnictví se tím zabývalo. Nebyl prokázán žádný přínos toho, aby se dítěti nasadila mRNA, takže proto je naše doporučení proti tomu,“ dodal.

Přeloženo z anglického originálu. (jas)