V úterý 28. června začíná v Madridu třídenní sumit aliančních lídrů, kterého se zúčastní i předseda vlády ČR Petr Fiala. Na pracovní cestě ve dnech 28.–30. června premiéra doprovodí ministryně obrany Jana Černochová a ministr zahraničních věcí Jan Lipavský.

„Půjde o první řádný summit od roku 2018, k němuž jsou přizváni i prezidenti a premiéři z partnerských zemí aliance. Premiér Fiala se zúčastní tří aliančních jednání, která se budou mimo jiné dotýkat podpory Ukrajiny v boji s ruskou agresí, obrany východního křídla NATO, ochrany mezinárodního řádu postaveného na pravidlech i boje proti terorismu,“ uvádí tisková zpráva vlády.

Před začínajícím sumitem v Madridu prohlásil generální tajemník NATO Jens Stoltenberg, že Severoatlantická aliance se rozhodla zvýšit počet vojáků schopných rychlého nasazení na více než 300 tisíc. Doposud měly síly pro rychlé reakce na 40 tisíc vojáků. Stoltenberg naznačil, že nyní projdou proměnou, „která povede k výraznému navýšení počtu jednotek schopných rychlého přemístění do místa konfliktu,“ uvedl pro seznam.cz.

Tímto způsobem zamýšlí NATO dlouhodobě posílit ochranu svého východního křídla, kde po ruském napadení Ukrajiny vzrostly obavy z možné další agrese Moskvy.

Na summitu má být přijata nová Strategická koncepce, která veřejně představí plány spojenců ve světle současných bezpečnostních hrozeb.

Český premiér se také na okraj summitu sejde k bilaterálnímu jednání s korejským prezidentem Jun Sok-jolem.

Zdroj: vlada.cz