Bavorsko – Na alpském zámku Elmau se 27. června odehrává summit velkých světových ekonomik, zástupců G7, kde jednají představitelé FrancieItálieJaponska, Kanady, Německa, Spojeného království a USA. Tématem je především situace na Ukrajině.

Ukrajinský prezident Volodomyr Zelenskyj ve svém nočním projevu vyzval skupinu G7, aby poskytla Ukrajině podporu dodáním zbraní, peněžitou pomocí i protiruskými sankcemi. V další fázi potřebuje jeho země pomoc s vývozem obilí, a následně poválečnou rekonstrukci země, uvedl seznam.cz. Ukrajinský prezident se během dne k summitu v zámku Elmau přihlásil digitálně.

Zastavit ruskou agresi se podaří, jen když Ukrajina dostane včas vše potřebné, zbraně a protiletecké systémy, zdůvodnil Zelenskyj.

Na jeho výzvu reagoval německý kancléř Olaf Scholz, který poté sdělil, že G7 stojí na straně Ukrajiny a bude ji nadále podporovat. Vůči Rusku bude nutné přijmout tvrdá, nezbytná opatření.

Spojené státy se rozhodují, že během týdne dodají na Ukrajinu systém protivzdušné obrany středního a dlouhého dosahu. Podle seznam.cz o tom dnes informovala televize CNN s odvoláním na své zdroje.

Zelenskyj žádá: Zbraně, finanční podporu a protiruské sankce.

V rámci pomoci poskytne Evropská unie Ukrajině rovněž vybavení k ochraně před chemickými a jadernými útoky.

Skupina G7 v závěru jednání dosoudila ruskou agresi vůči Ukrajině a postavila se za Kyjev.