1. 7. 2022

Čínské státní sdělovací prostředky ukázaly 18. května zahájení provozu bezpilotní lodě „Ču-chaj Jün“ („Čuchajský oblak“). Oficiálně se jedná o výzkumné plavidlo, které je schopné nést nezveřejněný počet létajících dronů a také povrchových a podvodních vozidel. Nová čínská bezpilotní loď je oficiálně určena pro mořský výzkum. Má však také jasný přínos pro armádu země.

S poloautonomním provozem

Loď má údajně pokročilý operační systém s umělou inteligencí, který umožňuje alespoň částečně autonomní provoz.

„Ču-chaj Jün“ představuje „nový mořský druh“, říká Čchen Ta-kche ze Sunjatsenovy univerzity, který je zodpovědný za vývoj systému umělé inteligence na lodi.

https://www.youtube.com/watch?v=aIQV2PNII9g&feature=emb_title

V článku pro časopis Science and Technology Daily z roku 2021 Čchen zdůraznil revoluční potenciál lodi jako centra síťového spektra pozorovacích schopností. „Loď je nejen bezprecedentně přesným přístrojem na hranici mořské vědy, ale také platformou pro prevenci a zmírňování následků mořských katastrof.“

Čchen dále vysvětlil: „Inteligentní plavidlo bez posádky vnese revoluční změny do oblasti pozorování oceánů.“

Pro navigaci v rušných přístavních oblastech posádka může převzít kontrolu nad navigačním systémem plavidla na dálku nebo by byla fyzicky na palubě, aby jej sledovala, přinejmenším během těchto složitých navigačních fází. V tomto smyslu by se řízení lodi dělilo mezi lidskou obsluhu a autonomní systém umělé inteligence.

USA vs. Čína ve válce s umělou inteligencí

Umělá inteligence je považována za součást „čtvrté průmyslové revoluce“ neboli „průmyslu 4.0“. Jedná se o technologii, kterou lze využít jak pro civilní, tak pro vojenské účely, ale která již nyní zásadně mění náš každodenní život.

Umělá inteligence se také stala jedním z hlavních aspektů mocenského boje mezi USA a Čínou. V současné době v této oblasti dominují Spojené státy, ale v posledních letech začaly pokroky v oblasti umělé inteligence v Číně zmenšovat rozdíly mezi oběma zeměmi.

Proto panují obavy, že čínská komunistická strana využije „Ču-chaj Jün“ k získání vojenské nadvlády v Tichém oceánu. Jelikož je „Ču-chaj Jün“ mateřskou lodí, je vybavena pro přepravu bezpilotních letounů, bezpilotních plavidel a ponorek, jakož i různých systémů a trojrozměrných pozorovacích schopností.

Vyvinuto Čínou – v Číně

Umožňuje také Pekingu shromažďovat podrobné topografické mapy – včetně mořského dna – a informace o jakékoli oblasti v moři.

„Jedná se o schopnosti, které budou pravděpodobně rozhodující v budoucích konfliktech, do nichž se Čína zapojí, včetně konfliktu s ostrovem Tchaj-wan,“ píší stratégové Joseph Trevithick a Oliver Parken ve vlivném geopolitickém online magazínu The War Zone.

Schopnost shromažďovat „trojrozměrná dynamická pozorování“ by byla pro čínské námořnictvo obzvláště důležitá, pokud by se zapojilo do konfliktu v Tichomoří, píší Parken a Trevithick.

Zároveň je prý důležité si uvědomit, že „Ču-chaj Jün“ je pouze jedna loď. Zkušenosti získané při vývoji, stavbě a případném nasazení lodi by se využily při vývoji dalších technologií. Tento vývoj dává Pekingu potřebnou příležitost využít tuto technologii k výrobě dalších dronů řízených umělou inteligencí pro letecký a námořní sektor, píše Financial Express.

Výstavba „Ču-chaj Jün“ byla zahájena v červenci 2021 v Kantonu, severozápadně od Hongkongu. 89 metrů dlouhá loď s maximální rychlostí 18 uzlů má být připravena k provozu do konce roku.

Z původního článku německé redakce deníku The Epoch Times přeložila G. K.

Přečtěte si také

Senát schválil Vatikánskou smlouvu po silné kritice některých senátorů. Láska požádá o ústavní posouzení

Zpovědní tajemství, vyváženost, (ne)zbytnost – Senát dnes jednal o takzvané Vatikánské smlouvě mezi ČR a Svatým stolcem, která upravuje některé právní otázky. Většina pro ratifikaci zvedla ruku.

Trump nařídil odtajnit spisy o vraždě Kennedyů a Martina Luthera Kinga

V prosinci 2022 vydal Národní archiv více než 13.000 dokumentů, ale Bílý dům za Joea Bidena zablokoval zveřejnění dalších tisíců s odkazem na obavy o národní bezpečnost.

Prodej nových vozů v Evropě vzrostl vloni jen mírně. Frčí hybridy, elektromobily spadly

Nejpopulárnější jsou stále vozy na benzín, následují hybridy a po nich bateriové elektromobily.

Německý odpad z větrných elektráren uložený v České republice – Ministerstvo životního prostředí zahájilo vyšetřování

Německá recyklační společnost čelí podezření, že v České republice nelegálně likviduje kompozitní materiál obsahující skleněná vlákna z větrných turbín a částí letadel.

Vlček: Energie jsou tak zásadní, že souvisí s podstatou demokracie

Energie jsou tak zásadním tématem, že přímo souvisí s podstatou našeho života, demokracie a společenského uspořádání, sdělil dnes ministr průmyslu Lukáš Vlček v reakci na středeční projev polského premiéra Donalda Tuska v Evropském parlamentu.

bolesti hlavy
Typy bolestí hlavy a starodávné metody pro rychlou úlevu

Bolesti hlavy mohou být způsobeny stresem, špatným držením těla, chladem nebo dietou. Tradiční čínská medicína nabízí řešení – od akupresury po bylinkové čaje, které přinášejí úlevu a podporují zdraví.

Den v obrazech: Zamrzlá řeka Hudson, Trumpův projev na fóru v Davosu a Tisíce jeřábů v Izraeli

Světové události dne 23. ledna zaznamenané objektivem fotoaparátu.

Pavel Blažek
Ministr spravedlnosti chce změnit znění trestného činu, který včera „schválil“ Senát

Přes kritiku některých zákonodárců a justičních špiček Senát novelu Lex Ukrajina VII nezamítl a půjde na podpis prezidentovi. Ministr Blažek dnes oznámil záměr změnit znění sporného paragrafu.

Shen Yun vystupuje před plným sálem v divadle Dailes v lotyšské Rize, 7. ledna 2025. (Zhentong Zhang / The Epoch Times)
Postsovětská země se ocitla pod nátlakem čínského režimu kvůli představení Shen Yun

Lotyšsko se stalo další zemí, která čelila diplomatickému tlaku čínského režimu, protože v lednu hostila newyorský soubor klasického čínského tance.