Joseph Lord

12. 7. 2022

Americký kongresman z Texasu, Chip Roy, se 6. července v dopise dotazoval Dr. Jamese LeDuca, bývalého ředitele University of Texas Medical Branch (UTMB), na vazby mezi UTMB a Wuchanským institutem virologie (WIV).

V dopise, který exkluzivně získal deník The Epoch Times, Roy obviňuje LeDuca z porušení federálních zákonů i zákonů státu Texas při uzavíraní smlouvy, kterou podepsal s WIV.

„Píši dnes, abych zjistil odpovědi na otázky, které vyvstaly v souvislosti s dokumenty UTMB poskytnutými podle texaského zákona o veřejných informacích neziskové organizaci U.S. Right to Know,“ napsal Roy. „Dokumenty vyvolávají důležité otázky týkající se vašeho zapojení do dohod a kompromitujících vazeb s WIV, Čínskou akademií věd a Čínskou akademií lékařských věd.“

Roy uvedl, že „obzvláště znepokojujícím“ je jeden z dokumentů podepsaný mezi UTMB a WIV.

Tento dokument, „Memorandum o porozumění“ (MOU), obsahoval ustanovení o takzvané „paměťové díře“ (či „jámy pamětnice“ – mechanismus záměrného pozměnění nebo zmizení nepohodlných nebo kompromitujících dokumentů, fotografií, přepisů nebo jiných záznamů; pojem byl poprvé zpopularizován v dystopickém románu George Orwella 1984).

„Závazek mlčenlivosti platí po celou dobu trvání memoranda o porozumění i po jeho ukončení,“ píše se ve smlouvě. „Strana je oprávněna požádat druhou stranu o zničení a/nebo vrácení tajných souborů, materiálů a zařízení bez jakýchkoli záloh.“

Roy pokračoval: „Federální vláda poskytla Národnímu institutu pro zdraví (NIH) 2,5 miliardy dolarů v grantech a UTMB dostala stovky milionů v grantech a smlouvách od jiných federálních úřadů. Je znepokojující, že jakákoli veřejná instituce, která dostává finanční prostředky od federální vlády, uzavře dohodu o spolupráci se subjektem kontrolovaným Komunistickou stranou Číny (KS Číny).“

„Dále,“ dodal Roy, „ačkoli UTMB nemusí být sama, vyvolává vážné obavy, že by významný příjemce peněz federálních daňových poplatníků uzavřel dohodu s jakýmkoli zahraničním subjektem – ale zejména s nepřítelem – s tak do očí bijícím ustanovením o ‚paměťové díře‘, které povoluje na požádání zničit materiály a soubory z výzkumu.“

„Vzhledem k tomu, že stále více důkazů nasvědčuje tomu, že SARS-CoV-2 pochází z WIV a nelze jednoznačně vyloučit, že je zdrojem, je nezbytné mít jasnou představu o předávání znalostí mezi Čínou a Spojenými státy. Vážné otázky o záměru WIV podílet se na spravedlivé výměně výzkumných dat [s USA] vyvolává i odstranění největší databáze virových sekvencí WIV, ke kterému došlo v září 2019, tedy ještě předtím, než virus infikoval Spojené státy.“

„Dále, prohlášení o grantové politice NIH z listopadu 2016 a října 2017 vyžaduje, aby příjemci ‚uchovávali finanční a programové záznamy, podpůrné dokumenty, statistické záznamy a všechny záznamy, které jsou vyžadovány podmínkami grantu‘. Příjemci, kteří mají kvalifikovanou zahraniční složku, musí získat předchozí souhlas NIH. UTMB je rovněž povinna uchovávat záznamy podle federálních a texaských zákonů, včetně toho, co je stanoveno v harmonogramu uchovávání záznamů UTMB. Zdá se, že memorandum o porozumění, které jste podepsali mezi UTMB a WIV, je s těmito požadavky v rozporu.“

Roy se ptal i na řadu dalších otázek, mimo jiné, zda LeDuc zničil nějaké spisy v souladu s dohodou, zda byla dohoda později upravena, zda se zaměstnanci UTMB domnívali, že dohoda je v souladu se zákonem, a zda UTMB uzavřela podobné dohody s Čínou nebo jinými zeměmi.

LeDuc, který získal finanční prostředky od amerického Národního institutu pro alergie a infekční nemoci (NIAID, který je v hierarchii pod NIH), se již dříve dostal do titulků novin kvůli svému spojení s laboratoří ve Wu-chanu.

Na začátku pandemie, zatímco šéf NIAID dr. Anthony Fauci a jeho spojenci odmítali teorii „úniku z laboratoře“ o původu koronaviru, LeDuc soukromě vyzýval k prošetření, zda virus pochází z wuchanské laboratoře.

LeDuc se do doby publikování zprávy k problematice nevyjádřil.

Překlad a redakční zkrácení původního článku: J. S.

Související články

Přečtěte si také

Dotace na elektromobily nejsou třeba, na trhu se prosadí samy, myslí si ministr Kupka
Dotace na elektromobily nejsou třeba, na trhu se prosadí samy, myslí si ministr Kupka

Podle ministra dopravy Martina Kupky není třeba dotovat koupi elektromobilů, cestu na trh si najdou samy, jakmile spadnou ceny. Stát zainvestuje 5 miliard do dobíjecích stanic.

Trump se setkal s polským prezidentem Dudou v Trump Toweru
Trump se setkal s polským prezidentem Dudou v Trump Toweru

Bývalý prezident Donald Trump se ve středu večer v New Yorku setkal s polským prezidentem Andrzejem Dudou, přičemž dvojice diskutovala o zásadních mezinárodních otázkách, jako je situace na Ukrajině, Blízký východ a výdaje NATO.

„Jsme v té nejhorší čtvrtině v rámci Evropy.“ Obezita u dětí se v ČR zvyšuje, má vliv i na duševní zdraví
„Jsme v té nejhorší čtvrtině v rámci Evropy.“ Obezita u dětí se v ČR zvyšuje, má vliv i na duševní zdraví

Na téma Obezita, vliv prostředí a duševní zdraví se ve středu v Poslanecké Sněmovně konal kulatý stůl, kde se sešli a diskutovali spolu zástupci různých odvětví medicíny, kteří se problému obezity u dětí věnují.

„Přece nechceme ztratit další generaci.“ Senátoři chtějí širší diskuzi o vlivu sociálních médií na děti
„Přece nechceme ztratit další generaci.“ Senátoři chtějí širší diskuzi o vlivu sociálních médií na děti

Senátorka Daniela Kovářová iniciovala širší diskuzi o negativních dopadech nových médií a sociálních sítí na děti a eventuálně problematiku i legislativně omezit. Kolegové z podvýboru ji podpořili.

Vít Rakušan a jeho slavná výjimka z migračního paktu
Vít Rakušan a jeho slavná výjimka z migračního paktu

Vít Rakušan tvrdí, že z migračního paktu budeme mít výjimku kvůli velkému počtu ukrajinských uprchlíků. Nebudeme prý muset přijímat migranty, ani platit pokutu půl milionu Kč za nepřevzatého migranta. Už v červenci 2023 jsem psal o tom, že s výjimkou pro Ukrajince v migračním paktu je to mnohem složitější.