Miliardář a spoluzakladatel společnosti Microsoft Bill Gates ve středu oznámil, že hodlá věnovat svůj majetek své nadaci.

V postu na Twitteru, který neumožňuje odpovědi, Gates oznámil, že tento měsíc převede 20 miliard dolarů do nadace Billa a Melindy Gatesových a do roku 2026 bude posílat o dalších 9 miliard dolarů ročně navíc.

„Jak se dívám do budoucnosti, mám v plánu věnovat nadaci prakticky veškerý svůj majetek,“ napsal Gates. „Na seznamu nejbohatších lidí světa se budu posouvat dolů a nakonec ze seznamu zmizím.“

Podle časopisu Forbes je Gates v současné době čtvrtým nejbohatším člověkem na světě a jeho majetek činí přibližně 129 miliard dolarů. Gates je také největším soukromým vlastníkem zemědělské půdy ve Spojených státech s více než 260 000 akry (1 052 km2) půdy.

„Mám povinnost vrátit své zdroje společnosti způsobem, který by měl největší dopad na snížení utrpení a zlepšení života,“ dodal Gates na Twitteru. „A doufám, že i ostatní s velkým bohatstvím a privilegiemi v této chvíli vystoupí vpřed.“

Podle serveru FoundationSource jsou soukromé nadace, jako je Nadace Billa a Melindy Gatesových, klasifikovány daňovým úřadem jako organizace osvobozené od daně 501(c)(3). Nepodléhají federální ani státní dani z majetku.

„To, že jsou nadace financovány z vlastních zdrojů, je výhodou, která jim umožňuje vyhnout se kontrolám daňovému úřadu, kterým podléhají veřejné charitativní organizace. Ačkoli to není zakázáno, soukromé nadace obvykle neprovádějí fundraising,“ uvádí se na internetových stránkách.

Bill Gates, Melinda French Gatesová a Warren Buffett založili zhruba před 12 lety organizaci Giving Pledge, která žádá bohaté jednotlivce, aby se zavázali věnovat více než polovinu svého jmění na různé účely. Gates ve svém twitterovém postu také poděkoval Buffettovi – rovněž jednomu z nejbohatších lidí na světě – za to, že v posledních letech přispěl Nadaci Billa a Melindy Gatesových.

Překlad a redakční zkrácení původního článku americké redakce: J. S.