Redakce Epoch Times

15. 7. 2022

Česká republika vlastní 5% podíl ve společnosti MERO. Konsorcium společnosti získalo provozní povolení od bavorské vlády, které zvýší celkovou kapacitu ropovodu TAL na úroveň zhruba poloviny současných dodávek z ropovodu Družba do České republiky. O aktuální energetické situaci dnes hovořil premiér Petr Fiala s předsedou vlády Svobodného státu Bavorsko Markusem Söderem při příležitosti jeho návštěvy v ČR.

„Pan ministerský předseda mi sdělil, že bavorské úřady povolí navýšení denní kapacity ropovodu TAL na bavorském území, což je mimořádně důležité v této složité situaci pro Česko, energetickou politiku, českou energetickou bezpečnost,“ oznámil premiér Petr Fiala a dodal:

„Díky tomuto rozhodnutí Bavorska bude možné navýšit kapacity ropovodu, kterým do ČR je přiváděna ropa z italského Terstu, což nám pomáhá zbavovat se závislosti na ruské ropě. Je to důležitý krok v derusifikaci naší ekonomiky a je to také příklad té spolupráce, o které v Evropě mluvíme a která je teď tak důležitá ve chvíli, kdy čelíme velkým problémům v důsledku ruské agrese na Ukrajině,“ uvedl předseda vlády Petr Fiala.

Provozní povolení pro německou část ropovodu TAL, které vejde v platnost 15. července 2022, umožní maximální výkon ropovodního systému, uvádí zpráva české vlády.

„Je to dobrá zpráva pro náš stát, protože v ročním úhrnu přinese zvýšení kapacity TAL 1,5-2 mil. tun dodatečného přepravního objemu, který bychom mohli v případě výpadků dodávek ropovodu Družba využít,“ řekl ministr financí Zbyněk Stanjura.

„Nově vydané provozní povolení je již koncipované tak, aby po dokončení technických opatření bylo možné navýšit čerpání přes ropovod TAL a to až na požadovaných 7–8 mil. tun ročně do ČR,“ dodal Jaroslav Pantůček, předseda představenstva společnosti MERO.

Česká republika usiluje prostřednictvím společnosti MERO o provedení strategické intenzifikace ropovodu TAL, aby od roku 2024 bylo možno zcela nahradit dodávky přes ropovod Družba a zajistit plnohodnotné zásobování přes ropovod TAL.

„Tato kapacita v kombinaci s nouzovými státními rezervami ropy vytvoří podmínky pro bezpečné zásobování tuzemských rafinérií v případě krizové situace v oblasti dodávek ropy,“ dodává zpráva a takto vláda informuje obyvatele o zabezpečení energetických zdrojů v situaci, kdy probíhá válka na Ukrajině a s ní spojené sankce mířené na Rusko, vedené prezidentem V. Putinem.

Související témata

Přečtěte si také

Leyenová na WEF prohlásila, že „čistá energie“ je levná. Německo, Británie či Austrálie ukazují opak

Pařížská dohoda zůstává největší nadějí lidstva a Evropa se bude dál držet dosavadního směrování, uvedla Ursula von der Leyenová, která má za to, že obnovitelné zdroje přinesou levné a stabilní ceny energií.

Seděl už v doživotní cele, byl zproštěn viny a soud mu teď přiznal odškodnění téměř 9 milionů

Obvodní soud pro Prahu 2 dnes přiznal Robertu Tempelovi odškodnění ve výši 8,892 milionu korun. Muž byl nezákonně odsouzen za dvojnásobnou vraždu, ve vězení byl téměř 20 let.

Den v obrazech: Požár hotelu v Turecku, Útok nožem v Izraeli, Zemětřesení na Taiwanu

Světové události dne 21. ledna zaznamenané objektivem fotoaparátu.

Konec Green Dealu v Americe – od klimatických politik zpět k pragmatismu

Co v energetice slíbil, to plní. Hned v první den svého působení v úřadu amerického prezidenta podepsal Donald Trump celou řadu výkonných nařízení týkajících se energií a související energetické transformace a elektromobility.

Lidé se shromažďují na otevřeném prostranství po zemětřesení v Káthmándú 7. ledna 2025. Silné zemětřesení v odlehlé čínské oblasti Tibetu zabilo nejméně 32 lidí a zničilo "mnoho budov", informovala čínská média. Otřesy byly cítit také v hlavním městě sousedního Nepálu Káthmándú a v některých částech Indie. (Sunil Sharma / AFP via Getty Images)
Zemětřesení v Tibetu odhalilo nedostatek investic do místní infrastruktury

Čína zaznamenala magnitudu 6,8, zatímco geologická služba Spojených států naměřila 7,1, což je z hlediska uvolněné energie téměř třikrát silnější. K 10. lednu Čína zaznamenala více než 1 600 následných otřesů o síle až 4,4 stupně.

Díry v mracích jako náhodný jev, nebo důsledek laserů a osévání mraků?

Nedávno šlo na obloze pozorovat díry v mracích. Podle meteorologů se jedná o náhodný jev způsobený přelety letadel. Díry v mracích ale mohou způsobit také lasery pro satelitní komunikaci či osévání mraků pro ovlivňování počasí.

Účinky umělých potravinářských barviv na dětský mozek

Odstraňte syntetická barviva z jídelníčku: Jak může jednoduchá změna stravy pozitivně ovlivnit chování a zdraví vašich dětí.

Na internetu se šíří zavádějící informace o „hajlování“ Muska. Přesdílel ji i Dominik Hašek

Muskovo údajné „hajlování“ rozvířilo debatu na sociálních sítích. Jak však správně podotkli komentátoři, jde o docela jiné gesto.

antarktida
Američtí vědci pozorují zpomalení úbytku mořského ledu v Antarktidě

Američtí vědci z NSIDC zaznamenali zpomalení úbytku antarktického mořského ledu. Tento jev by mohl zpochybnit dřívější teorie o výrazném poklesu ledu způsobeném klimatickými změnami a oceánskými vlivy.