Zdenka Danková

18. 7. 2022

ČR: Konečnou podobu vodního díla Skalička projednala vláda Petra Fialy na jednání ve čtvrtek 14. července 2022. Ochránit Hranice, Lipník nad Bečvou, Přerov a další moravská města na řece Bečvě před více než stoletou vodou má pomoci nové vodní dílo Skalička.

Michal Berg ze strany Zelených považuje za úspěch, že se podařilo vyjednat: „Přehrada Skalička na Bečvě nebude!“ Po dlouholetém boji místních občanů, ochránců přírody i odborníků se dosáhlo toho, že namísto šestnáctimetrové přehradní hráze a zatopené krajiny, která by zničila unikání štěrkonosné koryto řeky, se pro ochranu před povodněmi postaví boční suchý poldr.

Po dlouhém tlaku odborné veřejnosti se ministerstva životního prostředí a zemědělství rozhodla pro suchou nádrž.

„Ukázalo se tak, že má smysl se ozvat, když hrozí destrukce cenné přírodní lokality,“ dodává Berg.

Povodí řeky Bečvy na Přerovsku v budoucnu tedy ochrání suchý boční poldr Skalička, tedy rozlivové území, na které se přivede voda pouze v případě povodně. Této variantě dalo přednost Ministerstvo životního prostředí.

„Ministerstva měla k dispozici výsledky podrobné multikriteriální analýzy a hydrogeologické studie, které prostřednictvím Ministerstva zemědělství nechal zpracovat investor vodního díla Skalička – Povodí Moravy. Zpracování analýzy v obdobném rozsahu a podrobnosti nemá v České republice v oblasti vodního hospodářství obdoby,“ uvádí zpráva ministerstva zemědělství.

Odborníci hodnotili 5 variant vodního díla.

Na základě preferencí Ministerstva životního prostředí a v souladu s Programovým prohlášením vlády však byla nalezena shoda nad druhým nejlépe hodnoceným řešením – tedy na bočním suchém poldru s nápustí, která umožní regulaci napouštění poldru v závislosti na průtocích v řece Bečvě.

Zvolili variantu výstavby boční suché nádrže s manipulovatelným objektem, které odborníci vyhodnotili jako nejvhodnější řešení z hlediska povodňové ochrany, veřejného zájmu na ochraně přírody a ochraně vod, z hlediska minimalizace hydrogeologických rizik a také z hlediska ochrany minerálních pramenů v nedalekých lázních Teplice nad Bečvou.

Zároveň kabinet schválil i související mimořádnou aktualizaci Politiky územního rozvoje České republiky, aby byla navazující územně plánovací dokumentace v souladu se zvolenou variantou budovaného vodního díla.

„Výstavba vodního díla Skalička je ve veřejném zájmu. Představuje klíčový prvek v povodí Bečvy, který umožní zásadní ochranu téměř 100 000 obyvatel, sídel i majetku a zamezí při povodni škodám v tomto území,“ řekl ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL).

Bečva patří mezi často rozvodňované toky, katastrofální následky měla například povodeň v roce 1997 a vážné škody způsobila i povodeň v roce 2010. Současnou úroveň ochrany před zhruba padesátiletou vodou má navýšit právě výstavba vodního díla Skalička u Teplic nad Bečvou, které by mělo tuto ochranu zvýšit až na více než stoletou vodu.

S použitím zpráv z ministerstev a Zelených.

Přečtěte si také

Javier Milei v Praze: Svoboda je klíč
Javier Milei v Praze: Svoboda je klíč

V Žofínském paláci v Praze dnes vystoupila celebrita světové politiky, ekonom a prezident Argentiny Javier Milei, který se s přítomnými podělil v několika desítkách minut o své myšlenky.

Ministryně Černochová jednala s argentinským protějškem Petrim o prohloubení spolupráce v obranném průmyslu
Ministryně Černochová jednala s argentinským protějškem Petrim o prohloubení spolupráce v obranném průmyslu

O prohloubení bilaterální spolupráce v obranném průmyslu i současných bezpečnostních výzvách dnes v Praze jednala ministryně obrany Jana Černochová (ODS) se svým argentinským protějškem Luisem Alfonsem Petrim.

Evropská unie potvrdila 1,4 miliardy eur ze zmrazených ruských aktiv pro Kyjev
Evropská unie potvrdila 1,4 miliardy eur ze zmrazených ruských aktiv pro Kyjev

Evropská unie potvrdila 1,4 miliardy eur (34,9 miliardy Kč) z výnosů ruských aktiv zmrazených v Evropě pro Ukrajinu, uvedl šéf unijní diplomacie Josep Borrell

Skoro polovina majitelů elektromobilů v USA zvažuje návrat ke „spalovákům“
Skoro polovina majitelů elektromobilů v USA zvažuje návrat ke „spalovákům“

Téměř polovina amerických řidičů elektromobilů zvažuje přechod zpět ke spalovacím motorům, zjistil spotřebitelský průzkum. Celosvětově je toto číslo nižší, přesto o návratu k benzínu a naftě uvažuje skoro třetina dotázaných.

Češi se podílí na výzkumu rentgenové dvojhvězdy v Mléčné dráze
Češi se podílí na výzkumu rentgenové dvojhvězdy v Mléčné dráze

Čeští vědci se podílí na průlomovém výzkumu takzvané rentgenové dvojhvězdy. Jde o jeden z nejenergetičtějších úkazů ve vesmíru.