Michal Cabejšek

20. 7. 2022

Praha –⁠ Předseda tchajwanského parlamentu Jou Si-kchun dnes v projevu v Senátu poukázal mimo jiné na nebezpečné mocenské ambice komunistické Číny. Poznamenal, že se v posledních desetiletích lidé v souvislosti s Čínou zajímali hlavně o obchod, avšak podstatě čínského komunistického režimu se nevěnovali. Jou také poděkoval Česku za podporu Tchaj-wanu. „Děkuji vaší zemi za projevení sympatie a pomoci v dobách, kdy nás šikanuje silnější země,“ zmínil.

S odkazem na ideály prvního porevolučního prezidenta Československa a České republiky Václava Havla apeloval na pozorné studium a pochopení podstaty čínského komunistického režimu a jeho potlačení v zárodku. „Neučiníme-li tak, může lidstvu v brzké budoucnosti způsobit nenahraditelné škody,“ prohlásil.

Demokratické země podle něj nesmí přihlížet svévolnému naplňování sobeckých choutek autoritářských režimů. „Bylo by od nás chybné je ponechat při takovém konání. Autoritářské režimy by si na to zvykly a naše rozhodnutí mlčet při páchaných nespravedlnostech i tiché schvalování invazivního jednání by nechalo tuto plíživou nebezpečnou sílu postupně rozložit svět,“ dodal.

Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) označil návštěvu tchajwanské delegace za historický okamžik. Jou poděkoval Vystrčilovi za to, že se v roce 2020 „nezalekl výhrůžek čínských komunistů“ a přicestoval na Tchaj-wan. I nyní totiž čínské velvyslanectví v ČR silně odsoudilo návštěvu předsedy tchajwanského parlamentu v ČR. Vystrčil však po vystoupení Joua v horní parlamentní komoře uvedl, že Parlament je suverénem, z čehož plyne, že návštěva není porušením politiky jedné Číny.

Poslední a zároveň historicky největší tchajwanská delegace byla pozvána do Senátu PČR v říjnu minulého roku, kde předseda Senátu Miloš Vystrčil udělil stříbrnou medaili tchajwanskému ministru zahraničních věcí.

Před vystoupením na plénu horní komory se Jou s delegací setkal s vdovou po Jaroslavu Kuberovi, paní Věrou a položil kytici k pietní lavičce, která expředsedu Senátu v areálu Valdštejnského paláce připomíná. „V Jaroslavu Kuberovi zemřel skutečný přítel Tchaj-wanu, vždy podporoval Tchaj-wan a velice si přál dorazit na Tchaj-wan, velmi nás podporoval, pomáhal nám. Právě proto jsem toužil navštívit Českou republiku, abych poznal zemi, odkud pocházel,“ uvedl Jou.

V souvislosti s rozvíjením vztahů mezi Českem a Tchaj-wanem v posledních letech vznikla spolupráce obou zemí v ekonomice, kultuře, vědě a v oblasti technologií či kyberbezpečnosti. Na český trh se například chystají dvě tchajwanské banky a příští rok by mělo být otevřeno v Praze tchajwanské kulturní centrum. Po vypuknutí válečného konfliktu na Ukrajině poslal Tchaj-wan 2,5 milionu amerických dolarů na pomoc Ukrajině přes české nevládní organizace.

S přispěním zprávy z ČTK.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

„Ostrov pracujících a nemocných starců uprostřed Evropy“. Schillerová je proti zvyšování důchodového věku
„Ostrov pracujících a nemocných starců uprostřed Evropy“. Schillerová je proti zvyšování důchodového věku

Podle Schillerové by zvýšení důchodového věku finanční situaci republiky nepomohlo, protože velká část starší populace by nebyla schopna efektivně pracovat. Odvolává se na zprávu ministerstva zdravotnictví.

Otevření Globálního centra vládních technologií Světového ekonomického fóra v Berlíně
Otevření Globálního centra vládních technologií Světového ekonomického fóra v Berlíně

Globální vládní technologické centrum (GGTC) si klade za cíl urychlit digitální transformaci veřejné správy na celém světě.

Hnutí Patrioti pro Evropu posílilo o dva europoslance
Hnutí Patrioti pro Evropu posílilo o dva europoslance

K politické frakci Evropského parlamentu se včera přidali dva polští europoslanci. Počet členů frakce se tak zvedl na 86.

Jak by se měly USA a západní země bránit hybridní válce s Čínou?
Jak by se měly USA a západní země bránit hybridní válce s Čínou?

Jak by se měla Amerika bránit hybridním formám války, kterou proti ní Čína vede?

Proč se nemusíte zajímat o módu
Proč se nemusíte zajímat o módu

Nejzářivějším rysem módního oděvního průmyslu je, že vůbec existuje. Na návrhy oděvů nelze uplatňovat autorská práva, takže každá sezónní přehlídka je pozvánkou k pirátství.