Rita Li

24. 7. 2022

Dr. Anthony Fauci říká, že je otevřený tvrzení, že koronavirus mohl uniknout z čínské laboratoře, přestože dlouhodobě tvrdí, že virus má přirozený původ.

„Máme otevřenou mysl, ale velmi to vypadá, že šlo o přirozený výskyt, ale člověk si zachovává otevřenou mysl,“ sdělil Fauci 23. července televizi Fox News. Ředitel amerického Národního institutu pro alergie a infekční nemoci tvrdil, že další tvrzení ohledně teorie o úniku z laboratoře „neznamená, že pro ni existuje více důkazů“.

Hlavní lékařský poradce prezidenta Joea Bidena byl během rozhovoru dotázán na své komentáře k e-mailu, které pronesl před dvěma lety a v nichž tvrdil, že teorie o úniku z laboratoře se časem rozplyne, přestože důkazy a interní odborné posudky svědčily o opaku; že virus pochází z laboratoře, a nikoli ze zvířete.

Stalo se tak v době, kdy byla laboratoř P4 ve Wuchanském institutu virologie, laboratoři pro biologickou bezpečnost v čínském městě Wu-chan, všeobecně považována za místo, kde se koronavirus poprvé objevil.

„Když si přečtete e-mail od Kristiana Andersena, který říká … ,člověk se musí dívat opravdu zblízka, aby viděl, že některé rysy [potenciálně] vypadají jako uměle vytvořené,‘“ zmínil moderátor Fox News Bret Baier. „A vy říkáte, že je to lesklý předmět a že to zmizí. Nevypadá to, že byste k tomu byli otevření.“

„Brete, vím, že jste dobrý člověk, znám vás dlouho,“ odpověděl Fauci. „Když vezmete skupinu e-mailů, kdy lidé uvažují a přemýšlejí nahlas, a zastavíte se u toho, a nepodíváte se na týdny úvah stejných lidí, kteří psali stejné e-maily … v publikované odborné literatuře vysvětlují, proč si mysleli, že jde o přirozený jev.“

Kontroverze

E-maily, které zveřejnili republikáni ve Sněmovně reprezentantů letos v lednu (pdf), však naznačují, že Fauci a malá skupina špičkových vědců se snažili prosazovat teorii přirozeného původu.

Andersen, virolog z kalifornského Scripps Research Institute, podle dokumentů zveřejněných na základě žádosti podle zákona o svobodném přístupu k informacím poslal v lednu 2020 Faucimu e-mail o možnosti, že virus byl vytvořen uměle.

Faucimu sdělil: „Neobvyklé rysy viru tvoří opravdu malou část genomu [< 0,1 %], takže je třeba se opravdu pozorně podívat na všechny sekvence, aby člověk viděl, že některé rysy [potenciálně] vypadají jako uměle vytvořené.“

O několik týdnů později Andersen publikoval studii, která tvrdila, že virus má přirozený původ, a údajně získal grant od Národního ústavu zdraví.

Fauci v květnu 2020 v rozhovoru pro National Geographic teorii o laboratorním úniku odmítl s tím, že důkazy „silně naznačují“ přirozený původ, ale o rok později od ní ustoupil a prohlásil, že „není přesvědčen“, že se virus vyvinul přirozeně.

Republikáni přislíbili, že pokud strana v listopadových průběžných volbách převezme kontrolu nad Kongresem, vyšetří Fauciho zapojení do zjevné snahy utnout narativy o možném úniku viru z laboratoře ve Wu-chanu.

Republikánský senátor Rand Paul řekl 20. července televizi Fox News, že Fauci by mohl být donucen vypovídat pod přísahou o původu viru a výzkumu zesílení funkce viru (gain of function), který jeho úřad údajně ve wuchanské laboratoři prováděl.

originálního článku newyorské redakce deníku The Epoch Times přeložil: MiC

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Tichý úpadek průmyslu v Německu pokračuje
Tichý úpadek průmyslu v Německu pokračuje

V loňském roce zažilo Německo skutečný průmyslový kolaps. Aritmeticky řečeno, každé tři minuty byl uzavřen jeden podnik. Jen malá část podniků podala návrh na insolvenci. Odumírání podniků již dlouho nahlodává jádro ekonomiky.

Javier Milei v Praze: Svoboda je klíč
Javier Milei v Praze: Svoboda je klíč

V Žofínském paláci v Praze dnes vystoupila celebrita světové politiky, ekonom a prezident Argentiny Javier Milei, který se s přítomnými podělil v několika desítkách minut o své myšlenky.

Bouřkový pilot-fotograf zachytil dechberoucí snímky nejintenzivnějších bouří z výšky 12 000 metrů
Bouřkový pilot-fotograf zachytil dechberoucí snímky nejintenzivnějších bouří z výšky 12 000 metrů

Bouřkový pilot-fotograf Santiago Borja, zachytil z výšky 12 000 metrů sérii dechberoucích snímků nejintenzivnějších bouří.

Assange se dohodl s úřady USA na přiznání a bude volný, píší agentury
Assange se dohodl s úřady USA na přiznání a bude volný, píší agentury

Zakladatel serveru WikiLeaks Julian Assange se dohodl s americkou justicí a hodlá se přiznat k porušení zákona o ochraně tajných informací.

Skoro polovina majitelů elektromobilů v USA zvažuje návrat ke „spalovákům“
Skoro polovina majitelů elektromobilů v USA zvažuje návrat ke „spalovákům“

Téměř polovina amerických řidičů elektromobilů zvažuje přechod zpět ke spalovacím motorům, zjistil spotřebitelský průzkum. Celosvětově je toto číslo nižší, přesto o návratu k benzínu a naftě uvažuje skoro třetina dotázaných.