Dr. Anthony Fauci říká, že je otevřený tvrzení, že koronavirus mohl uniknout z čínské laboratoře, přestože dlouhodobě tvrdí, že virus má přirozený původ.

„Máme otevřenou mysl, ale velmi to vypadá, že šlo o přirozený výskyt, ale člověk si zachovává otevřenou mysl,“ sdělil Fauci 23. července televizi Fox News. Ředitel amerického Národního institutu pro alergie a infekční nemoci tvrdil, že další tvrzení ohledně teorie o úniku z laboratoře „neznamená, že pro ni existuje více důkazů“.

Hlavní lékařský poradce prezidenta Joea Bidena byl během rozhovoru dotázán na své komentáře k e-mailu, které pronesl před dvěma lety a v nichž tvrdil, že teorie o úniku z laboratoře se časem rozplyne, přestože důkazy a interní odborné posudky svědčily o opaku; že virus pochází z laboratoře, a nikoli ze zvířete.

Stalo se tak v době, kdy byla laboratoř P4 ve Wuchanském institutu virologie, laboratoři pro biologickou bezpečnost v čínském městě Wu-chan, všeobecně považována za místo, kde se koronavirus poprvé objevil.

„Když si přečtete e-mail od Kristiana Andersena, který říká … ,člověk se musí dívat opravdu zblízka, aby viděl, že některé rysy [potenciálně] vypadají jako uměle vytvořené,‘“ zmínil moderátor Fox News Bret Baier. „A vy říkáte, že je to lesklý předmět a že to zmizí. Nevypadá to, že byste k tomu byli otevření.“

„Brete, vím, že jste dobrý člověk, znám vás dlouho,“ odpověděl Fauci. „Když vezmete skupinu e-mailů, kdy lidé uvažují a přemýšlejí nahlas, a zastavíte se u toho, a nepodíváte se na týdny úvah stejných lidí, kteří psali stejné e-maily … v publikované odborné literatuře vysvětlují, proč si mysleli, že jde o přirozený jev.“

Kontroverze

E-maily, které zveřejnili republikáni ve Sněmovně reprezentantů letos v lednu (pdf), však naznačují, že Fauci a malá skupina špičkových vědců se snažili prosazovat teorii přirozeného původu.

Andersen, virolog z kalifornského Scripps Research Institute, podle dokumentů zveřejněných na základě žádosti podle zákona o svobodném přístupu k informacím poslal v lednu 2020 Faucimu e-mail o možnosti, že virus byl vytvořen uměle.

Faucimu sdělil: „Neobvyklé rysy viru tvoří opravdu malou část genomu [< 0,1 %], takže je třeba se opravdu pozorně podívat na všechny sekvence, aby člověk viděl, že některé rysy [potenciálně] vypadají jako uměle vytvořené.“

O několik týdnů později Andersen publikoval studii, která tvrdila, že virus má přirozený původ, a údajně získal grant od Národního ústavu zdraví.

Fauci v květnu 2020 v rozhovoru pro National Geographic teorii o laboratorním úniku odmítl s tím, že důkazy „silně naznačují“ přirozený původ, ale o rok později od ní ustoupil a prohlásil, že „není přesvědčen“, že se virus vyvinul přirozeně.

Republikáni přislíbili, že pokud strana v listopadových průběžných volbách převezme kontrolu nad Kongresem, vyšetří Fauciho zapojení do zjevné snahy utnout narativy o možném úniku viru z laboratoře ve Wu-chanu.

Republikánský senátor Rand Paul řekl 20. července televizi Fox News, že Fauci by mohl být donucen vypovídat pod přísahou o původu viru a výzkumu zesílení funkce viru (gain of function), který jeho úřad údajně ve wuchanské laboratoři prováděl.

originálního článku newyorské redakce deníku The Epoch Times přeložil: MiC