Michal Cabejšek

25. 7. 2022

Aktualizace 26.7. 17:30

Kvůli stále se šířícímu požáru lesního porostu v Národním parku České Švýcarsko u obce Hřensko bylo v úterý povoláno 86 hasičských jednotek čítajících přes 150 hasičů, pomáhají také dvě hasičská letadla a čtyři policejní vrtulníky. Většina obyvatel obce Hřensko a Mezná musela být přes noc evakuována do Děčína.

Mluvčí hasičů Zdeněk Hošák pro ČTK uvedl, že hasičům sice pomohly ranní bouřky, situaci však ztěžují vysoké teploty předchozích dnů spojené s extrémním suchem. V Čechách totiž spadlo dle meteorologů výrazně méně srážek než na zbytku území. Velitel zásahu Martin Laníček ráno v České televizi uvedl, že požár je asi na 30 hektarech.

Na místo přijel i premiér Petr Fiala s ministrem vnitra Vítem Rakušanem a generálním ředitelem hasičů Vladimírem Vlčkem. Dle ČTK včetně pomoci koordinace z německé strany, přislíbili pomoc i Slovensko s vrtulníkem a přístroji k hašení, čeká se také na přílet helikoptéry s Polska a Itálie slíbila pomoc v podobě speciálních hasicích letounů. Dle Vlčka by tak ve středu mohlo na místě hasit až sedm vrtulníků. Dodal, že jde o maximum, aby bylo možné provozovat letový provoz bezpečně.

Hasiči museli už v pondělí evakuovat 80 lidí z Pravčické brány a 60 lidí z tábora v Dolském Mlýnu. Požár se rozšířil i na německou stranu a večer se přiblížil i k Hřensku. Prioritou přes noc bylo zabránit rozšíření ohně do obce. Lidé jsou postupně evakuováni i z okolních obcí okolo Hřenska. Byla rovněž nařízena evakuace budov na pravém břehu Kamenice až k hranici se SRN. Dále byl evakuován letní dětský tábor Ferdinand, kde děti a jejich doprovod byly převezeny na státní hranici a předány německým kolegům.

„Dorazil jsem domů. Situace venku je naprosto šílená. Tohle jsem viděl jen v katastrofických filmech. Vydrží Sokolí hnízdo do rána? Nejspíš ne. Soutěsky, Janov, Hřensko… Ráno se budu bát vzbudit,“ líčí situaci v komentářích na Twitteru jeden z místních obyvatel. „Mně tady nad hlavou lítají vrtulníky, je mi z toho smutno,“ pokračuje další komentátorka. „Já se bojím jít spát. Tady na Vlčí hoře je už tolik kouře, že jsem musela zavřít okna. Zítra odpoledne má navíc foukat silný vítr,“ vyjádřila své obavy paní Marie.

Nadační fond pomoci zároveň spustil sbírku na pomoc pro obyvatele Hřenska.

Vzhledem k povětrnostním podmínkám lze cítit kouř od požáru i na desítky až stovky kilometrů daleko. Od úterního rána hasiči evidovali v Libereckém kraji, Pardubickém kraji, Praze ad. velký počet volání s nahlášením zápachu kouře.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Bývalí senátoři opět navrhli trestnost propagace komunistické ideologie
Bývalí senátoři opět navrhli trestnost propagace komunistické ideologie

Zařadit propagaci komunistické ideologie mezi trestné činy opět navrhli bývalí senátoři Martin Mejstřík a Jaromír Štětina, kteří s podobnou snahou v letech 2006 a 2008 neuspěli.

Netanjahu předložil první oficiální plán Izraele na poválečné uspořádání v Gaze
Netanjahu předložil první oficiální plán Izraele na poválečné uspořádání v Gaze

Počítá s izraelskou bezpečnostní kontrolou nad tímto palestinským územím, jež dosud ovládá radikální hnutí Hamás, a s civilní samosprávou prostřednictvím nezávislých palestinských zástupců.

Donald Trump podle očekávání vyhrál republikánské primárky v Jižní Karolíně
Donald Trump podle očekávání vyhrál republikánské primárky v Jižní Karolíně

Donald Trump podle očekávání vyhrál republikánské primárky v Jižní Karolíně, a přiblížil se tak zase o něco republikánské nominaci na prezidenta.

Češi vloni spotřebovali o 4,1 % méně elektřiny, může za to i počasí
Češi vloni spotřebovali o 4,1 % méně elektřiny, může za to i počasí

Čistá (netto) spotřeba elektřiny dosáhla celkové hodnoty 57,8 TWh, což je nejméně za 14 let, uvedl Energetický regulační úřad ve své tiskové zprávě. Meziročně se spotřeba snížila o 4,1 %. Výroba elektřiny vloni klesla takřka o 10 procent.

Mozek zamilovaných: Nová studie odhaluje, proč nás láska může ovládnout
Mozek zamilovaných: Nová studie odhaluje, proč nás láska může ovládnout

Láska zanechává v mozku chemický otisk, který je poháněn dopaminem – dokonce i myšlenka na toho, koho...