Aktualizace 26.7. 17:30

Kvůli stále se šířícímu požáru lesního porostu v Národním parku České Švýcarsko u obce Hřensko bylo v úterý povoláno 86 hasičských jednotek čítajících přes 150 hasičů, pomáhají také dvě hasičská letadla a čtyři policejní vrtulníky. Většina obyvatel obce Hřensko a Mezná musela být přes noc evakuována do Děčína.

Mluvčí hasičů Zdeněk Hošák pro ČTK uvedl, že hasičům sice pomohly ranní bouřky, situaci však ztěžují vysoké teploty předchozích dnů spojené s extrémním suchem. V Čechách totiž spadlo dle meteorologů výrazně méně srážek než na zbytku území. Velitel zásahu Martin Laníček ráno v České televizi uvedl, že požár je asi na 30 hektarech.

Na místo přijel i premiér Petr Fiala s ministrem vnitra Vítem Rakušanem a generálním ředitelem hasičů Vladimírem Vlčkem. Dle ČTK včetně pomoci koordinace z německé strany, přislíbili pomoc i Slovensko s vrtulníkem a přístroji k hašení, čeká se také na přílet helikoptéry s Polska a Itálie slíbila pomoc v podobě speciálních hasicích letounů. Dle Vlčka by tak ve středu mohlo na místě hasit až sedm vrtulníků. Dodal, že jde o maximum, aby bylo možné provozovat letový provoz bezpečně.

Hasiči museli už v pondělí evakuovat 80 lidí z Pravčické brány a 60 lidí z tábora v Dolském Mlýnu. Požár se rozšířil i na německou stranu a večer se přiblížil i k Hřensku. Prioritou přes noc bylo zabránit rozšíření ohně do obce. Lidé jsou postupně evakuováni i z okolních obcí okolo Hřenska. Byla rovněž nařízena evakuace budov na pravém břehu Kamenice až k hranici se SRN. Dále byl evakuován letní dětský tábor Ferdinand, kde děti a jejich doprovod byly převezeny na státní hranici a předány německým kolegům.

„Dorazil jsem domů. Situace venku je naprosto šílená. Tohle jsem viděl jen v katastrofických filmech. Vydrží Sokolí hnízdo do rána? Nejspíš ne. Soutěsky, Janov, Hřensko… Ráno se budu bát vzbudit,“ líčí situaci v komentářích na Twitteru jeden z místních obyvatel. „Mně tady nad hlavou lítají vrtulníky, je mi z toho smutno,“ pokračuje další komentátorka. „Já se bojím jít spát. Tady na Vlčí hoře je už tolik kouře, že jsem musela zavřít okna. Zítra odpoledne má navíc foukat silný vítr,“ vyjádřila své obavy paní Marie.

Nadační fond pomoci zároveň spustil sbírku na pomoc pro obyvatele Hřenska.

Vzhledem k povětrnostním podmínkám lze cítit kouř od požáru i na desítky až stovky kilometrů daleko. Od úterního rána hasiči evidovali v Libereckém kraji, Pardubickém kraji, Praze ad. velký počet volání s nahlášením zápachu kouře.