Světová zdravotnická organizace (WHO) jmenovala vědkyni z Komunistické strany Británie do čela své Technické poradní skupiny pro behaviorální poznatky a vědu o zdraví.

67-letá Susan Michieová je profesorkou psychologie zdraví na University College London, kde vede Centrum pro změnu chování, a také přední členkou Vědecké poradní skupiny pro mimořádné události (SAGE), která působí při britské vládě. Toto uskupení v současnosti radí britské vládě, jak postupovat při covidové pandemii.

Michieová, která je již 41 let členkou Komunistické strany Británie, je známá svými kontroverzními názory na povinné nošení roušek během pandemie covidu-19.

Rouška navždy?

Během rozhovoru pro Channel 5 News to působilo, jako by lidem radila nosit roušku navždy.

„A třetí věc je chování lidí. To znamená chování, které spočívá v bezpečném odstupu, v tom, že … zajistíme [uvnitř] dobré větrání, nebo pokud není, nosíme na obličeji roušku a [dodržujeme] hygienu rukou a povrchů… Budeme je muset udržovat dlouhodobě, a to bude dobré nejen u covidu, ale také pro snížení výskytu dalších [nemocí],“ řekla.

Na otázku, co míní slovem „dlouhodobě“, odvětila: „Myslím, že do jisté míry navždy.“

Michieová později kritizovala média za to, že o jejích komentářích informovala bez kontextu, a svůj postoj rozvedla v rozhovoru pro UnHerd.

„Myslím, že je dobré udržet si takové chování, které můžeme podle potřeby zapnout nebo vypnout,“ řekla.

Jejím hlavním cílem je změna chování, aby si lidé zvykli nosit roušky a mohli si je během covidové nebo jiné pandemie nasazovat a sundávat bez psychického odporu, vysvětluje vědkyně.

Michieová se vloni vyhnula otázce, zda její postoj ke státem nařízenému nošení roušek souvisí s jejím členstvím v komunistické straně, když se jí na to ptali v pořadu Good Morning Britain.

V pořadu se probírala veřejná debata o tom, zda nechat nošení roušek na vlastním uvážení každého jedince, nebo je nadále vynucovat. Michieová zde potvrdila, že je podle ní správné, aby stát lidem říkal, co je pro občany bezpečné a rizikové, a určoval jim, jak se před případnými riziky chránit.

anglického originálu newyorské redakce The Epoch Times přeložil O. H.