29. 7. 2022

Americká ekonomika, resp. hrubý domácí produkt, se propadl i ve druhém čtvrtletí. Zatímco se v takovém případě obvykle mluví o recesi, vláda Joea Bidena se snaží tradiční definici „zaonačit“. Co říkají na trend americké ekonomiky osobnosti a ekonomové?

Ve čtvrtek vydal americký Úřad pro ekonomické analýzy (spadající pod ministerstvo obchodu) dlouho očekávaný první odhad výkonu americké ekonomiky ve druhém čtvrtletí. Dle úřadu se HDP oproti prvnímu čtvrtletí propadl o 0,9 %. Pokles navázal na neúspěšné první čtvrtletí, kdy HDP zaznamenal propad o 1,6 %.

Za 102 dní se budou v USA konat tzv. midterms (průběžné) volby, ve kterých se bude obměňovat celá Sněmovna reprezentantů a třetina Senátu. Dle nedávných volebních odhadů mají zatím navrch republikáni, dokonce až o 10 % (momentálně drží ve sněmovně nadpoloviční většinu demokraté a v Senátu jsou křesla vyrovnaná). Za poslední rok a půl ztratil na popularitě i prezident Biden. Zůstává jen sledovat, zda vývoj HDP ovlivní preference amerických voličů.

Snaha o úpravu definice „recese“ a zlehčení situace

Většina ekonomů ještě donedávna pracovala s pojmem „recese“ jako se dvěma po sobě jdoucími čtvrtletími poklesu HDP.

Recesi ve Spojených státech oficiálně vyhlašuje výbor ekonomů Národního úřadu pro ekonomický výzkum (NBER). NBER definuje recesi jako „výrazný pokles ekonomické aktivity, který je rozšířen napříč ekonomikou a který trvá déle než několik měsíců“.

Nicméně, Rada ekonomických poradců Bílého domu se před týdnem snažila zavedenou praxi zpochybnit s odkazem na úvahu Bílého domu z 21. července o tom, kdy je ekonomika v recesi. Na místě je zmínka, že jeden z členů Rady, Jared Bernstein, ještě loni v září tvrdil pro magazín Foreign Affairs, že recese se normálně definuje jako „dvě po sobě jdoucí čtvrtletí poklesu růstu“.

Podle Bílého domu by se recese měla určovat a „vycházet z komplexního pohledu na údaje“, a to tak, že se zohlední trh práce, spotřebitelské a podnikatelské výdaje, průmyslová výroba a ziskovost, na rozdíl od údajů o hospodářském růstu pouze ve dvou čtvrtletích.

Republikáni v uplynulém týdnu snahu Bílého domu o bagatelizaci rizik recese a zpochybňování běžné definice kritizovali.

Během úterního brífinku poradce Národní ekonomické rady Brian Deese sdělil novinářům: „Dvě záporná čtvrtletí růstu HDP nejsou technickou definicí recese.“ Nicméně, v roce 2008 Deese poznamenal, že „ekonomové mají technickou definici recese, což jsou dvě po sobě jdoucí čtvrtletí záporného růstu“.

Někteří ekonomové se tentokrát od tradičního pojetí recese odklání a obdobně reagují i vládě nakloněná média jako CNN, Washington Post či NY Times. „Hrají hru na to, jestli jsme v tom, nebo nejsme. A to je úplně mimo mísu. A protože to lidé prožívají, vědí, že média jsou mimo,“ řekl na Fox News Brian Brenberg, profesor obchodu a ekonomie na The King’s College na Manhattanu. „Proto to poškozuje jejich důvěryhodnost, protože to není teoretické. Je to velmi praktické.“

Názory na ekonomickou situaci

Prezident Biden reagoval na čtvrteční zveřejnění výsledků HDP slovy: „Po loňském historickém hospodářském růstu – a po obnovení všech pracovních míst v soukromém sektoru ztracených během pandemické krize – není překvapením, že ekonomika zpomaluje, když Fed používá nástroje ke snížení inflace.“

Dodal také, že „ale i když čelíme historickým globálním výzvám, jsme na správné cestě a tímto přechodným obdobím projdeme silnější a bezpečnější“. Biden poté uvedl, že americký trh práce „zůstává historicky silný“ a „spotřebitelské výdaje nadále rostou“.

Mohamed A. El-Erian, prominentní ekonom, bývalý úředník Obamovy administrativy a rektor Queens‘ College na univerzitě v Cambridgi, řekl, že čísla ukazují, že „ekonomika oslabuje mnohem rychleji, než většina lidí očekávala“.

Na Twitteru pak sdělil, že kombinace poklesu HDP spolu s mírným nárůstem žádostí o podporu v nezaměstnanosti a vysokou inflací znamená „prohloubení stagflace a blikající červená recese“.

Den před vyhlášením oficiálních výsledků řekl šéf Fedu (americké centrální banky) Jerome Powell, že „si nemyslím, že USA jsou v současné době v recesi, a to z toho důvodu, že existuje příliš mnoho oblastí ekonomiky, kterým se daří příliš dobře“, a obzvláště poukázal na silný trh práce.

Související témata

Přečtěte si také

Evropský soud rozhodl, že Švýcarsko porušilo lidská práva občanů svou nečinností v oblasti změny klimatu
Evropský soud rozhodl, že Švýcarsko porušilo lidská práva občanů svou nečinností v oblasti změny klimatu

Evropský soud pro lidská práva rozhodl, že švýcarská vláda porušila lidská práva svých občanů, protože nepřijala dostatečná opatření na jejich ochranu před klimatickými riziky. Úterní rozhodnutí soudu ve francouzském Štrasburku je vítězstvím spolku Verein KlimaSeniorinnen Schweiz.

Budou země EU posílat migranty do třetích zemí po vzoru Itálie?
Budou země EU posílat migranty do třetích zemí po vzoru Itálie?

„Uvidíme, zda vůbec se Itálii bude dařit žadatele o azyl přemísťovat do Albánie. Uvidíme, zda bude plánovaná kapacita přijímacích středisek v Albánii dostačovat. Také bude zajímavé sledovat, zda a jak bude Albánie bránit odmítnutým migrantům v útěku z Albánie do zemí EU.“

„Tohle není můj přítel. Je to jiný člověk!“ Soudní případ dvojí identity
„Tohle není můj přítel. Je to jiný člověk!“ Soudní případ dvojí identity

Přinášíme zajímavý případ ze soudní síně, který se točí kolem vystěhování a údajné dvojí identity.

Místo hasicího přístroje speciální deka. Vědci z Univerzity Karlovy představili svůj nový vynález
Místo hasicího přístroje speciální deka. Vědci z Univerzity Karlovy představili svůj nový vynález

Univerzita Karlova jménem své dceřiné společnosti Charles University Innovations Prague a firmy Walk on Water představila 10. dubna svůj poslední vynález –hasební deku nemající obdoby.

Rodiče si nepřipouštějí zdravotní následky nadváhy u dětí, upozorňují pediatři
Rodiče si nepřipouštějí zdravotní následky nadváhy u dětí, upozorňují pediatři

Problém s váhou, který umocnila koronavirová pandemie, má stále asi čtvrtina dětí. Praxe lékařů nenasvědčuje tomu, že by se situace zlepšila, spíše naopak.