Mimi Nguyen Ly

1. 8. 2022

Největší světová chemická společnost, německá BASF, se chystá ještě více snížit výrobu čpavku – klíčové složky hnojiv – kvůli rostoucím cenám zemního plynu.

„Snižujeme výrobu v závodech, které vyžadují velké objemy zemního plynu, jako v těch na výrobu čpavku,“ uvedl generální ředitel BASF Martin Brudermueller v telefonátu pro média 27. července po zveřejnění výsledků společnosti za druhé čtvrtletí.

Poprvé snížila společnost BASF výrobu čpavku v září 2021 ve své centrále v německém Ludwigshafenu a také ve velkém chemickém komplexu v belgických Antverpách.

Aby koncern zamezil výpadkům v dodávkách, bude část čpavku nakupovat od externích dodavatelů, uvedl Brudermueller.

Čpavek je klíčovou složkou při výrobě hnojiv a hraje také klíčovou roli při výrobě plastů. Při jeho produkci vzniká jako vedlejší produkt také vysoce čistý oxid uhličitý, který potřebuje masný průmysl a výroba perlivých nápojů.

Chemické společnosti jsou v Německu největšími průmyslovými odběrateli zemního plynu a čpavek je v tomto odvětví nejnáročnějším produktem na spotřebu plynu. Výroba čpavku se obvykle podílí asi na 4,5 % celkové spotřeby zemního plynu v německém průmyslu.

Největší německý výrobce čpavku, společnost SKW Piesteritz, a čtvrtý největší výrobce, společnost Ineos, nezávisle na sobě uvedly, že nemohou vyloučit omezení výroby v souvislosti s přerušením dodávek ruského plynu.

Na rozdíl od mnoha evropských zemí nemá Německo žádné přístavní terminály na zkapalněný zemní plyn, které by nahradily ruský potrubní plyn. To znamená, že společnosti jsou pod tlakem, aby v případě dalšího omezení dodávek plynu činnosti náročné na plyn omezily.

Ruský producent plynu Gazprom začal 27. července prostřednictvím plynovodu Nord Stream 1, hlavního zdroje dodávek ruského plynu do Evropy, snižovat dodávky plynu do regionu. Dodávky byly sníženy na pouhou pětinu, tj. 20 % celkové kapacity plynovodu. K poklesu došlo poté, co byl plynovod 21. července znovu spuštěn po plánované desetidenní odstávce na údržbu.

Ve snaze zvýšit energetickou bezpečnost regionu oznámila Evropská unie 26. července „dobrovolné snížení“ poptávky po zemním plynu na zimu o 15 procent.

Brudermueller uvedl, že v roce 2023 zemědělci zaplatí za hnojiva více a jejich dostupnost může být horší.

„Hlavní využití čpavku je na hnojiva, a tedy potažmo pro produkci potravin. Pro letošní rok to nebude problém, protože všichni zemědělci už hnojiva nakoupili a použili je na svých polích. Sklizeň již probíhá,“ řekl. „Příští dostupnost bude horší, protože nebudou kapacity, a další je cena. Ceny hnojiv prudce rostou.“

„A pak budou zemědělci nuceni šetřit a budou na svém poli používat jen minimum hnojiv. Může to také znamenat, že úroda bude menší. Pokud nastanou problémy s počasím, [vyústí to] v situaci, kdy bude nedostatek důležitých plodin.“

Poznamenal také, že chudší země na konci potravinového řetězce budou čelit značným problémům.

Překlad původního článku: J. S.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Bývalí senátoři opět navrhli trestnost propagace komunistické ideologie
Bývalí senátoři opět navrhli trestnost propagace komunistické ideologie

Zařadit propagaci komunistické ideologie mezi trestné činy opět navrhli bývalí senátoři Martin Mejstřík a Jaromír Štětina, kteří s podobnou snahou v letech 2006 a 2008 neuspěli.

Netanjahu předložil první oficiální plán Izraele na poválečné uspořádání v Gaze
Netanjahu předložil první oficiální plán Izraele na poválečné uspořádání v Gaze

Počítá s izraelskou bezpečnostní kontrolou nad tímto palestinským územím, jež dosud ovládá radikální hnutí Hamás, a s civilní samosprávou prostřednictvím nezávislých palestinských zástupců.

Donald Trump podle očekávání vyhrál republikánské primárky v Jižní Karolíně
Donald Trump podle očekávání vyhrál republikánské primárky v Jižní Karolíně

Donald Trump podle očekávání vyhrál republikánské primárky v Jižní Karolíně, a přiblížil se tak zase o něco republikánské nominaci na prezidenta.

Češi vloni spotřebovali o 4,1 % méně elektřiny, může za to i počasí
Češi vloni spotřebovali o 4,1 % méně elektřiny, může za to i počasí

Čistá (netto) spotřeba elektřiny dosáhla celkové hodnoty 57,8 TWh, což je nejméně za 14 let, uvedl Energetický regulační úřad ve své tiskové zprávě. Meziročně se spotřeba snížila o 4,1 %. Výroba elektřiny vloni klesla takřka o 10 procent.

Mozek zamilovaných: Nová studie odhaluje, proč nás láska může ovládnout
Mozek zamilovaných: Nová studie odhaluje, proč nás láska může ovládnout

Láska zanechává v mozku chemický otisk, který je poháněn dopaminem – dokonce i myšlenka na toho, koho...