Cathy He

5. 8. 2022

Forenzní analýza prokázala, že Wuchanský institut virologie (WIV) geneticky manipuloval s virem Nipah, vysoce smrtícím patogenem, čímž porušil mezinárodní Úmluvu o zákazu biologických zbraní, uvedl na slyšení amerického Senátu 3. srpna Dr. Steven Quay.

Podle Dr. Quaye, generálního ředitele společnosti Atossa Therapeutics, bylo toto zjištění dalším důkazem, že v kontroverzní wuchanské laboratoři probíhal výzkum „gain of function“ (GoFR – výzkum genetické modifikace s cílem zvýšení účinnosti či nabytí funkce/vlastnosti organismu/viru). Experimenty dle něj nakonec vyústily v pandemii covidu-19 únikem z WIV.

Quay uvedl, že on a další vědci provedli zkoumání vzorků od pacientů s covidem-19 z prosince 2019, které sekvencoval a zveřejnil WIV. Díky této analýze, publikované v preprintovém článku, který nebyl recenzován, našli 20 neočekávaných kontaminantů, které jsou podle jeho týmu důkazem o jiném výzkumu prováděném v laboratoři.

„U 19 z těchto 20 neočekávaných kontaminantů jsme pak našli publikovaný výzkum z předchozích dvou let, který potvrdil, že laboratoř na těchto neočekávaných genech skutečně pracovala,“ uvedl v písemném svědectví (pdf) před slyšením o GoFR, které uspořádal senátní Podvýbor pro dohled nad novými hrozbami a výdaji. Slyšení se zúčastnili pouze republikánští členové podvýboru.

Tím jediným kontaminantem, který nebyl publikován v dokumentech WIV, byly dle Quaye kousky DNA viru Nipah.

„Je to nejnebezpečnější výzkum, s jakým jsem se kdy setkal,“ uvedl v písemném svědectví.

Virus Nipah má smrtelnost více než 60 procent, což je více než u eboly, ačkoli je ve srovnání s ní méně přenosný, protože se nepřenáší vzduchem, uvedl při slyšení. Virus Nipah je také asi 60krát smrtelnější než virus SARS-CoV-2, který způsobuje covid-19.

„[Při] laboratorní infekci modifikovaným virem Nipah by pandemie covidu-19 vypadala jako procházka růžovým sadem,“ řekl Quay.

Tento druh syntetické biologie je podle něj porušením mezinárodního práva. „Rozebrání viru Nipah a jeho opětovné složení je ve skutečnosti v rozporu s Úmluvou o biologických zbraních,“ řekl Quay v rozhovoru pro The Epoch Times před slyšením.

Wuhanská laboratoř

Quay při slyšení uvedl řadu důkazů, které podle něj ukazují na to, že původcem šíření covidu-19 je únik z laboratoře WIV.

Patří mezi ně skutečnost, že veřejná databáze WIV obsahující 22 000 vzorků a virových sekvencí byla 12. září 2019, tedy ještě před vypuknutím pandemie COVID-19, vyřazena z provozu. Zatímco zařízení uvedlo, že se tak stalo kvůli kybernetickým hackerům, Quay tento čin označil za „podezřelý“ a domnívá se, že databáze byla vyřazena z provozu, aby byly odstraněny důkazy o blízkých prekurzorech covidu-19, které by byly „kouřící zbraní“ ukazující, že virus unikl z laboratoře.

Vypíchl také, že WIV je předním světovým centrem pro studium koronavirů, a poznamenal, že před rokem 2019 měla wuchanská laboratoř na kontě 65 procent všech publikovaných výzkumů v této oblasti.

„Téměř deset let chodili do netopýřích jeskyní po celé Číně a … také do Afriky, 20 návštěv ročně pro přenos těchto vzorků zpět do laboratoře,“ řekl Quay při slyšení. „Měli největší sbírku prvotních materiálů z přírody, na kterých pak prováděli GoFR.“

„Domnívám se, že právě souběh těchto dvou činností … přivážení věcí z netopýřích jeskyní a GoFR, vedl k pandemii.“

WIV opakovaně popírá, že by byl zdrojem pandemie a čínský režim vytrvale odmítal transparentní přístup k laboratoři a jejím záznamům externím autoritám, což v podstatě znemožnilo nezávislé prošetření této hypotézy.

Americké ministerstvo zahraničí v lednu 2021 se svých poznatcích týkajících se WIV uvádí, že výzkumníci WIV začali již v roce 2016 provádět experimenty s virem RaTG13, který byl identifikován jako geneticky nejblíže podobný viru SARS-CoV-2.

Kromě toho, že „se podílel na GoFR za účelem vytvoření chimérických virů“, provádí WIV podle amerického MZ minimálně od roku 2017 tajný výzkum pro čínskou armádu s pokusy na laboratorních zvířatech.

Překlad původního článku americké redakce: J. S.

Související články

Přečtěte si také

Vědci chtějí zdokonalit AI pomocí uměle vypěstovaných lidských mozkových buněk
Vědci chtějí zdokonalit AI pomocí uměle vypěstovaných lidských mozkových buněk

Dochází k propojování lidského s umělým. Švýcarský startup vyvinul procesor z uměle vypěstovaných lidských mozkových buněk. Australští vědci pomocí takových buněk zdokonalují AI.

Stále více lidí se odvrací od zpravodajství, mladší generace mění stereotyp, ukazuje průzkum
Stále více lidí se odvrací od zpravodajství, mladší generace mění stereotyp, ukazuje průzkum

Stále více lidí se aktivně vyhýbá zpravodajství, protože ho považují za depresivní či nudné. K fenoménu v posledních letech mohly přispět pandemie covidu-19, ruská invaze na Ukrajinu nebo válka v Pásmu Gazy.

Ceny v zemědělství dál klesají. Data z České republiky vévodí evropským statistikám
Ceny v zemědělství dál klesají. Data z České republiky vévodí evropským statistikám

Podle údajů Eurostatu klesají ceny potravin v České republice nejrychlejším tempem ze všech zemí Evropské unie.

Unijní lídři budou řešit nejvyšší posty v EU, nejspíš podpoří von der Leyenovou
Unijní lídři budou řešit nejvyšší posty v EU, nejspíš podpoří von der Leyenovou

Vzhledem k vítězství Evropské lidové strany (EPP) by měla funkci předsedkyně Evropské komise obhájit Ursula von der Leyenová.

Většina zemí na summitu ve Švýcarsku označila celistvost Ukrajiny za základ míru
Většina zemí na summitu ve Švýcarsku označila celistvost Ukrajiny za základ míru

Osmdesát zemí světa dnes společně vyzvalo, aby "územní celistvost" Ukrajiny byla základem jakékoli dohody o ukončení ruské agrese.