Čínský režim uspořádal v pondělí další vojenské manévry v okolí Tchaj-wanu v reakci na další setkání amerických zákonodárců s tchajwanskou prezidentkou Tsai Ing-wen.
Pětičlenná delegace amerického Kongresu vedená senátorem Edem Markeym (Demokraté) dorazila do Tchaj-peje v neděli pozdě večer. Jejich neohlášená dvoudenní cesta navázala na návštěvu předsedkyně Sněmovny reprezentantů USA Nancy Pelosiové, která vyvolala hněv Komunistické strany Číny (KS Číny).
Čínská armáda uspořádala „společné manévry bojové připravenosti více útvarů“ a „skutečná bojová cvičení“ v námořních a vzdušných prostorech poblíž Tchaj-wanu, uvedl mluvčí čínského ministerstva obrany Wu Čchien v prohlášení z 15. srpna.
Nové manévry byly „rozhodnou odpovědí a formálním odstrašením americko-tchajwanského spiknutí“, pokračoval Wu a dodal: „Čínská lidová osvobozenecká armáda (PLA) pokračuje ve výcviku a přípravě na válku.“
Komunistický režim v Pekingu považuje samosprávný ostrov za své území, které může v případě potřeby obsadit silou. Je také proti jakýmkoliv mezinárodním vztahům mezi Tchaj-wanem a vládami ostatních zemí světa, které by mohly de facto naznačovat jeho nezávislý status ostrovního státu.
Prohlášení přichází poté, co KS Číny sklidila mezinárodní odsouzení za to, že využila návštěvu Pelosiové na začátku srpna jako záminku k zahájení série vystupňovaných vojenských operací. Tato cvičení zahrnovala vojenská cvičení s ostrou střelbou a odpálení několika balistických raket nad Tchaj-wanem.
Od 17 hodin místního času 15. srpna informovalo tchajwanské ministerstvo národní obrany o pěti čínských vojenských lodích a 30 letadlech v Tchajwanském průlivu a jeho okolí.
Prezidentka Tsai, která se ve svém úřadě v Tchaj-peji setkala s americkou delegací, uvedla, že „dlouhodobá vojenská cvičení“ Pekingu „značně ovlivnila regionální mír a stabilitu“.
„S mezinárodními spojenci úzce spolupracujeme, abychom pozorně sledovali vojenskou situaci,“ uvedla. „Zároveň děláme vše pro to, aby svět věděl, že Tchaj-wan je odhodlán chránit stabilitu a status quo v Tchajwanském průlivu.“
Americký senátor Markey znovu potvrdil demokraticky spravovanému ostrovu podporu Washingtonu.
„Máme morální povinnost udělat vše pro to, abychom zabránili zbytečnému konfliktu,“ řekl Markey prezidentce. „Tchaj-wan prokázal v náročných dobách neuvěřitelnou zdrženlivost a rozvahu.“
Překlad a redakční zkrácení původního článku: J. S.