Společnost Warner Bros Discovery a jeden z předních literárních agentů odsoudili výhrůžky, které zazněly na adresu autorky Harryho Pottera J. K. Rowlingové poté, co byl minulý pátek na veřejné přednášce v New Yorku pobodán spisovatel Salman Rushdie.

Společnost, která produkuje filmy o Harrym Potterovi, v neděli uvedla, že „důrazně odsuzuje“ výhrůžky adresované Rowlingové.

„Stojíme na její straně a na straně všech autorů, vypravěčů a tvůrců, kteří odvážně vyjadřují svou kreativitu a názory. Společnost WBD věří ve svobodu projevu, pokojnou diskusi a podporu těch, kteří nabízejí své názory ve veřejném prostoru,“ uvedla společnost v prohlášení, které získal server The Hollywood Reporter.

„V souvislosti s nesmyslným násilným činem v New Yorku jsme v myšlenkách se sirem Salmanem Rushdiem a jeho rodinou. Společnost důrazně odsuzuje jakoukoli formu vyhrožování, násilí nebo zastrašování v případech, kdy se názory, přesvědčení a myšlenky mohou lišit.“

Rushdie, jehož kniha „Satanské verše“ z roku 1988 vedla k výhrůžkám smrtí ze strany íránského režimu kvůli obsahu považovanému za rouhání se islámu, byl 12. srpna pobodán na pódiu při přednášce v New Yorku. Policie uvedla, že útočník údajně vtrhl na pódium.

Poté, co se Rowlingová dozvěděla o Rushdieho napadení, řekla, že se teď cítí „velmi špatně“, a doufá, že Rushdie „bude v pořádku“.

Jeden z uživatelů Twitteru jí odpověděl: „Neboj se, jsi další na řadě.“

„Nedošlo k porušení pravidel Twitteru“

Rowlingová se v souvislosti s výhrůžkou obrátila přímo na Twitter se slovy: „Existuje šance na nějakou podporu?“

Zástupci Twitteru na stížnost Rowlingové odpověděli, že výhrůžka podle jejich zjištění neporušuje pravidla Twitteru.

„Po přezkoumání dostupných informací jsme zjistili, že ve vámi nahlášeném obsahu nedošlo k porušení pravidel Twitteru,“ stálo v odpovědi Twitteru podle snímku obrazovky, který Rowlingová sdílela.

V dalším příspěvku britská autorka citovala pokyny Twitteru týkající se vyhrožování násilím, podle nichž uživatelé „nesmějí vyhrožovat násilím jednotlivci nebo skupině lidí“, ani oslavovat násilí nebo propagovat terorismus. Podle agentury ČTK byl tweet nakonec údajně stažen a účet vyhrožujícího byl pozastaven.

Rowlingová poděkovala lidem, kteří „posílali podpůrné zprávy“, a uvedla, že záležitost řeší skotská policie, která se podle ní „již zabývala jinými výhrůžkami“.

„Svoboda slova“

Literární agent Rowlingové Neil Blair rovněž odsoudil výhrůžku Rowlingové a útok na Rushdieho a řekl, že věří ve „svobodu slova“.

„Jakékoli vyhrožování nebo násilný čin proti autorům, spisovatelům a vypravěčům je odporný a bezohledný. Věřím ve svobodu projevu a pevně se solidarizuji s [Rowlingovou] a všemi spisovateli proti jakékoli hrozbě násilí. V tuto chvíli jsem v myšlenkách se sirem Salmanem Rushdiem a jeho rodinou,“ uvedl Blair v prohlášení.

Rowlingová, která je feministkou, se stala terčem útoků trans aktivistů za svou neochvějnou podporu práv biologických žen, která jsou podle ní podkopávána hnutím za práva transsexuálů.

Autorka Harryho Pottera je často obviňována z toho, že píše a podporuje komentáře a postoje namířené „proti trans osobám“, sama Rowlingová však uvedla, že její postoj je spíše ochranou práv biologických žen.

Rowlingová, která podle svých slov stojí „na levici“ politického spektra, označila „hnutí za genderovou identitu“ za „otevřenou misogynii“, která ohrožuje „práva žen a dívek“.

„Věřím, že ženy jsou náchylné k určitému poškození a mají specifické potřeby, a že feminismus je nezbytný k zajištění a ochraně našich práv,“ řekla Rowlingová během online diskuse o dokumentu z produkce The Daily Wire s názvem „Co je žena?“.

Přeloženo z původního článku newyorské redakce. Článek byl doplněn o informace z ČTK.