Eva Fu

23. 8. 2022

Americký exprezident Donald Trump podal 22. srpna návrh, v němž žádá federálního soudce, aby zakázal ministerstvu spravedlnosti přezkoumávat dokumenty zabavené v jeho rezidenci Mar-a-Lago, dokud pro tuto činnost nebude jmenován nezávislý dozor.

V prvním soudním návrhu Trumpova právního týmu od razie FBI v jeho rezidenci z 8. srpna advokáti 22. srpna požadovali jmenování „zvláštního dohledu“, podrobnější seznam odebraného inventáře a vrácení všech zabavených věcí, které se netýkaly příkazu k prohlídce.

Zvláštním dohledem jsou často jmenovaní vysloužilí právníci nebo soudci, a to v určitých případech, kdy existuje obava, že materiály zabavené úřady obsahují informace, které jsou chráněny ochrannou klauzulí mezi advokátem a klientem nebo jinou imunitní formou. Zvláštní dohled byl např. jmenován v roce 2018 ve věci bývalého Trumpova právníka Michaela Cohena, který se později v témže roce přiznal k daňovým únikům a dalším obviněním z trestných činů.

Agenti FBI zabavili „imunitou chráněné a/nebo potenciálně chráněné materiály“, jako jsou fotografie, ručně psané poznámky a několik Trumpových pasů, uvádí se v podání. Konstatuje se v něm také, že tyto materiály byly „mimo zákonný dosah již tak příliš obšírného příkazu“.

„Prosazování práva je štít, který chrání Američany. Nelze jej používat jako zbraň pro politické účely,“ napsali Trumpovi právníci v podání.

Advokáti tvrdili, že dokumenty jsou „‚chráněny imunitou‘, dokud se neprokáže opak“, takže je „bezpředmětné umožnit týmu žalobců, aby do nich nahlížel bez smysluplné ochrany“.

Trump po podání žaloby vydal písemné prohlášení na svém účtu na sociální síti Truth Social: „Toto vloupání, prohlídka a zabavení v Mar-a-Lago bylo nezákonné a protiústavní. A podnikáme všechny nezbytné kroky, abychom získali zpět dokumenty, které bychom jim předali i bez nutnosti odporné razie…“

Podle Trumpových právníků tři stránky potvrzení o převzetí majetku, které agenti FBI po sobě zanechali, poskytly jen málo podrobností o tom, co bylo z Mar-a-Lago odvezeno. Soupis, který byl odpečetěn 12. srpna, obsahuje podrobný seznam odvezených materiálů, včetně 27 krabic a 11 sad dokumentů, které mají různá označení stupně utajení. Většina položek má obecný popis, například „krabice označená A-1“ a „různé tajné dokumenty“.

Mluvčí ministerstva spravedlnosti v prohlášení pro zpravodajské agentury sdělil, že „ministerstvo si je vědomo návrhu podaného dnes večer. Spojené státy svou odpověď podají u soudu.“

Federální soudce Bruce Reinhart 22. srpna vydal separátní rozhodnutí, že američtí vládní úředníci nepředložili dostatečné důkazy k tomu, aby čestné prohlášení podané na podporu příkazu k prohlídce – které obsahuje důvody ministerstva spravedlnosti odůvodňující prohlídku – nebylo zveřejněno. Ministerstvo spravedlnosti tvrdilo, že dokument vyžaduje rozsáhlé redakční úpravy, aby byly chráněny zpravodajské zdroje a integrita probíhajícího vyšetřování.

Reinhart nařídil ministerstvu spravedlnosti, aby navrhlo, jaké informace si přeje v dokumentu utajit. Termín předložení je stanoven na poledne 25. srpna.

„V tuto chvíli nemohu říci, zda částečné redakce budou tak rozsáhlé, že by vedly ke zveřejnění bezvýznamného dokumentu, ale k tomuto závěru mohu nakonec dospět po dalším vyslechnutí vlády,“ uvedl Reinhart v pondělním rozhodnutí.

Překlad a redakční zkrácení původní zprávy: J. S.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Budeme muset přijímat uprchlíky? Ne, ale…
Budeme muset přijímat uprchlíky? Ne, ale…

Budeme muset povinně přijímat migranty, kteří do EU proudí, nebo ne? Jak je to s kvótami? Zabere migrační pakt proti náporu běženců?

Národní klimaticko-energetický plán byl sestaven diletantsky, říká energetický stratég
Národní klimaticko-energetický plán byl sestaven diletantsky, říká energetický stratég

„Já jsem v životě nezažil takovou aroganci, s jakou je tento (NKEP) připravován. A tak diletantně!“ prohlásil na konferenci „Green Deal s rozumem“ Jiří Feist.

Evropa zapomněla na své kořeny. Jede na dotacích a dává přednost boji s CO2 před bezpečností, varuje ekonom
Evropa zapomněla na své kořeny. Jede na dotacích a dává přednost boji s CO2 před bezpečností, varuje ekonom

Podle ekonoma Lukáše Kovandy, který byl hostem pořadu Osobnost Plus na Českém rozhlase, nás evropské dotace vedou do záhuby a osobně by je seškrtal.

Musk k procesu s Trumpem: „Tento případ poškozuje právo“
Musk k procesu s Trumpem: „Tento případ poškozuje právo“

Na vrcholu prezidentské volební kampaně stojí Donald Trump před soudem. Případ vyvolává v USA nevoli nemalé části veřejnosti.

Studie: Prokázaný potenciál kombuchy pro spalování tuků
Studie: Prokázaný potenciál kombuchy pro spalování tuků

Svět kombuchy: starobylý fermentovaný nápoj plný probiotik, který může mít pozitivní vliv na metabolismus a zdraví.