Agenti FBI provedli 8. srpna razii v Trumpově floridské rezidenci Mar-a-Lago. Šlo o akci schválenou osobně ministrem spravedlnosti Garlandem. Povolení k prohlídce schválil federální soudce Reinhart na základě místopřísežného prohlášení (k jehož odpečetění by se měl brzy vyjádřit) a obvinění Trumpa z údajného porušení 3 zákonů týkajících se nakládání s úředními dokumenty.

V úterý ve svém sloupku na Wall Street Journal napsali David Rivkin Jr. a Lee Casey, 2 právníci specializovaní na ústavní právo, kteří sloužili pod R. Reaganem a G. W. Bushem, že samotné povolení k prohlídce nemělo žádný právní základ.

„Soudce, který vydal příkaz k prohlídce Mar-a-Lago, naznačil, že pravděpodobně zveřejní zredigovanou verzi místopřísežného prohlášení, které ho podporuje. Ale samotné povolení k prohlídce naznačuje, že odpověď je pravděpodobně ne – FBI neměla k razii právně platný důvod,“ konstatovali právníci.

Cílem agentů s povolením byli prezidentské dokumenty, které měl Trump dle obvinění držet protiprávně.

Právníci se ve svém názoru opírají na zákon o prezidentských záznamech z roku 1978, který sice upravuje povinnost navrácení či držení dokumentů/záznamů Správě národních archivů po odchodu z funkce, ale nespecifikuje proces fyzického předání či zákonem stanovenou lhůtu pro odevzdání. Tyto otázky ponechává na domluvě mezi „archivářem“ a exprezidentem.

Ve svém článku také vysvětlují, že vzhledem k informacím o předchozí komunikaci a součinnosti Trumpa s ministerstvem spravedlnosti a FBI ve věci zabezpečení prezidentských záznamů federální úřady „mohly a měly hledat méně invazivní“ metodu, než je příkaz k prohlídce.

Také je na místě dodat, že Trump měl jako prezident právo odtajnit jakékoliv dokumenty či záznamy, což minimálně z části udělal.

Žaloba vůči soudci

V souvislosti s povolením k prohlídce podala minulý týden na soudce Reinharta žalobu organizace Tea Party Patriots Action (pdf). V žalobě se domáhají odvolání soudce z případu a dokonce odvolání z jeho funkce.

„Soudce [Bruce] Reinhart je zaujatý a v minulosti vyjadřoval vůči prezidentu Trumpovi nepřátelské postoje,“ uvádí se v žalobě, ve které jsou přiložené příklady facebookových postů soudce na Trumpovu adresu a také seznam politických darů Barracku Obamovi či Trumpovu republikánskému soupeři Jebu Bushovi.

„Soudce Reinhart by měl být disciplinárně potrestán a odvolán z funkce federálního soudce, protože nesplňuje etické a charakterové normy, které jsou nezbytné pro to, aby veřejnost měla důvěru v nestrannou roli soudce ve věci tak mimořádného veřejného zájmu,“ tvrdí dále žaloba.

Několik dní po zátahu soudce Reinhart zveřejnil příkaz k prohlídce na základě souhlasu úřadů i Trumpa. Vyzval také ministerstvo spravedlnosti o poskytnutí úprav pro případné odpečetění místopřísežného prohlášení s termínem do 25. srpna.

Zpráva byla sestavena na základě dvou článků (1, 2) americké redakce The Epoch Times.