Juraj Skovajsa

25. 8. 2022

Agenti FBI provedli 8. srpna razii v Trumpově floridské rezidenci Mar-a-Lago. Šlo o akci schválenou osobně ministrem spravedlnosti Garlandem. Povolení k prohlídce schválil federální soudce Reinhart na základě místopřísežného prohlášení (k jehož odpečetění by se měl brzy vyjádřit) a obvinění Trumpa z údajného porušení 3 zákonů týkajících se nakládání s úředními dokumenty.

V úterý ve svém sloupku na Wall Street Journal napsali David Rivkin Jr. a Lee Casey, 2 právníci specializovaní na ústavní právo, kteří sloužili pod R. Reaganem a G. W. Bushem, že samotné povolení k prohlídce nemělo žádný právní základ.

„Soudce, který vydal příkaz k prohlídce Mar-a-Lago, naznačil, že pravděpodobně zveřejní zredigovanou verzi místopřísežného prohlášení, které ho podporuje. Ale samotné povolení k prohlídce naznačuje, že odpověď je pravděpodobně ne – FBI neměla k razii právně platný důvod,“ konstatovali právníci.

Cílem agentů s povolením byli prezidentské dokumenty, které měl Trump dle obvinění držet protiprávně.

Právníci se ve svém názoru opírají na zákon o prezidentských záznamech z roku 1978, který sice upravuje povinnost navrácení či držení dokumentů/záznamů Správě národních archivů po odchodu z funkce, ale nespecifikuje proces fyzického předání či zákonem stanovenou lhůtu pro odevzdání. Tyto otázky ponechává na domluvě mezi „archivářem“ a exprezidentem.

Ve svém článku také vysvětlují, že vzhledem k informacím o předchozí komunikaci a součinnosti Trumpa s ministerstvem spravedlnosti a FBI ve věci zabezpečení prezidentských záznamů federální úřady „mohly a měly hledat méně invazivní“ metodu, než je příkaz k prohlídce.

Také je na místě dodat, že Trump měl jako prezident právo odtajnit jakékoliv dokumenty či záznamy, což minimálně z části udělal.

Žaloba vůči soudci

V souvislosti s povolením k prohlídce podala minulý týden na soudce Reinharta žalobu organizace Tea Party Patriots Action (pdf). V žalobě se domáhají odvolání soudce z případu a dokonce odvolání z jeho funkce.

„Soudce [Bruce] Reinhart je zaujatý a v minulosti vyjadřoval vůči prezidentu Trumpovi nepřátelské postoje,“ uvádí se v žalobě, ve které jsou přiložené příklady facebookových postů soudce na Trumpovu adresu a také seznam politických darů Barracku Obamovi či Trumpovu republikánskému soupeři Jebu Bushovi.

„Soudce Reinhart by měl být disciplinárně potrestán a odvolán z funkce federálního soudce, protože nesplňuje etické a charakterové normy, které jsou nezbytné pro to, aby veřejnost měla důvěru v nestrannou roli soudce ve věci tak mimořádného veřejného zájmu,“ tvrdí dále žaloba.

Několik dní po zátahu soudce Reinhart zveřejnil příkaz k prohlídce na základě souhlasu úřadů i Trumpa. Vyzval také ministerstvo spravedlnosti o poskytnutí úprav pro případné odpečetění místopřísežného prohlášení s termínem do 25. srpna.

Zpráva byla sestavena na základě dvou článků (1, 2) americké redakce The Epoch Times.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Nové pokuty za dopravní přestupky nepotěší řidiče, zato stát si přilepší
Nové pokuty za dopravní přestupky nepotěší řidiče, zato stát si přilepší

Navýšení pokut je výrazné, někdy až několikanásobné. Telefonování za volantem, jízda na oranžovou, překročení rychlosti a podobné nešvary tak nyní vytáhnou řidičům z peněženky větší obnosy peněz.

Kdysi ani v představách, dnes blízká realita. Co je chytrý prach?
Kdysi ani v představách, dnes blízká realita. Co je chytrý prach?

S rapidním rozvojem internetu nano-věcí a těl se vyvíjí různé moderní technologie. Jsou to různí nano-roboti a nano-senzory. Mezi vědci se uchytil i název chytrý prach.

Francie vydala zákon, který umožňuje stíhat kritiky covidových vakcín, říká opozice. Opravdu?
Francie vydala zákon, který umožňuje stíhat kritiky covidových vakcín, říká opozice. Opravdu?

Ve Francii proběhl neobvyklý parlamentní boj za legislativní dodatek týkající se léčby pacientů. Podle kritiků může být použit pro zastrašování kritiků schválených léčiv jakými jsou například mRNA vakcíny proti onemocnění covid-19.

Čína spojuje malé banky s většími jako dočasné řešení hrozící finanční krize
Čína spojuje malé banky s většími jako dočasné řešení hrozící finanční krize

Čínské úřady v současné době urychlují konsolidaci a fúze malých a středních finančních institucí ve snaze zmírnit dopady případné finanční krize.

Osmiletý šachový talent porazil na turnaji velmistra, jako nejmladší v historii
Osmiletý šachový talent porazil na turnaji velmistra, jako nejmladší v historii

Osmiletý chlapec původem z Indie Ašvat Kaušik se zapsal do historie, když se stal nejmladším hráčem, který kdy porazil šachového velmistra v klasické turnajové partii.