Analýza událostí

Podívejme na nedávné události v hlavním městě čínské provincie Čeng-čou a na to, jak daleko pokročila Čína na cestě k digitální diktatuře.

Tamní obyvatelé se již více než dva měsíce snaží získat přístup ke svým úsporám ve čtyřech regionálních bankách v provincii Che-nan ve střední Číně. Bohužel bez úspěchu.

Již 18. dubna 2022 tyto banky vypnuly své on-line služby, čímž znemožnily svým zákazníkům provádět převody peněz.

V některých případech se postižení zákazníci vydali do Čeng-čou ze vzdálených měst, aby si s městskými bankami promluvili osobně a vybrali si své úspory v hotovosti, v bankovkách a mincích.

Celková částka, která je bankami blokována, činí přibližně 400 milionů jüanů, což je necelých 56 milionů eur.

V důsledku nedostatku financi visí budoucnost mnoha bankovních klientů na vlásku.

Paní Aj je jednou ze 400 000 zákazníků, kteří nemohou dostat své peníze. Nyní žije v provincii Chu-nan, asi 1 000 km jižně od Čeng-čou, hlavního města provincie Ch-enan.

Dne 12. června nastoupila do vlaku do města Čeng-čou, aby navštívila Úřad pro regulaci bankovnictví a pojišťovnictví v hlavním městě provincie a získat vysvětlení, co se děje s jejími ušetřenými 300 000 jüany.

Před odjezdem se podle požadavků úřadů zaregistrovala na internetu. Po příjezdu do Čeng-čou se ubytovala v předem rezervovaném hotelu. O chvíli později už někdo klepal na dveře.

Byla to skupina zdravotníků a policistů. Zkontrolovali její průkaz totožnosti, zjistili její osobní údaje a zeptali se jí na důvod cesty. „Jdu si vybrat peníze z banky,“ odpověděla.

Po odchodu návštěvníků se paní Aj vydala do hotelové restaurace. Jako obvykle se musela prokázat zdravotním kódem na mobilním telefonu. Zdravotní kód je v Číně považován za formu covidového pasu, který je spojen s osobní identitou lidí. Každý občan si musí povinně do svého chytrého telefonu nainstalovat aplikaci Corona a profily jednotlivých občanů i jejich pohyb jsou pečlivě sledovány.

Ti, kteří se v posledních 14 dnech zdržovali výhradně v nízkorizikových oblastech, nepřišli do styku s infikovanými osobami a pravidelně podstupovali PCR testy, těm je přiřazen zelený kód zdravotní nezávadnosti. Bez tohoto „zeleného“ zdravotního kódu nesmí nikdo vstoupit do metra, supermarketu nebo restaurace.

Při „žluté“ barvě má jít osoba na sedm dní do karantény. A při alarmujícím „červeném“ kódu je osoba převezena do karantény přímo státními úřady. Červená osoba nemůže ani vstoupit do vlastního bytu.

Když paní Aj před vchodem do restaurace vytáhla z kapsy svůj chytrý telefon, aby ukázala svůj zdravotní kód, nemohla uvěřit svým očím. Její zdravotní kód se změnil ze „zeleného“ na „červený“.

Krátce na to se u restaurace objevili zdravotníci, kteří ji odvedli zpět do pokoje a vydali příkaz, aby si okamžitě sbalila kufr. Poté byla převezena do karanténního hotelu.

Další případy bankovních klientů

Totéž se stalo další mladé ženě jménem Siao-čchin, která 13. června odcestovala do Čeng-čou. I ona musela svou plánovanou cestu do Čeng-čou předem zaregistrovat on-line. Když jí zavolala policie, stála na ulici. Policista chtěl vědět, jestli už dorazila do Čeng-čou.

Krátce po tomto telefonátu se její zdravotní kód také zázračně změnil ze „zeleného“ na „červený“. Bez „zeleného“ zdravotního kódu nemohla Siao-čchin nikam jít. Nemohla jet veřejnou dopravou ani vstoupit do hotelu. Nezbývalo jí nic jiného než pokračovat pěšky do nedaleké nemocnice a tam požádat o nový PCR test.

Místo toho, aby jí nemocnice provedla test, zavolala na pandemický úřad a nahlásila její případ. Paní Siao-čchin byly nabídnuty dvě možnosti: Buď 14 dní v karanténě v Čeng-čou, a všechno by si musela zaplatit sama, a nebo by musela nasednout na vlak a ještě týž den odjet domů.

Zajistili by, aby její zdravotní kód byl okamžitě změněn na „zelený“ a mohla nastoupit do vlaku.

Během několika dní se totéž stalo asi 800 lidem.

Byli zadrženi na nádraží, v hotelu nebo dokonce na ulici v Čeng-čou, protože zdravotní kód na jejich chytrých telefonech se nečekaně změnil ze „zeleného“ na „červený“. V jednoduchém jazyce to znamená příkaz umístit toho člověka „do karantény“.

Ale tato procedura se netýkala pouze těch co odcestovali do do Čeng-čou, ale i těch, kteří nikam nejeli, ale byli zákazníky zmiňovaných bankovních institucí, – všem byl přidělen červený zdravotní kód.

Pan Teng byl jedním z nich.

Žije ve městě 500 km severně od Čeng-čou. Už dva měsíce se také zoufale snaží získat přístup ke svému bankovnímu kontu. V chatovací skupině si přečetl, že pokud zákazník banky naskenuje QR kód z hlavního nádraží Čeng-čou, zdravotní kód se mu změní na „červený“.

Protože tomu nemohl uvěřit, ze zvědavosti naskenoval QR kód zobrazený v chatovací skupině. Jeho zdravotní kód okamžitě přeskočil na „červenou“, přestože vůbec neopustil svůj byt.

Jak je to možné? Kdo má pravomoc manipulovat se zdravotními kódy klientů bank? Příslušné obecní banky nemají přístup k databázi uložených zdravotních kódů, ani pravomoc vydávat pokyny orgánu pro ochranu před pandemií nebo změnit zdravotní kód klientů banky. Takový pokyn může přijít pouze od vyšších státních úřadů.

Obavy ze zneužití systému se naplnily

Řada expertů ještě před zavedením aplikace Corona v Číně varovala právě před takovýmto scénářem, že se covidový pas změní v nebezpečný nástroj k ovládání životů běžných lidí. Nedávné události ukazují, že digitální nástroje pro „boj s epidemií“ jsou již v Číně aktivně využívány jako nástroje dohledu pro sociální kontrolu.

Ze zážitků zákazníků banky Čeng-čou je jasné, že každý, kdo používá digitální pas spojený s jeho telefonem a identitou, může být kdykoli uvězněn jako zločinec, pouze se toto vězení nazývá „karanténa“ a uvěznění se činí v zájmu „veřejného zdraví“.

V Číně je těmito událostmi dotčen každý občan. Ti kteří se o události doslechli, vidí, že takzvaný zdravotní index už nemá se zdravím nic společného.

Vyšetřování

Zajímavé na vývoji událostí je bezesporu to, že pod tlakem bankovních věřitelů bylo město Čeng-čou nuceno zahájit vyšetřování a vypátrat, kdo vydal příkaz k manipulaci se zdravotním kódem klientů banky.

Úřady nakonec 22. června oznámily, že se nejednalo o technickou poruchu datových center, ale o záměrnou činnost dvou osob. Zástupce vedoucího komise pro politické a právní záležitosti komunistické strany, který byl zároveň vedoucím oddělení „sociální kontroly“ řídicího velitelského střediska pro covid-19 a prevence v Čeng-čou – a jeho zástupkyně.

Podle vyšetřovací zprávy oba pověřili správní úřad, aby manipuloval se zdravotními kódy klientů banky.

Komise pro politické a právní záležitosti je organizace, která dohlíží na všechny úřady vynucující právo včetně soudů, policie a vězeňského systému. To z ní dělá velmi mocný orgán.

Podle města Čeng-čou byli následně tito dva odpovědní lidé odvoláni z funkce a degradováni. Nebudou však postaveni před soud.

Stěžovatelé „do karantény“

Ve skutečnosti nejsou klienti městských bank v provincii Che-nan jedinými cílovými skupinami, jejichž svoboda pohybu je omezena svévolnou manipulací se zdravotními kódy.

Podle zpráv čínských médií se zdravotní kódy nedávno změnily také většině majitelů bytového domu ve městě Čeng-čou ze „zelené“ na „červenou“. Tito lidé již zaplatili zálohy, na koupi bytů v plánované výstavbě Žung-čchuang Čung-jüan. Na staveništi se však již osm měsíců nepracuje.

Majitelé se obávají, že stavební firmě došly peníze na dokončení projektu a oni už nedostanou zpět peníze, které dopředu zaplatili.

Ti, jejichž zdravotní kódy přeskočily na „červenou“, mají něco společného. Všichni podali stížnost na přerušený stavební projekt.

Zpět k bankovnímu sektoru

Ale nyní zpět k našim bankovním klientům. Po odvolání dvou údajně odpovědných osob z funkcí si mnozí klienti banky mysleli, že způsob komunikace s dotčenými komunitními bankami a s Bankovním a pojišťovacím regulačním úřadem bude konečně bezproblémový.

To však byla chyba.

Dokonce i pět dní po oznámení výsledků vyšetřování úřadem města Čeng-čou se zdravotní kódy okamžitě změní ze „zelených“ na „červené“, jakmile bankovní klienti chytrým telefonem naskenují QR kód hlavního nádraží v Čeng-čou.

Poté, co se centrální autority o situaci dozvěděly, vyslaly do Čeng-čou uniformované speciální jednotky. Někteří protestující zákazníci banky byli na ulici obklopeni policisty, někteří z nich byli zbiti a odvedeni.

Budoucnost je teď

Jeden Číňan na internetu napsal: „Vlastně jsem si myslel, že ten den, kdy budou lidstvu vládnout počítače a algoritmy, nastane až za 50 let. Pandemie koronaviru však tento vývoj zjevně urychlila.“