Sobotní události z pohledu německé redakce Epoch Times

Roman Baudzus

3. září se v hlavním městě Praze konala první masová demonstrace, které se podle odhadů místní policie a úřadů zúčastnilo 70 000 lidí. Jinde se hovořilo o 100 000 účastnících. Požadují demisi vlády.

Požadavky vznesené v průběhu této demonstrace jsou komplexní. Například středopravicová vláda premiéra Petra Fialy, která je v úřadu od loňského prosince, byla vyzvána, aby zaujala neutrální politický postoj k probíhající válce na Ukrajině.

Je to podle nich jediný způsob, jak zajistit a udržet životně důležité dodávky energie z Ruska. Současně bylo konstatováno, že by se nemělo podstupovat riziko odříznutí od ruských dodávek energie před nástupem zimy. Dále byl vznesen požadavek upřednostnit zájmy českého obyvatelstva před všemi ostatními zájmy a politickými ohledy.

Nezanedbatelná část demonstrantů vyjádřila nespokojenost také s Evropskou unií a jejími sankcemi uvalenými na Rusko. Demonstranti označili tyto sankce za jeden z hlavních důvodů masivního nárůstu cen energií a elektřiny.

Podobně jako většina ostatních členských států Evropské unie se i Češi stále více potýkají s krizí ohledně životních nákladů, která otřásá obecnou prosperitou země v základech.

Obavy ze zničení české ekonomiky

Jak uvedl organizátor protestu Jiří Havel pro místní média iDNES dle citace agentury Reuters, demonstranti vyzývají vládu v Praze k okamžitému přehodnocení řešení ekonomicky existenčně ohrožující situace na tuzemských energetických trzích.

Pokud totiž nedojde k rychlému řešení prudkého růstu cen elektřiny a plynu v zemi, je třeba počítat s tím, že česká ekonomika bude na podzim zničena, uvedli.

Skutečnost, že moskevská vláda v pátek večer oznámila, že po „blíže neurčenou dobu“ neobnoví tok plynu plynovodem Nord Stream 1 kvůli „úniku ropy“, který byl zjištěn při předchozích údržbových pracích, se na cenách na evropských trzích s plynem a elektřinou projeví až na začátku nového týdne – konkrétně po obnovení obchodování na příslušných burzách.

Po poklesu cen na evropských burzách s plynem a elektřinou v minulém týdnu, z nichž některé byly poměrně výrazné, se lze obávat, že zprávy z Ruska by mohly vést k obnovení cenové rallye – a možná i k dosažení nových rekordních hodnot.

Emocionálně vyhrocené debaty

Masové protesty v Praze se odehrávaly v centru hlavního města – v jeho jádru kolem Václavského náměstí. Pouhý den předtím vládní koalice ustála hlasování o nedůvěře, v jehož průběhu politická opozice obvinila premiéra Petra Fialu a jeho kabinet z nečinnosti tváří v tvář prohlubující se energetické hyperinflaci.

Nutno podotknout, že koncem srpna přilil verbálně olej do ohně kontroverzních a emocionálně velmi vyhrocených debat ve své zemi prezident Miloš Zeman.

Miloš Zeman obvinil z globální energetické krize „zelené ideologické šílenství“. Český prezident varoval, že politicky prosazovaný zákaz vozidel se spalovacími motory „jen prodlouží agónii“.

Podle Miloše Zemana za energetické problémy a eskalaci krize v Evropě nemůže probíhající válka na Ukrajině. Je to spíše „zelený fanatismus”, který způsobil, že evropské země jsou závislé na zdrojích energie, které ani zdaleka nejsou schopny uspokojit poptávku po elektřině a energii na kontinentu.

Ať už se věci jmenují jakkoli, ať už jde o takzvaný „Green New Deal“ nebo jiné názvy, Miloš Zeman se podle svých slov začíná bát o budoucí životaschopnost svého národa. Zeman dodal, že už asi nebude chodit po naší zemi, až se ukáže, kam nás toto „zelené šílenství“ zavede.

V průběhu několika posledních týdnů se v České republice stále častěji objevuje kritika nových regulačních opatření zavedených zejména pražskou vládou.

S ohledem na tato nová rozhodnutí mají školy, nemocnice a domácnosti snížit teplotu v místnostech až o šest stupňů Celsia, aby co nejvíce ušetřily energii.

V čele této kritiky stojí zejména provozovatelé domovů pro seniory a domovů důchodců, kteří poukazují na to, že od starých a fyzicky slabých lidí nelze očekávat, že budou žít v takovém prostředí, aniž by riskovali, že onemocní.

V německých médiích mezitím pokračuje rámování protestů, které ani nevypukly. Například včera zveřejněná zpráva na webu Welt-Online.de uvádí, že v Německu rostou obavy ze spojení levice s pravicovými radikály.

Z tohoto pohledu se zdá, že každý, kdo chce, aby zájmy jeho vlastní země byly nadřazeny zájmům třetích zemí, je považován za „pravicového radikála“. Dále uvedl, že jde o varovný signál, „když se levice a pravice v zemi shodnou“.

Skutečnost, že značná část střední třídy, jejíž ekonomická existence je ohrožena, může přijít s nápadem účastnit se takových masových protestů, hrozí, že bude téměř úplně zapomenuta v takových názorech, které vykreslují věci v extrémech – a tedy často černobíle.

Přeloženo z článku německé redakce Epoch Times. Článek byl redakčně zkrácen.