Milan Kajínek

6. 9. 2022

Dnešní Hongkong je jiný než před devíti lety, kdy se uzavírala dohoda o předávání hledaných osob. Kontroverzní Zákon o státní bezpečnosti a vměšování Pekingu do volebního systému města podle kritiků podkopaly demokratickou společnost Hongkongu a změnily vládu práva na vládu komunistické strany. Proto by měla být podle nich dohoda s městem ukončena.

Na půdě Poslanecké sněmovny se diskutovalo o dohodě uzavřené v letech 2013 – 2014 mezi Českou republikou a Hongkongem o předávání osob hledaných v trestním řízení. Diskutovat přišli obyvatelé Hongkongu, kteří dnes žijí v zahraničí, právní experti, zástupci ministerstev zahraničí a spravedlnosti.

Situace v Hongkongu se začala dramaticky měnit v roce 2019, kdy čínský režim aktivně narušoval demokratické procesy voleb do legislativní rady města, což vyvolalo statisícové protesty v ulicích města a tvrdé střety s policejními jednotkami, které několik měsíců přitahovaly mezinárodní pozornost.

„Právní systém Hongkongu byl zničen,“ říká sinolog Martin Hála. „Hongkong je nyní na úrovni pevninské Číny.“ Zákon o státní bezpečnosti umožňuje obvinit kohokoliv, včetně návštěvníků Hongkongu, z „ohrožování státní bezpečnosti“, čehož se může člověk dopustit provolávání sloganů, nošením transparentů, psaním na sociálních sítích a v podstatě čímkoliv, co režim označí za „ohrožování státní bezpečnosti“.

Aktivisté jsou podle rodáka z Hongkongu v rámci tohoto „zákona“ zatýkáni a mučeni čínskou policií. „Byl jsem zadržován a obviněn z nepolitických zločinů, ale důvod mého zatčení byl politický,“ říká Simon Cheng, obyvatel Hongkongu, který dnes žije ve Velké Británii.

Podle Chenga je na jeho případu zřejmé, že čínský režim jedná vychytrale a obchází celý právní proces jednoduše tím, že vydává politického aktivistu za zločince a může žádat jeho vydání.

Kulatý stůl nazvaný Extradiční dohoda s Hongkongem ve světle zákona o státní bezpečnosti, Poslanecká sněmovna, 5. září 2022. (Milan Kajínek / The Epoch Times)

Senátor Pavel Fischer, který se také zúčastnil diskuse, uvádí, že „situace v Číně se v oblasti základních lidských práv dramaticky zhoršuje“ a podle něho by měla mezinárodní komunita na vývoj situace reagovat koordinovaně.

„Čínský režim se nezaměřuje jenom na kontrolu institucí OSN, ale také na kontrolu čínských obyvatel, kteří žijí v zahraničí,“ říká Fischer, který je předsedou Výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost.

Podle Fischera by si vláda měla uvědomit, že Komunistická strana Číny v této komunitě zasévá strach i prostřednictvím dohody o vydávání. „Komunistická strana hrozí všem, kteří proti ní vystoupí. Je na čase poslouchat svědectví lidí, kteří tam žijí, a zhodnotit, jestli je stále v zájmu České republiky tuto dohodu udržovat aktivní,“ říká Fischer.

„Dejte mi jakékoliv vysvětlení, proč ji udržovat, když je využívána k politickým cílům Komunistické strany Číny,“ vyzval Fischer členy vlády. „Komunistický režim je pro nás velice nebezpečný.“

Současná česká vláda, kterou reprezentují převážně poslanci, kteří opakovaně vystupovali proti činnosti Komunistické strany Číny (více…), se zatím ke zrušení dohody neodhodlala. Některé z evropských zemí podobné dohody s Hongkongem již vypověděly.

Zástupci ministerstva zahraničí i ministerstva spravedlnosti uvedli, že si jsou vědomi toho, že by „zrušení dohody o vydávání bylo silným gestem, které by demonstrovalo postoj České republiky k současné situaci v Hongkongu,“ ale jedná se podle nich o politické rozhodnutí, které bude muset vzejít z jednání vládní koalice.

Podle zástupců obou ministerstev je smlouva o vydávání sepsána a funguje takovým způsobem, že nemůže dojít a ani nedochází k případům, kdy by Česká republika pomáhala čínskému režimu stíhat nepohodlné občany, disidenty nebo lidskoprávní aktivisty. Dle zástupců je třeba analyzovat všechny právní, diplomatické a politické důsledky, které by zrušení dohody provázely.

Mladí hongkongští demokratičtí aktivisté, Poslanecká sněmovna, 5. září 2022. (Milan Kajínek / The Epoch Times)

Svědectví, které ve Sněmovně sdílel hongkongský aktivista Finn Lau, hovořilo o zasažení do autonomie Hongkongu a vlády práva. „Presumpce neviny je pryč, svoboda médií je v kolapsu. Chceme, aby se k nám svobodný svět připojil,“ uvedl Lau, který se angažuje v protestním demokratickém hnutí občanů Hongkongu žijících v zahraničí, a požádal zástupce ČR o zrušení dohody s Hongkongem.

Právník Jan Vlček z projektu Sinopsis během diskuse navrhl členům vlády, aby zodpověděli otázku, zda si „uvědomujeme, kdo je náš partner na druhé straně dohody o vydávání stíhaných osob“.

Kontext dohody České republiky s Hongkongem o vydávání je v tuto chvíli prodlouženou rukou čínského Zákona o státní bezpečnosti, míní Vlček. „To je realita a identita druhé strany,“ říká Vlček. „Nevím, z jakého důvodu stále setrváváme v této smlouvě?“

Sinoložka Olga Lomová z Karlovy univerzity během diskuse uvedla, že aktivní dohoda o vydávání slouží čínskému režimu k tomu, „aby umlčela lidi“. Zrušení dohody by podle Lomové mohlo být gestem „povstání na obranu hodnot, které v naší zemi občanům garantujeme“.

Podle Lomové je třeba „povstat za hodnoty“, v opačném případě budeme tiše dávat prostor čínskému režimu, aby pokračoval v rozšiřování svého vlivu, který vede k vytváření totalitní společnosti.

„V těchto malých gestech, kdy povstaneme za hodnoty, můžeme zpomalit druhou stranu, která vyvíjí nátlak. Každé symbolické gesto má význam,“ říká Lomová. „Bude to reálná ukázka toho, že hodnoty nejsou jen politický slogan na volebním plakátu.“

Podle Laury Harthové, ředitelky kampaní Safeguard Defenders, je na místě zhodnotit, zda smlouva s Hongkongem přináší obyvatelům České republiky nějaké výhody, zda je potenciálním rizikem nebo zda nepodporuje hodnoty, které podkopávají demokratické principy a vládu práva.

„Jaké jsou argumenty pro to ji zrušit. Jaké jsou pro to ji nechat,“ říká Harthová, podle které dohoda v současné době „legitimizuje čínský režim“ a legitimizuje jeho právní systém jako přijatelný a rovnocenný s tím evropským.

Komunistický režim v Pekingu nám „hrozí, zastrašuje nás a žádá o naše vydání“, říká hongkongský aktivista Samuel M. Chu, který v současné době žije v USA, kde získal občanství. „Čínský režim požádal o moje vydání do Číny jen proto, že jsem se jako občan USA obrátil na vládu USA a vyzval ji, aby začala jednat v reakci na to, co se děje v Hongkongu.“

„Respektuji vaše argumenty, rozhodnutí je na vás,“ říká Chu a dodává, že doufá, že Hongkong ještě není ztracený, a že místní lidé si budou ještě dlouho pamatovat, jaké to bylo být svobodný. „To mi dává naději.
Svoboda není nějaký západní, evropský nebo americký výmysl. Pochopení svobody v sobě mají i lidé v Číně. Mám hlubokou víru v lidi, kteří si chtějí zvolit svojí budoucnost. Věřím, že (Hongkong) není ztracen. Nechci se podvolit a chci pokračovat,“ říká Chu.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Trump byl zraněn při pokusu o atentát, shrnutí
Trump byl zraněn při pokusu o atentát, shrnutí

Trump byl lehce postřelen do ucha. Strážci zákona uvedli, že se Trump zřejmě stal terčem atentátu.

4 stoické principy, jak obstát ve světě
4 stoické principy, jak obstát ve světě

Senecovy dopisy inspirovaly miliony lidí, aby si vypěstovali vyrovnanost a žili skvělý život uprostřed trápení a nejistot.

Shromáždění ve Washingtonu vyzývá k ukončení 25 let trvajícího pronásledování Falun Gongu ze strany Komunistické strany Číny
Shromáždění ve Washingtonu vyzývá k ukončení 25 let trvajícího pronásledování Falun Gongu ze strany Komunistické strany Číny

Američtí politici a vedoucí lidskoprávní osobnosti odsoudili zvěrstva komunistického režimu v oblasti lidských práv, včetně násilného odebírání orgánů.

Vliv počasí na obnovitelné zdroje aneb co je to Dunkelflaute
Vliv počasí na obnovitelné zdroje aneb co je to Dunkelflaute

Obnovitelné zdroje energie jsou závislé na počasí. Mraky nebo bezvětří způsobí, že větrná a solární zařízení produkují málo energie nebo vůbec žádnou. Tento problém se popisuje německým termínem „dunkelflaute“. Jak nahradit výpadek?

Ani válka nezastíní návrat k tradiční kráse a ženskosti. Tatiana z Ukrajiny inspiruje výrobou kabelek k naději.
Ani válka nezastíní návrat k tradiční kráse a ženskosti. Tatiana z Ukrajiny inspiruje výrobou kabelek k naději.

Ve společnosti se často diskutuje o roli mužů a žen, přičemž tradiční vnímání mužské a ženské identity prochází výraznými změnami, které ovlivňují i vztahy.