Jack Phillips

7. 9. 2022

Republikánský senátor Ron Johnson sdělil, že FBI asi měsíc před volbami 2020 ignorovala svědectví očitého svědka ohledně zapojení prezidenta Joea Bidena do obchodů jeho syna s čínským konglomerátem.

Bývalý předseda senátního výboru pro vnitřní bezpečnost řekl deníku New York Post, že „potlačení a cenzura svědectví a zaprodání Hunterova vlivu ovlivnilo volby 2020“ mnohem hůře než cokoli, čeho by mohla dosáhnout Čína nebo Rusko.

Přibližně měsíc před listopadovými volbami 2020 sdělil bývalý spolupracovník Huntera Bidena Tony Bobulinksi médiím, že Joe Biden byl zapleten do obchodů svého syna a bratra Jima Bidena s CEFC, energetickým konglomerátem napojeným na Komunistickou stranu Číny. Bobulinksi potvrdil pravost e-mailů pocházejících z hard-disku notebooku Bidena mladšího, v nichž se o Joeovi Bidenovi hovoří jako o „velkém chlapíkovi“ v souvislosti s desetiprocentním podílem v nové společnosti.

„Bohužel svědectví Tonyho Bobulinského z první ruky týkající se toho, že prezident Biden věděl o kompromitující síti zahraničních finančních vazeb Huntera Bidena, zejména s Číňany, bylo ignorováno nejen médii, ale i FBI,“ uvedl Johnson tento týden s odkazem na tvrzení z roku 2020.

Deník Epoch Times se obrátil na FBI s žádostí o komentář.

Zpráva Senátu

Johnson spolu se senátorem Chuckem Grassleym, kteří Huntera Bidena dlouhodobě vyšetřují, zveřejnili v září 2020 obsáhlou zprávu o obchodních vztazích Bidenových (pdf), která vznesla otázky ohledně lukrativní pozice Bidena mladšího v ukrajinské plynárenské společnosti Burisma Holdings v době, kdy byl jeho otec viceprezidentem a zastával vedoucí úlohu při řešení vztahů Obamovy administrativy s Ukrajinou.

Senátorův komentář přišel v reakci na zprávy, podle nichž bývalý zvláštní agent FBI Timothy Thibault, který z úřadu odešel minulý měsíc, zatajil zpravodajské informace, které mu poskytl Bobulinský.

Grassley a Johnson Thibaulta několikrát jmenovali v dopisech adresovaných FBI a tvrdili, že bývalý agent byl zaujatý vůči bývalému prezidentovi Donaldu Trumpovi. Podle jednoho ze senátorových dopisů (pdf) z 25. července whistlebloweři z FBI Grassleymu sdělili, že úřad v roce 2020 získal informace o „kriminální finanční a související činnosti“ Huntera Bidena, které pak Thibault údajně zatajil.

Thibaultovi právníci ze společnosti Morrison & Foerster LLP se k obviněním týkajícím se Bobulinského bezprostředně nevyjádřili.

V prohlášení pro The Epoch Times z minulého týdne Thibaultovi právníci uvedli, že na vyšetřování Huntera Bidena nedohlížel a „nepodílel se na žádných rozhodnutích týkajících se jakéhokoli notebooku, který může být předmětem tohoto vyšetřování, a neusiloval o ukončení vyšetřování“.

Překlad původního článku: J. S.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Čína je bezpochyby největším podporovatelem Ruska, řekl Pavel
Čína je bezpochyby největším podporovatelem Ruska, řekl Pavel

Čína je bezpochyby největším podporovatelem Ruska, především v technologiích, které se mu nedostávají.

Babiš odmítl zvýšení televizních a rozhlasových poplatků jako plošnou daň a korupci
Babiš odmítl zvýšení televizních a rozhlasových poplatků jako plošnou daň a korupci

Vládní návrh na zvýšení televizních a rozhlasových poplatků dnes ve Sněmovně opět kritizoval předseda opozičního hnutí ANO Andrej Babiš.

Astma: Příznaky, příčiny, léčba a přírodní postupy
Astma: Příznaky, příčiny, léčba a přírodní postupy

Astmatem trpí na celém světě téměř 340 milionů lidí, z toho přibližně 800 tisíc v České republice. Počet nemocných stále roste.

Rozhovor s francouzským publicistou: „Zažíváme kolaps politického systému“
Rozhovor s francouzským publicistou: „Zažíváme kolaps politického systému“

Analýza výsledků parlamentních voleb ve Francii: Nová lidová fronta na čele, Macronova strana na druhém místě.

Rozhovor: Jak mít krásná a zdravá chodidla nejen v létě, radí odbornice z pedikérského salonu
Rozhovor: Jak mít krásná a zdravá chodidla nejen v létě, radí odbornice z pedikérského salonu

Začíná léto a s ním i doba nošení sandálů, pantoflí či „žabek“. Jak se starat o naše chodidla, aby vypadala krásně a zdravě, nám poradí spolumajitelka pedikérského salonu v Prešově Andrea Prokopčáková.