Scénář a režie snímku Slovo vycházejí z dílny Beaty Parkanové, která částečně čerpá inspiraci z osudů svých prarodičů a zasazuje příběh do kulis nejisté doby, která hlavní hrdiny podrobuje zkouškám charakteru.

Pohrává si s otázkami vysloveného slibu – „slova“ – a jeho váhy. Když někomu dám slovo, že s ním budu žít „v nemoci i ve zdraví, v bohatství i chudobě, dokud nás smrt nerozdělí“ nebo když mě někdo vyzve, abych „řekl“ něco, co není pravda, jak se zachováte?

Po novinářské projekci v kině Lucerna jsem se režisérky Parkanové zeptal, proč jedna z hlavních postav, notář Václav, čte před spaním rodině z knihy Egypťan Sinuhet, a proč do filmu citát z této knihy dala.

„Četl jste to? Egypťan Sinuet je o tom něco za něco, a to mi přišlo, že se k tomu příběhu dobře hodí,“ řekla režisérka. A skutečně je to tak. Hlavní postavy řeší situace různě a po svém, a každý z nich má také jiné obtíže a zkoušky, ale všichni musejí něco obětovat a za to také mohou něco získat.

Filmoví tvůrci neváží jejich zisky na miskách materiálního světa, spíše se ztrácejí v nedohlednu v duchovním světě pod povrchem, mimo záběry kamery. Dnes se tomu říká morální hodnoty nebo tradiční kultura, ale ještě před několika desetiletími to byla otázka víry v Boha.

Ale snímek Beaty Parkanové není jenom nějaké morální dilema, je to studie hlavních postav manželského páru, odhalování jejich charakterů, slabostí i silných stránek, rozdílů mezi mužem a ženou při výchově dětí nebo nuancí každodenních drobných sporů a projevů lásky.

Snímek má klidné tempo, dlouhé záběry a vytváří prostředí, v němž se může divák ponořit trochu hlouběji. Sledovat emotivní hnutí ve tvářích postav, procítit intenzitu okamžiků a uvědomit si mechanizmus vzpomínek, které v nás každodenní situace zanechávají.

A o čem tedy snímek bude a má smysl na něj chodit? Nevědět, co bude, a přesto se snažit dál dělat to nejlepší. Odhodit obavy a soustředit se na přítomnost. Chtít žít, nebo se deprimovaně vzdát aktivní účasti. To všechno ve snímku uvidíte, ale co si z toho vyberete, to už nechává režisérka a scenáristka na vás. Já jsem si snímek užil a měl jsem po něm nad čím přemýšlet.

Slovy herce Martina Fingera, který ztvárnil hlavní roli Václava, za kterou obdržel cenu pro nejlepšího herce na filmovém festivalu v Karlových Varech: „Užívám si tuhle hlavní roli, pro kterou jsou principy vyšší pravdy posvátné. Taková zásadovost se v životě často nevidí. Sám bych tuhle odvahu v životě, pokud by na to přišlo, chtěl mít.“

Premiéra: 15. září 2022 * ČSFD *

Duet ke snímku Slovo – Vojtěch Dyk a Lenka Dusilová

U příležitosti premiéry snímku vydá Supraphon album duetů inspirovaných filmem. Písňové texty napsala sama režisérka Beata Parkanová, hudebním producentem alba je autor filmové hudby Jan P. Muchow.

Ústřední píseň Slovo zpívají Vojtěch Dyk a Lenka Dusilová, skladba vyšla 26. srpna jako singl. V dalších duetech zpívají Ondřej G. Brzobohatý s Danielou Písařovicovou, Anna Fialová s Ondřejem Rumlem, Kristína Mihaľová s Katarzií, Andrea a Mikoláš Růžičkovi, Kateřina Winterová s Václavem Havelkou nebo Tereza Krippnerová s Ondřejem Rychlým.