John Ransom

13. 9. 2022

Ačkoli demokraté v létě zaznamenali v průzkumech kongresních volebních preferencí nárůst, několik klíčových ukazatelů naznačuje, že Demokratická strana v listopadu utrpí značné ztráty jak ve volbách do Sněmovny reprezentantů a Senátu, tak v guvernérských volbách, podobně jako tomu bylo v roce 1994 za Billa Clintona, uvedli pro The Epoch Times volební experti.

V roce 1994 ztratili demokraté ve prospěch republikánů 54 sněmovních křesel, což umožnilo zvolení na post předsedy Sněmovny reprezentantů republikána Newta Gingriche. V Senátu pak republikáni získali osm křesel a v guvernérských volbách deset.

Náskok v elánu 

Podle odborníků, které oslovil deník The Epoch Times, čísla volební účasti poukazují na důležitý „náskok v elánu“, který by mohl v listopadu opět zanechat veřejnoprávní média – na rozdíl od soukromých průzkumů volebních preferencí – s máslem na hlavě.

„Podíváme-li se na souhrnný počet lidí, kteří odevzdali hlas v primárkách hlavních stran, vidíme zvýšenou účast republikánů ve srovnání s průběžnými volbami v roce 2018, když republikáni v celostátním měřítku zvýšili účast v primárkách o necelých 48 %, zatímco demokraté si pohoršili o něco více než 18 %,“ uvedl pro The Epoch Times Jim Ellis ze soukromé společnosti Ellis Insight zaměřené na průzkumy veřejného mínění.

„Čísla se zdají být docela přesná,“ řekl Conor Maguire, ředitel a jednatel společnosti WPA Intelligence, která se specializuje na průzkumy volebních preferencí konzervativců.

V primárkách, kterých se WPA účastnila, zaznamenala obrovskou účast republikánských voličů. Maguire také zaznamenal náznak trendu odklonu voličů od Demokratické strany v tomto roce.

„Viděli jsme, že v republikánských primárkách volilo 20-25 % těch republikánů, kteří nikdy předtím k primárkám nechodili,“ řekl Maguire deníku The Epoch Times.

Trump je v očích nerozhodnutých voličů stále spíše negativní

Z nedávné analýzy 40 000 nerozhodnutých voličů aktivních na sociálních sítích vyplývá, že exprezidenta Donalda Trumpa vnímá pozitivně pouze 14 % dotázaných. 37 % jej vnímá negativně a 49 % neutrálně, uvedla pro The Epoch Times společnost Impact Social zabývající se výzkumem sociálních médií.

Volební účast ukazuje, že konzervativci jsou plní energie a průzkumy jsou neobjektivní

Čísla volební účasti již slouží jako ukazatel elánu voličů a jako taková naznačují, že by demokraté mohli mít problémy, míní Dick Morris, autor a nezávislý „průzkumník“ veřejného mínění.

I když dle něj můžou Ellisova čísla z primárek celkový obraz trochu zkreslovat, „i bez toho je rozdíl ve volební účasti ve prospěch republikánů mimořádný, něco jako 4:1 v zápase“, řekl Morris.

Morris také sdělil, že čísla demokratů se zdají být konkurenceschopnějšími než ve skutečnosti jsou, kvůli dvěma věcem – strukturálním předsudkům a způsobu, jakým se průzkumy provádějí.

První z nich je politická. „Někdy jsou některé z těchto průzkumů skutečně sestaveny s ohledem na konečný [ideový] cíl,“ řekl Maguire a varoval, že mediální průzkumy jsou často nejen o politických závodech ve volbách, ale také o „klikatelnosti“.

Druhá věc je dle Morrise matematické zkreslení a nezohledňování relativní volební účasti stran.

To je jeden z důvodů, proč průzkumy celostátních médií Trumpa soustavně podhodnocují.

I když volby v roce 2016 jsou nejkřiklavějším příkladem špatného odhadu volební účasti, kdy ještě v den voleb průzkumníci tvrdili, že tehdejší demokratická kandidátka na prezidentku Hillary Clintonová má 90procentní šanci porazit Trumpa v boji o prezidentský úřad, průzkumy pro volby v roce 2020 na tom nebyly o mnoho lépe.

Necelý měsíc před volbami 2020 průzkum ABC News/Washington Post uváděl, že Joe Biden měl před Trumpem náskok 12 procentních bodů, nakonec to byly oficiálně 4 %.

Klíčové státy

Ellis uvedl, že na základě dynamiky volební účasti v primárkách je třeba sledovat některé klíčové státy, ve kterých došlo k výraznému nárůstu volební účasti u obou stran ve srovnání s rokem 2018 – Aljašku, Arizonu, Georgii, Kansas, Oregon a Pensylvánii.

Procentní změna účasti republikánů (červená) a demokratů (modrá) v primárkách 2022 ve srovnání v rokem 2018. (Data poskytnutá Ellis Insights)

Nevada by měla dle Ellise znepokojovat demokraty, protože k primárkám šlo o 26 % více republikánů a o 20 % méně demokratů než v roce 2018. Obdobný trend vidí v Ohiu a Wisconsinu.

Údaje o Bidenových preferencích, o které se s deníkem The Epoch Times podělil Morris z průzkumu Johna Jordana, upozorňují na některé státy, kde může dojít v senátních volbách k těsnějším „soubojům“, než si někteří lidé myslí. Především v Coloradu a Connecticutu.

Současné hlasy jsou ve prospěch republikánů

I když vyhlídky Bidena v Coloradu i Connecticutu nevypadají úplně ideálně, voliči dotázaní v průzkumech Jordana stále dávají přednost Bidenovi před Trumpem, což podle Marshe ze Savannah Communications vysvětluje, proč demokraté kladou na Trumpa v kampani větší důraz.

„Myslím, že Trump jako prezident propásl některé příležitosti, aby si připsal zásluhy za věci, které si právem zaslouží, protože si postavil do cesty svou osobnost,“ řekl Marsh a dodal, že Trump se někdy chytá do pastí, které mu nastražili jeho nepřátelé.

A demokraté a jejich mediální spojenci pak jen rádi pokračují v prezentaci průzkumů veřejného mínění, díky kterým to vypadá, že věci, které demokraté dělají na volební stezce, skutečně fungují, řekl Maguire.

„Tolik se toho dnes dělá k získání kliknutí, k přimění lidí přečíst si nějaký článek nebo jejich zapojení tím, že učiní prohlášení nebo přitáhnou pozitivní pozornost,“ řekl demokratům Maguire o průzkumech veřejného mínění, poukazujíc, že takové průzkumy pak nemusí být přesným obrazem skutečnosti.

Podle Ellise existuje ještě jeden rozdíl mezi průzkumy veřejného mínění a primárkami, který by měl znepokojovat demokraty, kteří se nadcházejících voleb obávají.

„Zatímco průzkumy veřejného mínění jsou důležitým informačním nástrojem založeným na výběru vzorku, pravděpodobnosti a aktuálních faktorech, údaje o účasti v primárkách představují skutečné hlasy,“ řekl.

A skutečné hlasy zatím vyznívají ve prospěch republikánů.

Představitelé Demokratického Národního výboru na žádost deníku The Epoch Times o komentář do doby publikování nereagovali.

Překlad a redakční zkrácení původního článku: J. S.

Související témata

Přečtěte si také

Odborníci poukazují na selhání New York Times ve zpravodajství o Izraeli
Odborníci poukazují na selhání New York Times ve zpravodajství o Izraeli

Dlouhodobá neobjektivita novin při informování o Izraeli a židovských otázkách se podle odborníků zhoršila s přílivem mladých uvědomělých „woke“...

Nové vzdělávací programy vytvářejí aktivisté a neziskovky financované miliardáři a bankou
Nové vzdělávací programy vytvářejí aktivisté a neziskovky financované miliardáři a bankou

Co se tedy mají žáci naučit a kdo revizi vzdělávacích programů dlouhodobě připravoval? Bylo to ministerstvo školství nebo již moc výkonnou ovládají neziskovky? Kdo to všechno platí? Na tyto otázky odpovídám v následující analýze.

„Hlavy z písku ven!“ Archa 21 otevírá post-covidový diskurz
„Hlavy z písku ven!“ Archa 21 otevírá post-covidový diskurz

Tým Archy 21 pořádal setkání známých osobností a veřejnosti, které má být „první z řady akcí k občanskému poučení a posílení z covidové krize“. Řečníci zavzpomínali na tehdejší události...

Zásobování energií budoucnosti: Jaderná fúze dosahuje teplot slunečního jádra
Zásobování energií budoucnosti: Jaderná fúze dosahuje teplot slunečního jádra

Jaderná fúze je považována za ideální způsob výroby energie, ale navzdory velkému počtu výzkumných projektů se zdá, že její realizace je vzdálena ještě 50 let. Současný průlom je také charakterizován tím, že „je před námi ještě hodně práce“.

„Alarmující“. Nikotin užívá polovina mladých do 24 let. Roste obliba elektronických cigaret a nikotinových sáčků
„Alarmující“. Nikotin užívá polovina mladých do 24 let. Roste obliba elektronických cigaret a nikotinových sáčků

Nikotin užívá třetina Čechů starších 15 let, přičemž mezi mladými ve věku 15–24 let jde o 50 procent osob. Stabilně roste také oblíbenost ochucených elektronických cigaret a nikotinových sáčků. Vyplývá to z průzkumu NAUTA, který každoročně uveřejňuje Státní zdravotní ústav.