Ačkoli demokraté v létě zaznamenali v průzkumech kongresních volebních preferencí nárůst, několik klíčových ukazatelů naznačuje, že Demokratická strana v listopadu utrpí značné ztráty jak ve volbách do Sněmovny reprezentantů a Senátu, tak v guvernérských volbách, podobně jako tomu bylo v roce 1994 za Billa Clintona, uvedli pro The Epoch Times volební experti.

V roce 1994 ztratili demokraté ve prospěch republikánů 54 sněmovních křesel, což umožnilo zvolení na post předsedy Sněmovny reprezentantů republikána Newta Gingriche. V Senátu pak republikáni získali osm křesel a v guvernérských volbách deset.

Náskok v elánu 

Podle odborníků, které oslovil deník The Epoch Times, čísla volební účasti poukazují na důležitý „náskok v elánu“, který by mohl v listopadu opět zanechat veřejnoprávní média – na rozdíl od soukromých průzkumů volebních preferencí – s máslem na hlavě.

„Podíváme-li se na souhrnný počet lidí, kteří odevzdali hlas v primárkách hlavních stran, vidíme zvýšenou účast republikánů ve srovnání s průběžnými volbami v roce 2018, když republikáni v celostátním měřítku zvýšili účast v primárkách o necelých 48 %, zatímco demokraté si pohoršili o něco více než 18 %,“ uvedl pro The Epoch Times Jim Ellis ze soukromé společnosti Ellis Insight zaměřené na průzkumy veřejného mínění.

„Čísla se zdají být docela přesná,“ řekl Conor Maguire, ředitel a jednatel společnosti WPA Intelligence, která se specializuje na průzkumy volebních preferencí konzervativců.

V primárkách, kterých se WPA účastnila, zaznamenala obrovskou účast republikánských voličů. Maguire také zaznamenal náznak trendu odklonu voličů od Demokratické strany v tomto roce.

„Viděli jsme, že v republikánských primárkách volilo 20-25 % těch republikánů, kteří nikdy předtím k primárkám nechodili,“ řekl Maguire deníku The Epoch Times.

Trump je v očích nerozhodnutých voličů stále spíše negativní

Z nedávné analýzy 40 000 nerozhodnutých voličů aktivních na sociálních sítích vyplývá, že exprezidenta Donalda Trumpa vnímá pozitivně pouze 14 % dotázaných. 37 % jej vnímá negativně a 49 % neutrálně, uvedla pro The Epoch Times společnost Impact Social zabývající se výzkumem sociálních médií.

Volební účast ukazuje, že konzervativci jsou plní energie a průzkumy jsou neobjektivní

Čísla volební účasti již slouží jako ukazatel elánu voličů a jako taková naznačují, že by demokraté mohli mít problémy, míní Dick Morris, autor a nezávislý „průzkumník“ veřejného mínění.

I když dle něj můžou Ellisova čísla z primárek celkový obraz trochu zkreslovat, „i bez toho je rozdíl ve volební účasti ve prospěch republikánů mimořádný, něco jako 4:1 v zápase“, řekl Morris.

Morris také sdělil, že čísla demokratů se zdají být konkurenceschopnějšími než ve skutečnosti jsou, kvůli dvěma věcem – strukturálním předsudkům a způsobu, jakým se průzkumy provádějí.

První z nich je politická. „Někdy jsou některé z těchto průzkumů skutečně sestaveny s ohledem na konečný [ideový] cíl,“ řekl Maguire a varoval, že mediální průzkumy jsou často nejen o politických závodech ve volbách, ale také o „klikatelnosti“.

Druhá věc je dle Morrise matematické zkreslení a nezohledňování relativní volební účasti stran.

To je jeden z důvodů, proč průzkumy celostátních médií Trumpa soustavně podhodnocují.

I když volby v roce 2016 jsou nejkřiklavějším příkladem špatného odhadu volební účasti, kdy ještě v den voleb průzkumníci tvrdili, že tehdejší demokratická kandidátka na prezidentku Hillary Clintonová má 90procentní šanci porazit Trumpa v boji o prezidentský úřad, průzkumy pro volby v roce 2020 na tom nebyly o mnoho lépe.

Necelý měsíc před volbami 2020 průzkum ABC News/Washington Post uváděl, že Joe Biden měl před Trumpem náskok 12 procentních bodů, nakonec to byly oficiálně 4 %.

Klíčové státy

Ellis uvedl, že na základě dynamiky volební účasti v primárkách je třeba sledovat některé klíčové státy, ve kterých došlo k výraznému nárůstu volební účasti u obou stran ve srovnání s rokem 2018 – Aljašku, Arizonu, Georgii, Kansas, Oregon a Pensylvánii.

Procentní změna účasti republikánů (červená) a demokratů (modrá) v primárkách 2022 ve srovnání v rokem 2018. (Data poskytnutá Ellis Insights)

Nevada by měla dle Ellise znepokojovat demokraty, protože k primárkám šlo o 26 % více republikánů a o 20 % méně demokratů než v roce 2018. Obdobný trend vidí v Ohiu a Wisconsinu.

Údaje o Bidenových preferencích, o které se s deníkem The Epoch Times podělil Morris z průzkumu Johna Jordana, upozorňují na některé státy, kde může dojít v senátních volbách k těsnějším „soubojům“, než si někteří lidé myslí. Především v Coloradu a Connecticutu.

Současné hlasy jsou ve prospěch republikánů

I když vyhlídky Bidena v Coloradu i Connecticutu nevypadají úplně ideálně, voliči dotázaní v průzkumech Jordana stále dávají přednost Bidenovi před Trumpem, což podle Marshe ze Savannah Communications vysvětluje, proč demokraté kladou na Trumpa v kampani větší důraz.

„Myslím, že Trump jako prezident propásl některé příležitosti, aby si připsal zásluhy za věci, které si právem zaslouží, protože si postavil do cesty svou osobnost,“ řekl Marsh a dodal, že Trump se někdy chytá do pastí, které mu nastražili jeho nepřátelé.

A demokraté a jejich mediální spojenci pak jen rádi pokračují v prezentaci průzkumů veřejného mínění, díky kterým to vypadá, že věci, které demokraté dělají na volební stezce, skutečně fungují, řekl Maguire.

„Tolik se toho dnes dělá k získání kliknutí, k přimění lidí přečíst si nějaký článek nebo jejich zapojení tím, že učiní prohlášení nebo přitáhnou pozitivní pozornost,“ řekl demokratům Maguire o průzkumech veřejného mínění, poukazujíc, že takové průzkumy pak nemusí být přesným obrazem skutečnosti.

Podle Ellise existuje ještě jeden rozdíl mezi průzkumy veřejného mínění a primárkami, který by měl znepokojovat demokraty, kteří se nadcházejících voleb obávají.

„Zatímco průzkumy veřejného mínění jsou důležitým informačním nástrojem založeným na výběru vzorku, pravděpodobnosti a aktuálních faktorech, údaje o účasti v primárkách představují skutečné hlasy,“ řekl.

A skutečné hlasy zatím vyznívají ve prospěch republikánů.

Představitelé Demokratického Národního výboru na žádost deníku The Epoch Times o komentář do doby publikování nereagovali.

Překlad a redakční zkrácení původního článku: J. S.