Texaský viceguvernér Dan Patrick v sobotu na Fox News prohlásil, že jeho stát bude i nadále pokračovat v převozu nelegálních přistěhovalců na jiná místa v USA jako varovný signál Washingtonu a laxní imigrační politice Bidenovy administrativy.

„‚Skládkují‘ lidi v Americe už dlouho, hodně dlouho… A nyní Texas říká: ‚bráníme se tomu‘. Pošleme je do vašich čtvrtí a ty autobusy budou jezdit tak dlouho, dokud se tato administrativa konečně neprobudí,“ dodal.

Patrick uvedl, že Texas nyní utrácí na ochranu hranic kolem čtyř miliard dolarů ročně, zatímco v předchozích letech normálně stát vydával kolem 400 milionů dolarů.

„Je to pro nás finanční zátěž. Ale co je důležitější, je to invaze do našeho státu,“ řekl texaský viceguvernér Dan Patrick.

Patrick tak komentoval neúnosnou situaci s rekordním přílivem ilegálů, kteří do země proudí od nástupu prezidenta Bidena do funkce, a na jejímž základě Texas (a také Arizona) již několik měsíců přepravuje nelegální přistěhovalce autobusy do měst mimo stát s ochranným statusem pro uprchlíky (tzv. „sanctuary“) – Washingtonu, D. C., New Yorku a Chicaga.

I floridský guvernér Ron DeSantis poslal v uplynulém týdnu několik letadel s migranty na ostrov bohatých, Martha’s Vineyard, kde má rezidenci i Barrack Obama.

„Zřejmě i od nás budou jezdit autobusy, jako to dělá Texas,“ a „možná vyšleme i několik dalších letadel“ s ilegály, řekl DeSantis 16. září na tiskové konferenci na Floridě.

DeSantisova akce vyvolala odpor demokratů. Senátorka Elizabeth Warrenová označila rozhodnutí vyslat nelegální přistěhovalce na Martha’s Vineyard za „odporné a kruté“.

Minulý týden texaský guvernér Greg Abbott oznámil, že dva autobusy plné nelegálních přistěhovalců byly vysazeny ve Washingtonu poblíž domu viceprezidentky Kamaly Harrisové.

Abbott ve svém prohlášení uvedl, že autobusy byly vyslány v reakci na nedávná vyhlášení Harrisové – kterou loni prezident Joe Biden pověřil dohledem nad bezpečností amerických hranic – že jižní hranice je bezpečná.

„Viceprezidentka Harrisová tvrdí, že naše hranice je ‚bezpečná‘, [a] popírá krizi,“ napsal Abbott 15. září. „Posíláme migranty na její dvorek, abychom apelovali na Bidenovu administrativu, aby dělala svou práci [a] zabezpečila hranici.“

Další autobus s nelegálními přistěhovalci dorazil před dům Harrisové ve Washingtonu 17. září a další vlna autobusů přijela také do New Yorku.

Texaský guvernér Abbott minulý týden uvedl, že stát od dubna dopravil autobusy do hlavního města USA přes 7 900 nelegálních přistěhovalců a od začátku srpna přes 2 200 do New Yorku.

Překlad a redakční úprava původního článku: J. S.