Eva Fu

21. 9. 2022

USA – Několik desítek předvolání před velkou porotu vydaných v posledních týdnech ministerstvem spravedlnosti naznačuje, že ministerstvo vede trestní vyšetřování aktivit zpochybňujících integritu prezidentských voleb v roce 2020, včetně jmenování náhradních volitelů a zpochybňování pravdivosti výsledků voleb.

Předvolání ze 6. září, které jako první zveřejnil konzervativní server Red State, nařizuje adresátům vypovídat před velkou federální porotou ve Washingtonu. Musí také předložit veškerou komunikaci týkající se povolebních námitek, včetně teorií o volebních podvodech, o tom, zda měl tehdejší viceprezident Mike Pence pravomoc změnit výsledek voleb, a o „jakýchkoli strategiích nebo možnostech, jak zajistit jmenování Donalda J. Trumpa vítězem prezidentských voleb v roce 2020“.

Četné vydávání soudních obsílek naznačuje, že ministerstvo spravedlnosti dva měsíce před průběžnými volbami zintenzivňuje vyšetřování zaměřené na bývalého prezidenta a jeho spojence.

Ministerstvo spravedlnosti se podle předvolání zajímá o dokumenty a komunikaci s celou řadou osob od Trumpových hlavních poradců přes státní volitele, místní úředníky až po desítky dalších osob v sedmi státech, kde Trump a jeho příznivci zpochybnili výsledek voleb. Jedna z linií vyšetřování se týká politického akčního výboru Save America, hlavního kanálu pro získávání finančních prostředků, který Trump používal a který vznikl krátce po volbách. Výbor neodpověděl na žádost The Epoch Times o komentář.

Dále se ministerstvo spravedlnosti zaměřuje na otázku tzv. náhradních volitelů. Po volbách v roce 2020 republikánští volitelé ve státech Pensylvánie, Georgia, Michigan, Wisconsin, Arizona, Nevada a Nové Mexiko hlasovali duálně pro Trumpa, zatímco certifikovaní volitelé ve stejných státech hlasovali pro Joea Bidena. Účastníci těchto snah veřejně prohlásili, že tak učinili kvůli sporům, které volby provázejí.

Zastrašující efekt

Spolu s probíhajícím vyšetřováním dokumentů z Trumpovy rezidence Mar-a-Lago a vyšetřováním sněmovního výboru v souvislosti s událostmi u Kapitolu z 6. ledna 2021 má vyšetřování ministerstva týkající se snah pro zpochybnění výsledků voleb 2020 zřejmě vyvolat zastrašující účinek na Trumpovy spojence a příznivce.

Jen málo lidí, kteří byli uvedeni v předvolání, bylo ochotno se k této záležitosti vyjádřit, když je The Epoch Times kontaktoval. Ti, kteří se vyjádřili, většinou předvolání sami neobdrželi, i když někteří uvedli, že se o něm dozvěděli.

„Nemám k tomu žádné připomínky ani názor,“ řekl deníku The Epoch Times Ash Khare, člen republikánského výboru okresu Warren v Pensylvánii, který podepsal certifikační formulář voleb 2020 pro Trumpa.

Jedním z nejvýznamnějších jmenovaných advokátů je Sidney Powellová, která po volbách 2020 krátce působila jako Trumpův poradce a později nezávisle na něm vedla žaloby na volební podvody.

Powellová deníku The Epoch Times řekla, že si dříve nebyla vědoma předvolání, v němž by bylo uvedeno její jméno, a poznamenala, že jiné předvolání – do Georgie – které jí bylo adresováno, bylo nedávno staženo. Vedle federálního vyšetřování vyšetřuje velká porota v Georgii také údajné snahy Trumpa a jeho spojenců zpochybnit výsledky voleb ve státě.

„Rybářská výprava“

Advokát Timothy Parlatore, jehož klient, bývalý newyorský policejní komisař Bernard Kerik, byl v předvolání jmenován, uvedl, že se ministerstva spravedlnosti neobává.

„Velmi mi to připomíná rybářskou výpravu,“ řekl Parlatore pro The Epoch Times. „Obvykle je ministerstvo spravedlnosti se svými obsílkami mnohem cílenější.“

„Požádejte o všechno pod sluncem a možná budete mít štěstí, že u jednoho nebo dvou z těchto bodů skutečně něco najdete,“ dodal Parlatore.

Lauren Bowman Bisová, mluvčí nadace Public Interest Legal Foundation, poznamenala, že předvolání „se týká i dokumentů představujících jakýkoli důkaz, že ve volbách v roce 2020 došlo k jakémukoli podvodu“.

„Jedná se o zjevné překročení pravomocí a bude mít zastrašující účinek, který lidem zabrání oznamovat volební zločiny,“ řekla listu The Epoch Times a dodala: „Toto předvolání je důkazem toho, co jsme již věděli – že ministerstvo spravedlnosti je plné stranických byrokratů.“

„Celá Trumpova kampaň“ jako terč útoku

Bruce Marks, bývalý republikánský státní senátor Pensylvánie a právník, který v roce 2016 zastupoval Trumpovu kampaň, označil předvolání za „nehorázné“.

„Vypadá to, že vyšetřují celou Trumpovu kampaň,“ řekl Marks, který je v předvolání rovněž uveden.

„Je to odvetný, politicky motivovaný útok,“ dodal. „To, co dělají, je, že předvolávají lidi, kteří nemají prostředky na to, aby se těmto předvoláním bránili, a používají to jako zadní vrátka pro získání komunikace kampaně, a to je špatně.“

Úředníci ministerstva spravedlnosti na žádost deníku The Epoch Times o komentář do doby vydání nereagovali.

Překlad a redakční zkrácení původního článku: J. S.

Související témata

Přečtěte si také

Sebevraždy: Postrach nadměrného schvalování antidepresiv
Sebevraždy: Postrach nadměrného schvalování antidepresiv

Antidepresiva se předepisují více než jen na depresi a jejich důsledkem je zvýšené riziko sebevražd.

„Děkuji za bolest, jež učí mne se tázat.“ Legendární Karel Kryl by se dnes dožil osmdesátky
„Děkuji za bolest, jež učí mne se tázat.“ Legendární Karel Kryl by se dnes dožil osmdesátky

Dnes je tomu právě 80 let od narození „malého velkého muže“ Karla Kryla, jedné z ikon odporu proti okupaci v srpnu 1968 i sametové revoluci v roce 1989. Hluboké myšlenky, které zaznívají v jeho písních, dodávaly odvahu těm, kteří se nebáli jim naslouchat za doby totality, a promlouvají k lidem i dnes.

Bidenův syn neuspěl se žádostí o zamítnutí obžaloby v případu nákupu zbraně
Bidenův syn neuspěl se žádostí o zamítnutí obžaloby v případu nákupu zbraně

Dlouhotrvající kauzy kolem prezidentova syna přitom zahrnují mnoho úrovní, od etických otázek ohledně jeho podnikání, přes trestní vyšetřování až po informace o jeho zapojení do korupčních aktivit.

Festival Open House Praha 2024 otevírá jubilejní ročník. Hlavní město otevře brány architektury
Festival Open House Praha 2024 otevírá jubilejní ročník. Hlavní město otevře brány architektury

Objevte pražské architektonické skvosty na festivalu Open House Praha. Připraven je bohatý program a zpřístupněno bude 115 budov zdarma.

Od země ke hvězdám: obrovské nákupy pozemků Billa Gatese v USA
Od země ke hvězdám: obrovské nákupy pozemků Billa Gatese v USA

Zatímco miliardář Bill Gates se v době koronaviru proslavil především svým zapojením do očkování, spoluzakladatel Microsoftu se od té doby stal největším vlastníkem zemědělské půdy v USA. Nadace Billa a Melindy Gatesových je největším propagátorem genetického inženýrství na světě. Blíží se změna doby v zemědělství?