Milan Kajínek

21. 9. 2022

Tvůrci snímku Kde zpívají raci ho do kin posílají jako romantické drama, ale při bližším pohledu je jasné, že hodnotit ho pouze jako romantické drama nebude stačit. Je to proto, že má několik vrstev a rozvíjí více než jedno tématické vlákno.

Na jedné straně ukazuje harmonii a krásu přírody a také to, jak může těžce zkoušená lidská duše v přírodě nalézat útočiště, krásu, smysl a svoji vlastní rovnováhu. Na druhé se řeší rovina morálky a víry. Autoři kombinují několik filosofických a náboženských pohledů na život a samotné základy morálních hodnot.

Autoři snímku vidí jednu rovinu odpovědí na lidské chování v přírodě a v jediném ohledu – „jak přežít“. Ale to člověku přirozeně nestačí, člověk dosahuje pokory a soucitu k ostatním, ale i k přírodě na základě morálních hodnot a víry ve vyšší smysl – duši, Boha. Přesně to ukazují kladné postavy snímku. Citují z Bible o tom, jak to, co pro toho nejubožejšího uděláte, je jako byste samotnému Bohu pomáhali.

Protože se celý příběh v podstatě odehrává u soudu, kde je hlavní hrdinka (Kya, dívka z mokřin) obviněna z vraždy svého milence, je divák během celého příběhu ponoukán, aby všechny postavy a jejich chování soudil a posuzoval. Postupně vidíme život a historii dívky z mokřin, od dětství až do soudního procesu.

Musím říci, že konečné „rozuzlení“ (nebo spíš dosud neodhalený prvek případu) v posledních minutách nebo vteřinách snímku mě spíše zklamalo. Obrátilo hlavní postavu v úplně něco jiného než celou dobu tvůrci postavy tvrdili, že je. A tímto zvratem jakoby se ve finále přikláněli k tomu, že vyšší moc neexistuje a duše zůstává čistá ospravedlněním, že plánovaná vražda je přírodním „zvířecím smyslem pro přežití“.

Autoři filmu měli možnost nechat Kyu vyřešit svojí životní situaci mnoha jinými způsoby. Hledáním příčiny a následku, společnými silami se svými blízkými, hledáním ve svém nitru nebo nějakým vyšším zásahem osudu. Raději bych viděl, že čistou duši ochrání vyšší princip, než že hlavní hrdinka pomyslně „ukousne milenci hlavu“, aby přežila.

Tato filosofie „zabít, abych přežil“ se objevuje i v rozhovoru mezi Kyou a knižním nakladatelem, který vydává její kresby. Nakladatel vyjadřuje názor, že považuje za „morálně zvrácené“, když kudlanka zabije a sní otce svých dětí. Kya naopak tvrdí, že je to „cesta, jak přežít“.

Nutno dodat, že autory není jednoznačně řečeno, kdo je pachatelem, zda šlo o nešťastnou náhodu, dílo osudu, zabití nebo vraždu. Vysvětlení rozhodně v závěru silně naznačují, ale nechají nás se dohadovat jak to bylo a zda by to bylo morální, ospravedlnitelné, správné…

Snímek je v každém případě inspirativní, poklidný a uklidňující. S ohledem na konečné rozuzlení je pro mě v konečném důsledku příliš temný.

Snímek byl natočen na motivy stejnojmenné knihy od spisovatelky Delie Owernsové. Děj knihy byl ve filmu zkrácen, protože by se nemohl do 125 filmových minut vejít.

Rád bych také dodal, že se ve filmové stopáži objevuje kódování, které přičítám tomu, že vznikl v USA a je určitou freskou tamní společnosti. Hlavní kladní hrdinové jsou černošský pár, hlavní záporáci jsou bílí maskulinní násilníci, a hlavní hrdinkou je jimi utiskovaná křehká nevinná žena. Často se cituje, jak společnost rychle podezírá, obviňuje a odsuzuje ty, kteří jsou jiní, je povrchní a dívá se spíše na vzhled než na charakter nebo duši člověka.

Hodnocení: 70%

Premiéra: 29. září 2022, délka: 125 minut * ČSFD * WEB * přístupnost filmu: od 12 let

Zápletka

Z textu distributora filmu.

Film vypráví tajemný příběh opuštěné dívky jménem Kya, která zcela osaměle vyrůstala v nebezpečné bažinaté krajině Severní Karoliny. V oblasti zátoky Barkley Cove se celé roky šíří legendy o „dívce z bažin“, které bystrou a houževnatou Kyu nutí držet se stranou od místní komunity. Když ji ale začnou přitahovat dva mladíci z města, začíná zvolna objevovat nový a překvapivý svět.

Poté, co je však jeden z nich nalezen mrtvý, členové místní komunity bez zaváhání usoudí, že hlavním podezřelým je právě Kya. Jak při vyšetřování případu vycházejí na světlo další a další nové skutečnosti, je stále méně jednoznačné jasně určit, co se vlastně doopravdy odehrálo, a narůstá riziko, že dojde k odhalení mnoha tajemství, která se v bažinách ukrývají.

Trailer

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Dotace na elektromobily nejsou třeba, na trhu se prosadí samy, myslí si ministr Kupka
Dotace na elektromobily nejsou třeba, na trhu se prosadí samy, myslí si ministr Kupka

Podle ministra dopravy Martina Kupky není třeba dotovat koupi elektromobilů, cestu na trh si najdou samy, jakmile spadnou ceny. Stát zainvestuje 5 miliard do dobíjecích stanic.

Trump se setkal s polským prezidentem Dudou v Trump Toweru
Trump se setkal s polským prezidentem Dudou v Trump Toweru

Bývalý prezident Donald Trump se ve středu večer v New Yorku setkal s polským prezidentem Andrzejem Dudou, přičemž dvojice diskutovala o zásadních mezinárodních otázkách, jako je situace na Ukrajině, Blízký východ a výdaje NATO.

„Jsme v té nejhorší čtvrtině v rámci Evropy.“ Obezita u dětí se v ČR zvyšuje, má vliv i na duševní zdraví
„Jsme v té nejhorší čtvrtině v rámci Evropy.“ Obezita u dětí se v ČR zvyšuje, má vliv i na duševní zdraví

Na téma Obezita, vliv prostředí a duševní zdraví se ve středu v Poslanecké Sněmovně konal kulatý stůl, kde se sešli a diskutovali spolu zástupci různých odvětví medicíny, kteří se problému obezity u dětí věnují.

„Přece nechceme ztratit další generaci.“ Senátoři chtějí širší diskuzi o vlivu sociálních médií na děti
„Přece nechceme ztratit další generaci.“ Senátoři chtějí širší diskuzi o vlivu sociálních médií na děti

Senátorka Daniela Kovářová iniciovala širší diskuzi o negativních dopadech nových médií a sociálních sítí na děti a eventuálně problematiku i legislativně omezit. Kolegové z podvýboru ji podpořili.

Vít Rakušan a jeho slavná výjimka z migračního paktu
Vít Rakušan a jeho slavná výjimka z migračního paktu

Vít Rakušan tvrdí, že z migračního paktu budeme mít výjimku kvůli velkému počtu ukrajinských uprchlíků. Nebudeme prý muset přijímat migranty, ani platit pokutu půl milionu Kč za nepřevzatého migranta. Už v červenci 2023 jsem psal o tom, že s výjimkou pro Ukrajince v migračním paktu je to mnohem složitější.