Sophia Lam

27. 9. 2022

Obyvatelé Lhasy, kteří udělali s deníkem The Epoch Times interview, požádali o utajení své identity z důvodů obav o svou bezpečnost.

Lhasa, hlavní město západočínské tibetské oblasti, po nedávném výskytu případů onemocnění covid-19 přitahuje pozornost celého světa. Město, jehož počet obyvatel se odhaduje od 300 000 do přibližně 900 000, postihl chaotický režim „zvládání epidemie“ během více než měsíc trvajícího lockdownu.

Když byla epidemie 8. srpna 2022 poprvé oznámena, místní úřady uzavřely některé části města a provedly hromadné testování obyvatel v rámci politiky „nulového covidu“, kterou razí Komunistická strana Číny.

Podle oficiálního oznámení z 20. září zůstávají uzavřené i okresy s nízkým rizikem nákazy. Podle China Daily, hlavního listu čínského režimu, hlásilo město z 22. září pět symptomatických a 58 asymptomatických případů.

Tibeťané si však stěžují, že je lockdowny již dostávají do mezní situace. „Už nemůžeme dál přežívat. Pomozte tibetskému lidu! Zachraňte Tibet!“ stálo v příspěvku jednoho z internetových uživatelů vystupujícího pod jménem Ren-ťien Siaosiaočchüan, který se již na čínských sociálních sítích nevyskytuje.

Dlouhé fronty nočních autobusů

Čang Čching (pseudonym) je obyvatelkou čtvrti Čcheng-tuan, kde sídlí městská správa Lhasy. Čínskému vydání deníku The Epoch Times 16. září sdělila, že je od 2. srpna zavřená v obytných prostorách své firmy.

Upozornila na to, že všichni byli nakonec poslání do izolace, přestože pouze jedna nebo dvě osoby v tomtéž obytném komplexu byly pozitivní na covid-19.

„Převozní autobusy přijížděly kolem 21:30. Naši klienti a mnoho mých kolegů bylo odvezeno těmito autobusy,“ doplnila Čang. „Vládní pracovníci během dne obvolávali jednotlivé obyvatele a oznamovali jim, že někdo má pozitivní test na covid-19. Nařizovali jim, aby se sbalili a vyčkali na autobusy u brány areálu.“

Večer autobusy převezly velké množství obyvatel do provizorních nemocnic nebo centrálních izolací, kde je nedostatek jídla, vody a léků. Jak odhalily příspěvky a videa na internetu před jejich odstraněním, některé z provizorních nemocnic jsou nedokončené bytové domy nebo velká parkoviště, která nemají řádné hygienické zázemí.

Na záběrech, které získal deník The Epoch Times, jsou vidět dlouhé fronty autobusů, které odvážejí lidi se zavazadly z obytných oblastí. Deníku se nepodařilo ověřit pravost těchto záběrů.

„Je opravdu hrozné vidět tolik autobusů, které přijíždějí pozdě v noci, aby odvezly lidi pryč,“ uvedla Čang Čching. „Autobusy přijížděly každý den a za pět nebo šest dní byla celá oblast prázdná.“

Mnohem trýznivější je, že lidé čekají v panice doma, aniž by věděli, kdy na ně přijde řada a kam je odvezou, nebo jak dlouho mají na těchto místech zůstat.

Čang Čching deníku dále sdělila, že od 15. září jsou novými izolačními zařízeními stany, neboť všechna ostatní zřízená izolační zařízení, včetně staveb a škol, byla již naplněna.

Město Lhasa leží ve výšce 3 656 metrů nad mořem. Průměrná noční teplota v září je zde 8 ℃.

Až 200 000 lidí v karanténě

Úřady izolovaly obyvatele Lhasy, kteří byli pozitivně testováni na covid-19, spolu s těmi, kteří byli testováni negativně, což způsobilo rychlé šíření viru mezi osobami v karanténě, uvedli místní obyvatelé pro čínské vydání deníku The Epoch Times.

„Nyní je jen ve Lhase nakaženo covidem až 200 000 lidí,“ uvedla paní Čchao (rovněž pseudonym), která žije v okrese Čcheng-kuan.

Dne 16. září sdělila, že s rostoucím počtem infekcí není dostatek izolačních zařízení, a proto vláda využívá školy, staveniště, nedokončené byty a dokonce i stany jako provizorní izolační místa.

Paní Liang (pseudonym) v rozhovoru 17. září uvedla, že byla izolována v provizorní nemocnici ve vesnici Liou-wu na jihozápadním okraji Lhasy.

Snímky provizorních izolačních míst ve Lhase. (The Epoch Times)

„Jako izolační místa se u nás používají celkem čtyři budovy, všechny výškové, přes tucet pater vysoké, plné lidí,“ prohlásila Liang. Na izolační místo byla odvezena spolu s dalšími obyvateli svého bytového domu, v němž byl zaznamenán jeden pozitivní případ.

Kamarád paní Čchao, který přijel do Lhasy na prohlídku památek, skončil zavřený v hostelu spolu s celou turistickou skupinou.

„Dostali jen krabičku léků proti chřipce a bylo jim řečeno, že mají pít určité množství vody, hodně vody. Musí se spoléhat na svou vlastní imunitu, aby se uzdravili,“ uvedla paní Čchao. Její kamarádka měla po sedmi dnech izolace negativní test a chystala se na propuštění z hostelu. Jiný turista ubytovaný ve tomtéž pokoji měl ale v tu dobu pozitivní test na covid-19.

„Když pak všichni měli negativní testy na covid-19, bylo jim řečeno, že jejich ubytovna se nachází ve vysoce rizikové oblasti. Nemohli odejít,“ sdělila Epoch times paní Čchao.

Čínská státní agentura China News uvedla, že k 19. září bylo z centralizované izolace a pozorování propuštěno 58 863 blízkých osob, zatímco 66 675 osob zůstává v izolaci.

„Už to déle nevydržíme“

Od uzavření města uplynulo již více než 40 dní. Obyvatelé nemají žádný příjem a mnohým dochází jídlo. Od vlády dostávají jen málo zásob.

„Už více než měsíc jsem zavřená doma a nemohu vycházet ven,“ řekla 17. září obyvatelka Lhasy paní Liou (pseudonym).

„Celé město je zcela uzavřeno. Většina z nás, lidí s nízkými příjmy, je velmi smutná. Nemáme žádný příjem, žádné úspory ani peníze v ruce. Náš život je velmi těžký. Někteří z nás musí splácet hypotéky a půjčky na auto, ale nemáme žádné peníze. Sotva přežíváme.“

Čchao uvedla, že se poslední měsíc dělí se svými sousedy o to málo zeleniny, co mají, a že jedí jen jedno jídlo denně. „Vláda řekla, že nám rozdala zeleninu. No, 2. září jsme dostali jen pytel zeleniny, ve kterém byl tucet brambor a okurka. To je pro všechny domácnosti v našem patře!“ říká rozzlobeně.

Palác Potala v tibetské Lhase 2. června 2021. (Hector Retamal/AFP via Getty Images)

„Jak je možné rozdělit zeleninu mezi tolik lidí? Brambora pro každého? Nakrájet okurku na kousky a každému dát jeden kousek?“ stěžuje si bezmocně.

Aby obyvatelé ušetřili jídlo, přes den spí a jedí jen jedno jednoduché jídlo denně. Avšak i s jedním jídlem denně jim zásoby vydrží pouze na týden.

Paní Tong, která žije také ve čtvrti Čcheng-kuan, řekla, že čínská vláda od 12. září nepovolila žádné dodávky potravin.

„Vládní úředníci naši firmu uzamkli a pak nám na dveře nalepili pečeť. Kdo se odváží strhnout pečeť nalepenou vládou?“ ptá se. „Teď si jen přeji, abychom mohli zůstat naživu.“

„Už více než měsíc jsme pod zámkem. Je nám hůř naživu než kdybychom umřeli. Odnikud nepřichází žádná pomoc. Nemáme žádný příjem a nemůžeme splácet hypotéky ani půjčky. Ceny potravin prudce rostou,“ napsal jeden z uživatelů internetu na čínských sociálních sítích.

Podle pana Liho (pseudonym), mají obyvatelé zakázáno psát o lockdownu na internetu a místní úřady je varují, aby nešířili „fámy“.

„Podle všeho jsou to úřady, kdo šíří fámy, ale tvrdí, že jsme to my!“ prohlásil Li. „Všechny oficiální zprávy jsou falešné!“.

Deník Epoch Times se obrátil s žádostí o komentář na střediska pro prevenci a kontrolu pandemie v okrese Čcheng-tuan, městské úřady ve Lhase a tibetské regionální úřady.

Na článku se podíleli Ku Siao-chua, Siao Lju-šeng, Čao Feng-chua, Chung Ning a Lin Čen-sin.

Z původního článku newyorské redakce deníku The Epoch Times přeložil P. M.

Přečtěte si také

Čína je bezpochyby největším podporovatelem Ruska, řekl Pavel
Čína je bezpochyby největším podporovatelem Ruska, řekl Pavel

Čína je bezpochyby největším podporovatelem Ruska, především v technologiích, které se mu nedostávají.

Babiš odmítl zvýšení televizních a rozhlasových poplatků jako plošnou daň a korupci
Babiš odmítl zvýšení televizních a rozhlasových poplatků jako plošnou daň a korupci

Vládní návrh na zvýšení televizních a rozhlasových poplatků dnes ve Sněmovně opět kritizoval předseda opozičního hnutí ANO Andrej Babiš.

Astma: Příznaky, příčiny, léčba a přírodní postupy
Astma: Příznaky, příčiny, léčba a přírodní postupy

Astmatem trpí na celém světě téměř 340 milionů lidí, z toho přibližně 800 tisíc v České republice. Počet nemocných stále roste.

Rozhovor s francouzským publicistou: „Zažíváme kolaps politického systému“
Rozhovor s francouzským publicistou: „Zažíváme kolaps politického systému“

Analýza výsledků parlamentních voleb ve Francii: Nová lidová fronta na čele, Macronova strana na druhém místě.

Rozhovor: Jak mít krásná a zdravá chodidla nejen v létě, radí odbornice z pedikérského salonu
Rozhovor: Jak mít krásná a zdravá chodidla nejen v létě, radí odbornice z pedikérského salonu

Začíná léto a s ním i doba nošení sandálů, pantoflí či „žabek“. Jak se starat o naše chodidla, aby vypadala krásně a zdravě, nám poradí spolumajitelka pedikérského salonu v Prešově Andrea Prokopčáková.