Matyáš Zrno

28. 9. 2022

Komentář

Giorgia Meloniová (její strana Bratři Itálie (FDI) přinesla pravicovému táboru v Itálii jasné vítězství v parlamentních volbách) plácla v devatenácti jako členka mládežnické organizace Italského sociálního hnutí cosi o Mussolinim. Řeší se to do omrzení v úplně každém článku nebo TV příspěvku. Ale jedna věc jsou hříchy mládí a druhá, že v Itálii se na ně dívají mnohem shovívavěji. Zvláště, když jde o bývalé komunisty, stalinisty či maoisty…

Nevzpomínám si, že by se tolik řešilo, že premiér Massimo D’Alema (přezdívaný Leader Maximo) byl vysokým funkcionářem Italské komunistické strany. Později byl šéfem Demokratické strany, nyní chápané jako hlavní progresivní, proevropská, liberální atd… síla v Itálii.

Nebo, že premiér a komisař EU Paolo Gentiloni byl v 70. létech členem maoistické skupiny Dělnické hnutí pro socialismus a později Strany proletářské jednoty. To byly hodně radikální partičky mimochodem.. Vlevo od komunistů.

Nebo, že prezident Giorgio Napolitano byl funkcionářem Italské komunistické strany dokonce v jejím stalinistickém období, kdy například podpořila rozdrcení maďarského povstání sovětskými tanky.

Nebo Giovanni Spadolini z liberální Republikánské strany (premiér i prezident), který byl v mládí skutečným fašistou, antisemitou a členem milic Italské sociální republiky. Měl blízko k filozofovi italského fašismu Giovanni Gentilemu.

A osobní vzpomínka: nezapomenu, jak nám během studií v Kolíně/Rýnem profesor vyprávěl, jak s tehdejší místopředsedkyní Bundestagu Antje Volmer ze Zelených v 70. létech z levých pozic protestovali proti návštěvě Brežněva v BRD, protože byl pro ně revizionista a oportunista…

No, nakonec se empiricky ukázalo, že nikdo z těchhle radikálů, když se v pozdějším věku dostali k moci, nespáchal nějakou vyloženou katastrofu. Dokonce ani ti komanči… Takže ani s Meloniovou – i když jste třeba její názoroví oponenti – bych se tolik neděsil…

Autor je šéfredaktorem Konzervativních novin.

Článek vyšel na stránkách Konzervativních novin.

Názory a postoje vyjádřené v tomto článku jsou názory autora článku a nemusejí se shodovat s postoji deníku The Epoch Times.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

ČR by podle migračního paktu přispívala půlmiliardou Kč ročně, řekl Rakušan
ČR by podle migračního paktu přispívala půlmiliardou Kč ročně, řekl Rakušan

Česká republika by podle ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) přispívala na základě migračního paktu částkou zhruba 480 milionů korun ročně.

Díky vyzbrojování Ukrajiny se z opraváře tanků ze SSSR stal miliardář
Díky vyzbrojování Ukrajiny se z opraváře tanků ze SSSR stal miliardář

Otec Michala Strnada s opravami bojových vozidel začal v 90. letech. Nyní jeho syn díky válce na Ukrajině vydělává obrovské peníze a stará továrna na okraji moravského Šternberku je součástí komplexu, který produkuje těžkou techniku v situaci, kdy je v Evropě nejsilnější poptávka po zbraních od konce studené války.

Cizinci ze sedmi zemí nebudou v ČR potřebovat povolení k práci dle nového návrhu vládního nařízení
Cizinci ze sedmi zemí nebudou v ČR potřebovat povolení k práci dle nového návrhu vládního nařízení

Cizinci z Austrálie, Japonska, Kanady, Jižní Koreje, Nového Zélandu, Británie a USA nejspíš nebudou potřebovat od července v Česku pracovní povolení či zaměstnanecké karty.

Jihočínská provincie Kuang-tung se po silném dešti připravuje na stoleté povodně
Jihočínská provincie Kuang-tung se po silném dešti připravuje na stoleté povodně

Silný vytrvalý déšť v jihočínské provincii Kuang-tung by mohl způsobit vylití velkých řek, umělých vodních toků a nádrží z břehů a rozsáhlé záplavy, které mohou ohrozit až 127 milionů lidí v regionu.

Zákon o miliardové vojenské pomoci Tchaj-wanu prošel Sněmovnou reprezentantů USA
Zákon o miliardové vojenské pomoci Tchaj-wanu prošel Sněmovnou reprezentantů USA

Americká Sněmovna reprezentantů dnes většinou 385 ku 34 hlasům přijala návrh zákona, který vyčleňuje téměř osm miliard dolarů (190 miliard korun) ve vojenské pomoci pro Tchaj-wan a další americké spojence v jihovýchodní Asii.